Občas sa to stáva aj dnes. No tí, čo to tam odkladajú, by si mali uvedomiť riziko pokuty. Firma Kosit totiž umiestňuje do každej mestskej časti veľkokapacitné kontajnery, určené práve na nadrozmerný odpad.
Kosit má k dispozícii vyše 400 veľkokapacitných kontajnerov. "Počet a ich umiestnenie je každý rok predmetom objednávky a dohody zo strany mesta a mestských častí," informoval nás hovorca spoločnosti Kosit Roland Banhegyi. "Mestské časti majú k dispozícií počet kontajnerov určených mestom Košice, umiestnených v rôznych lokalitách."
Presnú lokalitu vždy určuje mestská časť. Časový harmonogram rozmiestnenia je dostupný na webstránke Kositu www.kosit.sk aj v časopise vydávaného spoločnosťou. Mestské časti taktiež oznamujú rozmiestnenie kontajnerov rôznymi spôsobmi - na vlastných internetových stránkach, distribúciou letáčikov, inzerciou v miestnych novinách, atď.
"Veľkokapacitné kontajnery sú určené na zber rôznych nadrozmerných odpadov, ako je napríklad starý nábytok a drobný stavebný odpad (okná, dvere, umývadlá, atď). V záhradkárskych lokalitách sa tieto kontajnery využívajú hlavne na zber zelene a ostatných biologicky rozložiteľných materiálov." Kontajnery sa vyprázdňujú operatívne po ich naplnení. Kontrolnú činnosť vykonáva zodpovedný pracovník KOSIT-u v spolupráci s mestskou časťou. Odpad vyzbieraný pomocou veľkokapacitných kontajnerov je odvážaný do Strediska triedenia odpadov (Kokšov- Bakša), kde je následne vytriedený podľa typu a je buď energeticky, alebo materiálovo zhodnotený.
Často sa stáva, že nedisciplinovaní občania vyhadzujú nadrozmerný odpad k bežným kontajnerom na komunálny odpad aj napriek tomu, že veľkokapacitný kontajner je umiestnený neďaleko. Riskujú tým pokutu. "Podľa VZN Mesta Košice č. 99/2007 o nakladaní s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi na území mesta Košice je zakázané ukladať objemný odpad, drobný stavebný odpad a oddelene vytriedený odpad z domácností s obsahom škodlivín na stanovištiach vyhradených na bežný zber komunálnych odpadov v mieste ich vzniku," informoval nás Slavomír Pavelčák, zástupca náčelníka Mestskej polície (MsP) Košice. "Za porušenie tohto VZN môže príslušník MsP uložiť na mieste priestupcovi blokovú pokutu do 33 eur."
Pri dokumentácii a riešení vyššie uvedených priestupkov využíva MsP efektívne formy počas priameho výkonu služby, napríklad kontrolu v civilnom odeve. Príslušníci MsP riešili od 1. januára 2010 do 28. februára 2010 celkovo 626 prípadov porušenia VZN o nakladaní s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi na území mesta Košice. Z toho 602 prípadov vyriešili napomenutím, 18 prípadov blokovou pokutou na sumu 33 eur, jeden prípad oznámením správnemu orgánu a päť prípadov odložením priestupku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári