gentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. Vražda Alberta Sisáka z roku 1999 nebude takmer s istotou nikdy potrestaná. Krajský súd v Košiciach dnes právoplatne potvrdil rozsudok Okresného súdu Košice I, ktorý vlani oslobodil niekdajšieho šéfa juhozemplínskeho podsvetia Branislava Adamča (31) a jeho spoluobžalovaného Júliusa Krátkeho (43).
Tak ako okresnému, aj krajskému chýbali nepochybné dôkazy o tom, že dvojica v júni 1999 na Zemplínskej šírave po dohode zastrelila Sisáka. Polícia tvrdila, že Sisák a Adamčo v tom čase patrili do gangu Karola Szatmáryho z Kráľovského Chlmca a vražda mala byť dôsledkom boja vnútri skupiny.
Sudca: Sú to iba domnienky
Predseda senátu Ladislav Tomčovčik hlavné dôkazy obžaloby označil za "jedna baba povedala". Sudca tým narážal na svedectvá niekdajších členov gangu, podľa ktorých sa Adamčo po rokoch chválil likvidáciou svojho prvého konkurenta. Hovoriť o vražde Sisáka začali vo väzbe v roku 2006, keď polícia na skupinu prvýkrát udrela a pozatýkala jej členov.
Najslabšie miesto prípadu videl krajský súd v chýbajúcej vražednej zbrani. "Máme len nákres pušky od predávajúceho, ktorý zodpovedá kresbe trojročného chlapca. Inak o puške nie je známe vôbec nič," povedal predseda senátu. Odvolal sa na zásadu v pochybnostiach v prospech obžalovaného. "Tá stále v našom právnom poriadku platí. Všetko závisí od dôkazov, ktorými súd musí svoj záver pokryť. Tu však boli len domnienky."
Doživotie je neprávoplatné
Adamčov advokát Milan Kuzma povedal, že iný verdikt neočakával. "Pri takom akútnom nedostatku dôkazov nepripadalo do úvahy nič iné ako oslobodenie," povedal. Koniec prípadu Sisák však pre Adamča nemá zásadný význam. Vo väzení si odpykáva 15-ročný trest za vraždu Mariána Karcela, svedka proti Mikulášovi Černákovi.
Navyše ho Špeciálny súd pred viac ako rokom odsúdil na doživotie za rozsiahlu organizovanú trestnú činnosť v južnom Zemplíne, vrátane vrážd a vydieraní. Rozsudok nie je právoplatný, rozhodnúť o ňom má Najvyšší súd v apríli. Pojednávanie naplánoval na dva dni, čo naznačuje, že mu dôkazy, na základe ktorých uznal vinu Špeciálny súd, nestačia a niektoré dôkazy vykoná sám.
Väzby na políciu
Proces v prípade vraždy Sisáka naznačil, ako v 90. rokoch fungovala michalovská polícia. Adamča, jeho brata a ďalšie osoby krátko po streľbe policajti predviedli ako podozrivých na obvodné oddelenie do Michaloviec. Nechali ich dlhšie čakať a pred výsluchmi ich neoddelili. Adamčo na jednom z pojednávaní rozprával, že sa prechádzali po prázdnej budove a prezerali si zásuvky v stoloch. "Vyskúšali sme si aj policajné maskáče," hovoril.
V roku 2007 Špeciálny súd uznal vinným michalovského kriminalistu Michala Petrusa, že za peniaze gangu okolo Adamča donášal policajné informácie. O rok neskôr prenikli do médií odposluchy telefonátov Adamča s komplicom Nikolom Pajdičom zo septembra 2005, ktoré potvrdzovali, že skupina platila aj funkcionárov michalovskej polície.
Ďalšie Adamčove kauzy
Branislav Adamčo čelí ďalším obžalobám aj na Okresnom súde Bratislava I a na Špeciálnom súde v Pezinku. V júni 2007 ho odsúdil Krajský súd v Banskej Bystrici na 24 rokov väzenia. Súd ho uznal vinným z vraždy Mariána Karcela, svedka z prípadu údajného bossa banskobystrického podsvetia Mikuláša Černáka. Najvyšší súd SR mu 11. novembra 2008 znížil tento trest na 15 rokov väzenia. Podľa neho neboli splnené zákonné podmienky na udelenie výnimočného trestu. Karcela mal obvinený rozstrieľať v aute pred jeho domom 28 ranami zo samopalu.
Adamča stíhajú aj za prevádzačstvo a za smutne známu vraždu mladej ženy a desaťročného chlapca, ktorá sa stala koncom roka 2004 v Moste pri Bratislave. Okresný súd Bratislava I v prípade dvojnásobnej vraždy 2. marca odročil hlavné pojednávanie na 24. až 28. mája.
tasr, r
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári