KOŠICE. Podľa návrhu zákona o potravinách sa mali pekárenské výrobky predávať len pultovo, inak by museli byť zabalené. Obchodníci preto v posledných dňoch riešili dilemu, ako sa s novinkou vysporiadať.
V potravinách v Tip-Tope tŕpli, ako sa zachovajú ich dodávatelia, pečivo totiž berú zo štyroch pekární. "Dodávateľ nemusí s balením súhlasiť, malé pekárne s tým budú mať problém. Môže sa stať, že budeme musieť urobiť pult aj baliť. Ale chlieb musí 14 hodín odstáť, aby sa mohol zabaliť. A keď má dva dni, už ho ani ja nechcem," rozhorčovala sa vedúca predajne Mária. "Nevieme, ako by na to ľudia reagovali, veď len rožkov predáme štyritisíc denne." Kvôli pultu by museli prestavať predajňu a prijať aspoň dve predavačky, čo by pocítili i na mzde: "Sme platené od tržby, každá by zarobila menej."
Vedúca dodala, že na zákazníkov, vyberajúcich si pečivo, dohliadajú a usmerňujú ich, ak zbadajú nesprávnu manipuláciu.
Čerstvý chlieb odmalička
Jeden z kupujúcich nad avizovaným opatrením krútil nosom. "Pozitívne síce je, že ľudia nebudú ohmatávať chleby... Negatívom horší prístup, neodskúšam si chlieb sám, či je dobrý. Ani kontakt s predávajúcim nemusí byť každému príjemný. A tie rady, keď sa nahrnie veľa ľudí... Ja mám radšej čerstvý chlieb. Odmalička jem taký a neuškodil mi," polemizoval Martin.
Očakával zdravý rozum - úspešne
V pekárni, ktorá pečivo dodáva do asi dvadsiatky košických obchodov, zatiaľ zbytočne nepanikárili. "Myslím, že ten zákon neprejde. Keď majú poslanci zdravý rozum, tak ho neprijmú," predpovedal prevádzkar Peter. "Viete si predstaviť, že by ste nemohli kúpiť čerstvý rožok? A kde by ste kúpili čerstvý chlieb? Nemôžeme ho baliť, kým by nevychladol. V igelite by zvlhol a nebol by voňavý." Ako sa neskôr ukázalo, jeho prognózy sa naplnili.
Nič sa nezmenilo
Poslanci včera skutočne sporné ustanovenie ohľadom pečiva neschválili. Prijatá novela zákona nakoniec hovorí len o tom, že obchodníci majú zabezpečiť hygienický predaj nebalených pekárenských výrobkov technickými prostriedkami, ako sú igelitové rukavice alebo kliešte.
Vedúca potravín v obchodnom centre Merkúr si vydýchla. "Zmenu som privítala, lebo to by nám predražilo všetko a zlikvidovali by sa malí predajcovia. K nám chodí veľa študentov, potrebujú niekedy len dva rožky a nekupovali by veľké balenia. Mikroténové vrecká sú už všade. Nič sa nezmenilo, len sa akurát narobilo zbytočné haló okolo toho," zhodnotila Katarína.
Čo poslanci schválili
Novela zákona o potravinách
Obchodníci budú povinní zabezpečiť hygienický predaj nebalených pekárenských výrobkov prostredníctvom technických prostriedkov, ako sú igelitové rukavice alebo kliešte.
Pri krájaných potravinách musia na viditeľnom mieste uviesť ich zloženie, živočíšne maslo sa po novom nesmie predávať vedľa rastlinných tukov.
Potraviny, ktoré obsahujú menej ako 50 % mäsa, musia umiestniť oddelene od ostatných výrobkov z mäsa.
Predajcom sa od mája zvýšia sankcie za porušenie zákona a zároveň sa stanovujú ďalšie podmienky, ktoré musia pri predaji potravín dodržiavať, najvyššia možná pokuta za opakované porušenie vzrastie na 2 milióny eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári