BRATISLAVA. Žijú na jednom z najchudobnejších miest sveta. V okrajových častiach kenského hlavného mesta Nairobi. Slovenský svet je pre nich luxusný, nevieme si to vraj vážiť.
Dvaja mladí aktivisti z Kene sú na šesť týždňov na Slovensku. Zaskočil ich sneh, ale aj život na košickom sídlisku Lunik IX. „Videli sme, ako žijú Rómovia, to je naozaj chudoba.
V panelákoch, aké sú na Luniku IX, však žijú v Nairobi bohatší ľudia. Je hrozné vidieť, ako sa v byte desať krát desať metrov tlačí desaťčlenná rodina,“ hovorí dvadsaťdvaročný Abdi Rach Huka. V panelákoch je však podľa neho mnohonásobne lepšie ako v plechových chatrčiach.
Pošlite ich do školy
Na Luniku Abdiho prekvapil nezáujem rodičov o to, či ich deti chodia do školy. „Medzi rómskymi a kenskými deťmi je veľký rozdiel. Tie naše sa na vyučovanie nedostanú, aj keby veľmi chceli. Mali by sa zvážiť tresty pre rodičov, ktorí ich tam nepošlú.“
Abdi v slume Kayaba pomáha v mládežníckej organizácii. Na mieste, kde ako verejné toalety slúžila páchnuca rieka, postavili verejné záchody. Do centra slumu priviedli pitnú vodu. To všetko aj za peniaze zo Slovenska. Koledníci Dobrej noviny zo slovenskej mimovládky eRko vyzbierali v posledných mesiacoch rekordných 884-tisíc eur. Časť peňazí ide aj na vodu do slumu Kayaba.
Krízové centrum Euphrasia, asi o kilometer ďalej, je útočiskom pre ženy zo slumov. FOTO SME - JURAJ KONÍK
Slováci z koledy podporia aj krízové centrum pre ženy Euphrasia. V centre žijú dievčatá, ktoré rodiny vyhnali preto, že otehotneli, aj staršie ženy, ktoré sa tam ukrývajú pred násilnickými manželmi.
Jediné jedlo za deň
Dvadsaťtriročná Evelyn Arusa Aluse prišla do centra, keď jej pred deviatimi rokmi zomrela matka. Dnes je tam manažérkou.
Evelyn by nechcela žiť inde ako v Nairobi, hoci prežiť najmä na ulici býva aj vecou šťastia. „Niektorí ľudia dokážu prežiť deň aj bez jedla. Ráno hľadajú prácu v továrni na ten deň. Podarí sa to len tým šťastnejším. Väčšina ľudí má najviac jedno jedlo za deň,“ hovorí Evelyn.
Ako vláda plní sľub komplexne riešiť rómsku problematiku
Čo sľúbili: Vláda naďalej považuje riešenie rómskej problematiky za svoju prioritu. Na jej realizáciu bude podporovať všetky rozvojové programy s cieľom zlepšovať život Rómov a integráciu rómskej komunity do spoločnosti... Vo väčšej miere než doposiaľ budú v regionálnom rozvoji riešené sociálno-ekonomické problémy rómskej komunity s dôrazom na komplexný charakter prijímaných opatrení...
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Komplexné riešenie rómskej problematiky by viedlo k zlepšeniu životnej úrovne marginalizovaných rómskych skupín i zníženiu napätia v spoločnosti. Malo by tiež pozitívne ekonomické dopady v dôsledku zapojenia ďalšej pracovnej sily do ekonomiky.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda do konca septembra 2009 nepokročila v čerpaní 180 miliónov eur (takmer 5,5 mld. Sk) vyčlenených na rómsku problematiku. Realitou je tiež rastúce napätie medzi väčšinovým obyvateľstvom a rómskou menšinou.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári