KOŠICE. Nechránený sex. To je jediný spôsob, akým sa Košičania nakazili vírusom HIV. Minulý rok si informáciu o infikovaní týmto vírusovým ochorením vypočuli dve ženy a jeden muž. Ako uvádza výročná správa košického regionálneho úradu za rok 2009, u všetkých sa ochorenie zistilo počas preventívneho vyšetrenia.
Košické prípady
Dvadsaťšesťročná Rómka žila deväť mesiacov pred potvrdením ochorenia v Anglicku a Belgicku. Po príchode domov si nechala spraviť testy. Výsledky boli pozitívne. V tom čase žena čakala dieťa. Závažným ochorením trpí aj muž - heterosexuál. O infikovaní sa dozvedel rok pred štyridsiatkou.
Košické štatistiky zvyšujú cudzinci, ktorí si prichádzajú overiť výsledky testov. "Išlo o 24-ročnú gravidnú ženu z Ukrajiny, ktorá si nechala overiť diagnózu a vrátila sa späť na Ukrajinu," píše sa vo výročnej správe.
Rozdiely v údajoch
Od roku 1985 evidujú epidemiológovia na území Košíc 21 prípadov infekcie HIV. V dvoch prípadoch nákaza prešla do štádia AIDS a dvaja chorí na AIDS zomreli.
Na Klinike infektológie a cestovnej medicíny v košickej Fakultnej nemocnici L. Pastuera sú celkové štatistiky vyššie. Podľa posledných údajov tu evidujú 39 pacientov. Rozdiely v údajoch epidemiológov a nemocnice spôsobuje fakt, že na kliniku chodia nielen ľudia z Košíc, ale aj zo Slovenska a zahraničia. Infikovaní Košičania sa taktiež môžu liečiť v inom meste.
Informácia o nákaze týmto ochorením je podľa psychológov pre pacientov šokujúca. Človek môže odmietať stanovenú diagnózu, tvrdí, že lekári sa pomýlili, môže žiadať nové testy. "Neskôr nastáva zlosť na seba, na iných, na celý svet a obviňovanie. Až potom príde vyrovnanie s ochorením," vysvetlila pred časom klinická psychologička Miroslava Heráková.
Riziko pol percenta
Nakazení vírusom bývajú ľudia od 20 do 30 rokov. Vedúci lekár HIV/AIDS centra vo fakultnej nemocnici docent Pavol Jarčučka hovorí, že u nakazených prevažujú muži, väčšinou homosexuáli. Jediný spôsob infikovania v Košiciach bol nechránený sex. Riziko tejto formy infikovania je pritom menšie ako pol percenta.
Výsledok HIV pozitív automaticky neznamená, že človek ochorie na AIDS. U neliečených pacientov sa však AIDS vyvinul takmer u všetkých. „Syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti, teda AIDS, je smrteľné ochorenie prenosné z človeka na človeka telesnými tekutinami. Môže sa prenášať pohlavným stykom, krvou i z matky na dieťa počas pôrodu," dodáva odborník.
Príznaky ochorenia sú v prvých obdobiach ako pri chrípke. Potom sa dlhé roky navonok neprejaví, ale imunitný systém organizmu je postupne likvidovaný. Obdobie bez príznakov môže trvať aj 6 či 8 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári