A niektorí aj tanečné, keďže pred dvoma rokmi obohatil slovník tanečných termínov o nové slová: dupák a lá Vajda, sambavajda a vajdačača. Sympatický herec zavítal do Košíc pred niekoľkými týždňami s predstavením Domáce väzenie. Tesne pred začiatkom predstavenia nám v župane poskytol tento rozhovor.
Predstavenie autora Neila Simona, ktoré upravila Zdena Studenková, je v tejto dobe až príliš aktuálne. Azda nie je na Slovensku rodina, ktorá by nepoznala v súčasnosti slovo kríza. Niektorí si s ňou potykali viac, iní menej. V predstavení Domáce väzenie sa slovenský herec kvôli kríze dočista zblázni. "Moja postava je zrelý päťdesiatnik, ktorý príde o zamestnanie a z toho sa odvíja celá trauma," opisuje J. Vajda. "Dej sa odohráva v období krízy, ktorú teraz prežívame skoro všetci. Z toho dôvodu považujem túto hru za nesmierne aktuálnu. Tieto problémy sa týkajú mnohých ľudí, je to, akoby sme ju napísali dnes."
Otta, divadelnú postavu, kríza takmer pripraví o rozum a diváci počas predstavenia určite nadobudnú pocit, že sa zbláznil. Kvôli problémom sa totiž psychicky zrúti, v amoku takmer ostrihá vlastnú manželku Mimi (Z. Studenková) a nebyť jeho súrodencov (P. Sklár, M. Sládečková, Z. Tlučková), ktovie, ako by to celé dopadlo. Hra je autentická aj v tom, že človeku v čase hocakej krízy pomáha hlavne rodina. Našťastie na pódiu to všetko dobre dopadne. No a kým sa Otto z krízy zbláznil, zaujímalo nás, či si vie sám seba predstaviť v takej situácii J. Vajda. "Rozmýšľal som nad tým, je to jasné, keď človek začne takúto hru hrať. Je to ťažké na psychiku pre každého človeka. Môžem si len blahoželať, že to ja nezažívam. Nezávidím ľuďom, ktorí sú v tejto situácii."
J. Vajda sa nikdy netajil tým, že chce byť hercom. Už ako 9–ročný stál prvýkrát na javisku v úlohe Kaya, malého väzňa Snehovej kráľovnej. Na javisku sa mu zapáčilo, mal to predsa v rodine. Jeho strýko bol dlhé roky riaditeľom konzervatória, druhý strýko bol herec, teta violončelistka, druhá teta operetná speváčka. Paradoxne však jeho otec zakotvil v nemocnici v bielom plášti. Jozef Vajda si teda toto povolanie aspoň skúša v Ordinácii v ružovej záhrade, kde hrá už štyri roky. "Zatiaľ sa mi tam hrá veľmi dobre, sme tam dobrá partia. Keby sa mi to nehralo dobre, už by ma asi vypísali, nechali ma zomrieť, alebo niečo podobné." Keďže hrá gynekológa, trúfol by si na nejaký ten spontánny pôrod? Stať sa môže predsa všeličo. "Niečo sa na nás nalepilo, stále sme v tej problematike. Viem, ako operovať, ako porodiť, ale neviem, či by som si to ´lajsol´ naozaj," smeje sa. Naznačil tiež, ako sa budú vyvíjať ďalšie osudy doktora Mažára a doktorky Páleníkovej. "Budú tam nejaké vyostrené scény s mojou dcérou a Zdeniným synom. Deti nám budú trošku robiť problémy."
Pred dvoma rokmi si konečne J. Vajda zahral vajdu. Do kín sa dostal dlho očakávaný film, skutočný príbeh, o prvej cigánskej primáške Cinke Panne. Ukazuje ju v prostredí kočovníckej osady a v obkolesení žien, ktoré dodržiavajú tradície a zvyky, podľa ktorých sa ženy musia vydať a mať deti. Emancipovaná muzikantka Cinka Panna však chce ísť vlastnou cestou. "Konečne sa to podarilo, myslím, že aj režisér Dušan Rapoš na to zareagoval tak, že kto iný by mal hrať vajdu, ak nie Vajda," smeje sa. "Bola to taká zvláštna skúsenosť, robiť cigánskeho vajdu. A som veľmi rád, že Vajda hrá vajdu. Bolo to pre mňa zaujímavé aj v tom, že tam boli kone, mohol som jazdiť, tiež veľa živej muziky. Takéto filmovačky mám rád. Problémy sme mali akurát s počasím. Skoro stále pršalo, preto sme mali problémy dokončiť film."
Okrem "Domáceho väzenia" absolvoval ďalšiu premiéru. Presne 30. januára v SND bola slávnostne uvedená hra Mariusa von Mayerburga Ksicht. Satirická komédia s trochu krutým humorom o tom, že úspech, sláva, i peniaze niekedy závisia aj od šikovného chirurga. Ďalej ho od februára čaká nakrúcanie Ordinácie v ružovej záhrade, ďalšie predstavenia Domáceho väzenia a Ryby v Trojke. V máji ho čaká ešte jedna premiéra od Nikolaja Vasilieviča Gogoľova Hráči. Okrem toho účinkuje v televízii v relácii "Tomu neuveríš". Spoločnosť mu robia Zdena Studenková, Kamila Magálová a Maroš Kramár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári