nie dlhov.
KOŠICE. Podľa prieskumu, ktorý vlani zverejnil tím vedcov, na Slovensku klesá záujem o čítanie. S nepriaznivou situáciou sa musia vyrovnať kníhkupectvá, knižnice i antikvariáty. Do karát im hrá mesiac kníh a týždeň slovenských knižníc, ktorý sa začína v pondelok.
Odpustia dlhy
Pobočku Verejnej knižnice Jána Bocatia na Hviezdoslavovej navštívi denne zhruba 250 ľudí. Podľa Ľubice Fedorčákovej si však uvedomujú nižší záujem o knihy. "Číta sa menej, nie je to klišé. Klesá nám návštevnosť, ale nie v takej miere, aby sme z toho museli mať paniku."
Knižniciam podľa nej pomohla aj finančná kríza. "Zažili sme návrat čitateľov, ktorí tu neboli aj roky. Ľudia už naozaj selektujú, či si knihu kúpia, alebo požičajú," vysvetľuje Fedorčáková. Na budúci týždeň sa čitatelia môžu tešiť na odpustenie dlhov za upomienky.
Študenti aj dôchodcovia
Špecifickým prípadom je Vedecká knižnica, väčšinu jej čitateľov totiž tvoria študenti. Priemerná denná návštevnosť sa tu pohybuje okolo päťsto osôb. "Je to kolísavé, sú roky, keď nám počet čitateľov klesá, no vlani stúpol. Je to aj tým, že ponúkame najmä odbornú literatúru, a tú študenti potrebujú stále," vysvetľuje Štefánia Petercová, projektová manažérka knižnice.
V roku 2006 zaznamenala knižnica denne 904 výpožičiek, vlani to bolo len 693. Častými návštevníkmi sú aj dôchodcovia, láka ich najmä denná tlač. "Chodím tu trikrát do týždňa. Pozriem si knihy a prečítam noviny, ako dôchodca si ich nemôžem kupovať," povedal nám Štefan Koloda.
Aj Vedecká knižnica si pripravila na budúci týždeň prekvapenie. "Jeden deň budeme mať amnestiu, kde budeme odpúšťať poplatky. Nespresním však ktorý, aby sme nepomohli neporiadnikom," dodala Petercová.
Marcové zľavy
Kníhkupectvá stavili v marci najmä na akciové zľavy. "Predajnosť by mohla byť aj lepšia, ale nie je to až také zlé. Špeciálne na marec sme pripravili množstvo zliav. Cítime totiž, že marec ako mesiac kníh v ľuďoch rezonuje. Ešte stále to funguje," hodnotí Roman Oros z kníhkupectva Panta Rhei.
Denne príde do predajne na Hlavnej asi šesťsto ľudí. Priznáva, že sa to nedá porovnať s prevádzkami na západnom Slovensku. "Je to úplne o niečom inom. Ale keď som sem prišiel, čakal som, že to bude horšie. Momentálne prekvapujú mladí ľudia, tí čítajú populárne upírske príbehy. Je to na dobrej ceste."
Návštevy spisovateľov
Do kníhkupectva Artforum na Mlynskej ulici zájde denne okolo dvesto ľudí. Podľa Karola Volemana sa návštevnosť nezvyšuje už niekoľko rokov. "Situácia s knihami sa nezlepšuje, je to asi obraz doby a spoločnosti. Myslím, že takmer v nijakom obchode dnes nemôžu hovoriť o stúpajúcom trende predajnosti."
Zákazníka tam lákajú najmä na stretnutia so spisovateľmi a akciami na knihy. "Každý týždeň máme v ponuke jednu novinkovú knihu s 20-percentnou zľavou. Začali sme v marci a potrvá to do konca júna." Predajnosť knihy zvyšuje aj autogramiáda. Počas marca sa tam ukázali spisovatelia Kornel Földváry a Peter Šulej, na budúci piatok tam predstaví najnovšiu knihu Stanislav Rakús.
Antikvariáty sú zahltené knihami
Antikvariáty sa sťažujú na málo zákazníkov. "Omnoho viac ľudí knihy predáva, ako kupuje. To ruší rovnováhu, pretože výkup kníh je väčší ako ich predaj, a tým citeľne klesajú tržby," hovorí Jaroslav Lupečka, vedúci Antiqartu na Hlavnej ulici.
Dôvod vidí v celospoločenskej klíme a dopadoch krízy. "Ľudia, ktorí nemajú peniaze, sa zbavujú kníh. No už nevykupujeme všetko, vyberáme len to, čo určite predáme."
Optimistickejšie sa na vec pozerajú v Antikvarte na Zimnej. Tam už však knihy takmer ani nevykupujú. Aj tam je totiž viac tých, ktorí sa ich zbavujú, ako tých, ktorí ich kupujú. "Teraz je hluché obdobie, keď príde 50 ľudí, je to príjemný deň," hodnotí Štefan Čipák.
Predajcovia sa zhodujú na tom, že v Košiciach je trh s antikvariátmi ešte v plienkach. "V meste sú tri, taká Praha ich má asi 55. Tam sú na to ľudia naučení, je to bežné, tu to bude trvať ešte roky."
Jana Ogurčáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári