KOŠICE. Problémom, ktorý doteraz brzdil akúkoľvek výstavbu a rozvoj na 40-hektárovom území, bola hranica dobývacieho priestoru Bane Bankov. Jej posunutie umožní v budúcnosti zveľadiť túto plochu a zhodnotiť pozemky. V dnešnej podobe sú záhradky na inú funkciu nevyužiteľné, chýbajú prístupy a infraštruktúra. Užívatelia nehnuteľností sú však v pohotovosti. Majú strach, že im niekto záhradky berie na úkor výstavby.
O záhrady nechcú prísť
"Záhradkárska osada vznikla v roku 1972 rozparcelovaním zanedbaného pozemku nad baňou. Štyridsať rokov sme rekultivovali smetisko a vysadili stovky stromov a kríkov. Preto je zarážajúce, že nás chce mesto o všetko pripraviť," zareagoval jeden z asi 200 tamojších záhradkárov.
Podľa niektorých sa dnes lacné pozemky budú predávať ako lukratívne na úkor záhrad. Viacerí zo záhradkárov nie sú ich majiteľmi. Dostali ich do trvalého užívania, ale nedarí sa im odkúpiť ich. Práve tí sa boja, že o ne prídu. Volajú po zachovaní zelene i jazdeckého areálu, upozorňujú na následné dopravné problémy a sú odhodlaní bojovať za ich záchranu petíciou.
Oproti nim sú vo výhode majitelia záhradných pozemkov. Tí ich budú môcť predať, dokúpiť ďalšie alebo spojiť do väčšieho celku. Ak však budú trvať na terajšom spôsobe využitia, neexistuje nič, čo by im to znemožnilo.
Majiteľom je aj istý dlhoročný záhradkár: "V našej záhradkárskej osade sme pozemky odkúpili zhruba pred 10 rokmi. Usilovali sme sa o to práve preto, že sme s ich zmenou na pozemky pre individuálnu bytovú výstavbu počítali. Samozrejme, aj s tým, že ich cena takto výrazne stúpne. Stavať tu domy chceli niektorí už pred rokmi, ale nedostali povolenie. Bola to len otázka času, veď napríklad celá Ostrava je poddolovaná ešte hlbšie a stavia sa tam."
Mesto obvinenia odmieta
"V jednej záhradkárskej lokalite majú všetky pozemky odkúpené. V druhej ich majú buď vo vlastníctve, alebo majú vlastné chatky na pozemkoch štátu alebo neznámych vlastníkov, ktoré spravuje Slovenský pozemkový fond. Mesto tam nemá ani jednu parcelu, preto nemôže plánovať to, z čoho ho záhradkári obviňujú. V súčasnosti prebieha konanie na zmenu hraníc dobývacieho územia. Až po schválení môže Útvar hlavného architekta začať s prípravou zmeny územného plánu. Záhradkári budú môcť podávať námety a pripomienky, budú verejné zhromaždenia, ale to je ešte vzdialené," poskytol stanovisko vedúci komunikačného referátu magistrátu Jaroslav Vrábeľ.
Lokality chcú posudzovať individuálne
Záhradkárov upokojujú aj architekti. "Ide o urbanistickú štúdiu, ktorá hľadá možnosti využitia územia v budúcnosti. Bez súhlasu väčšiny vlastníkov sa nič nezmení," vyjadril sa Martin Koniar z Útvaru hlavného architekta mesta Košice.
Urbanistické štúdie sú nezáväzným podkladom pre hľadanie najvhodnejšieho využitia územia a schválený územný plán dáva len možnosť vývoja do budúcnosti. Nerieši konkrétne majetkové vzťahy. Jeho cieľom je podporovať vhodné a utlmovať nevhodné aktivity pre dané územie.
"Hranica dobývacieho priestoru toto územie chránila pred intenzívnou zástavbou. Umožnila síce vytvorenie kvalitných rekreačných mikropriestorov v záhradkárskych osadách, ale ostatné územia boli zasiahnuté výstavbou provizórnych hospodárskych objektov a skládok," zhodnotil súčasný stav M. Koniar.
Architekti navrhujú prestavbu všetkých problematických a nevhodných prevádzok, využitie pustých pozemkov a zachovanie všetkých pozitívnych hodnôt. Jednotlivé lokality podľa nich treba posudzovať osobitne a tam, kde nedôjde k zhode o zmene využitia, ostanú v nezmenenej podobe.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári