Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 22. máj, 2022 | Meniny má Júlia, Juliána

Promenádu v plávkach zvládla, no spodná bielizeň ju zaskočila

Minulú sobotu ožilo Obchodné centrum Optima ženskou krásou a tancom.

Blondínka z Veľkého Šariša nám pred začiatkom akcie ochotne vyrozprávala príbeh.Blondínka z Veľkého Šariša nám pred začiatkom akcie ochotne vyrozprávala príbeh. (Zdroj: r. t.)

Minulú sobotu ožilo Obchodné centrum Optima ženskou krásou a tancom. Agentúra FABIO PRODUCTION tam zorganizovala semifinále 1. ročníka celoslovenskej súťaže krásy so špecializáciou na tanečné umenie. Jednou z členiek poroty akcie pod názvom MISS DANCE SR 2010 bola aktuálna Mrs. Globe Slovensko a finalistka svetovej súťaže Mrs. Globe World 2009 Renáta Tokárová. Blondínka z Veľkého Šariša nám pred začiatkom akcie ochotne vyrozprávala príbeh, ako sa matrikárka na Mestskom úrade v Prešove stala vo veku 40 rokov najkrajšou slovenskou mamičkou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

K zlomu v živote R. Tokárovej pomohla náhoda. Vlani v máji prišla so svojou 16-ročnou dcérou Soňou do Košíc, aby ju sprevádzala na kasting istej modelingovej agentúry. Tam ju oslovil jej riaditeľ RNDr.Ondrej Krug s ponukou, aby sa prihlásila do súťaže Mrs. Globe, ktorú na Slovensku organizovala Iwett Nemethyová, mimochodom, „Tiroláčka“ z televíznej reality šou Mojsejovci.
„Ja som dovtedy o tej súťaži nič nepočula,“ spomína pani Renáta. „Na internete som si preto pozisťovala, že je to súťaž krásy pre mamičky. Vekovo bola ohraničená 45 rokmi a podmienkou bolo mať aspoň jedno dieťa. Žiadne telesné miery ani výška nerozhodovali, pravda, určitú charizmu tá žena mať musela. Kým som sa definitívne rozhodla, uplynuli asi dva týždne. Napokon som si povedala, prečo nie? V minulosti som robila manekýnku a lákalo ma stať sa tak trochu súčasťou slovenského šoubiznisu.“ Zavážil aj fakt, že súťaž nebola len o kráse, ale výťažky z akcií, ktorých sa víťazka zúčastňuje, boli určené týraným ženám, opusteným deťom a nemocniciam.
Prvá časť kastingu prebiehala na internete, kde sa do súťaže prihlásilo okolo 150 mamičiek. Niektoré s jedným dieťaťom, iné s dvoma aj troma. Pani Renáta patrila medzi dámy s dvoma deťmi (okrem dcéry mala 9-ročného syna Stanislava), väčšina prihlásených mamičiek mala 22 až 30 rokov, najstaršia finalistka mala 46 rokov (tejto dáme bola udelená výnimka). „Na akési výberové kolo nás do Bratislavy pozvali asi 60. Konalo sa v hoteli Carlton a porotu tvorili niektoré známe tváre z politiky a kultúry. Bola som veľmi šťastná, že do tucta finalistiek a dvoch náhradníčok som sa vošla aj ja. Už to som v konkurencii mnohých oveľa mladších mamičiek považovala za veľký úspech,“ priznáva pani Renáta.
Finálová „štrnástka“ potom absolvovala sústredenie v Košiciach. Nacvičovala sa choreografia na finálový večer a mamičky sa predstavili aj na niekoľkých akciách, napríklad na módnej prehliadke na košickom letisku. Cieľom organizátorov bolo, aby sa ženy - amatérky trochu ostrieľali a zvykli si na publikum či záujem médií. Aj preto mali pridelenú psychologičku, ktorá ich mala pripraviť po psychickej stránke. Ako sme už spomenuli, Prešovčanka mala s modelingom nejaké staršie skúsenosti, takže chôdza po móle jej problémy nerobila.

SkryťVypnúť reklamu

Porazila aj mladšie

Finále v decembri 2009 bolo opäť v Bratislave v hoteli Carlton. Dvanásť mamičiek sa predviedlo v skvelej forme. Dali si skutočne záležať, aby čo najviac zaujali medzinárodnú porotu, ktorej predsedala prezidentka svetovej súťaž Mrs. Globe Tracy Kemble. Okrem nej a talianskych módnych expertoch o víťazke rozhodovala herečka Elena Podzámska, speváčka Petra Palevičová, módna návrhárka Zuzana Bottková, módna návrhárka Linda Pločicová, ktorá mimochodom finalistky obliekala, aj politik Béla Bugár. „Na úvod sme previedli spoločenské šaty a po nich nasledovala voľná disciplína. Ja som si zvolila tanec v štýle streetdance a hip-hop. Na pódiu ma ako partner sprevádzal Roland Vraník zo skupiny Grimmy, ktorý bol aj mojím trénerom,“ spomína pani Renáta. Aj väčšina ostatných finalistiek zatancovala spoločenské či moderné tance, niektorá spievala či zacvičila kick-box. Každá v krátkom rozhovore vyjadrila túžbu zmeniť niečo vo svojom živote, a hlavne, nebáť sa rokov. Jedna dokonca poznamenala, že dátum narodenia je len výrobné číslo...
„Trému som mala iba malú a na začiatku. A zvládla som aj promenádu v plavkách. No boli medzi nami ženy, skôr tie mladšie ročníky, ktoré mali trochu problém vyjsť takto 'odhalené' na mólo. Viaceré totiž nemali skúsenosti s modelingom alebo inými súťažami miss.“ Tréma z mamičiek opadla až potom, keď videli, ako pozitívne na ich výkony reaguje porota či publikum. „Ambície som nemala žiadne, ale priznám sa, že som v kútiku duše dúfala v postup do finálovej trojky,“ odpovedá pani Renáta na otázku, či verila v umiestnenie na stupňoch víťazov. „Keď ma napokon vyhlásili za víťazku, bol to pre mňa doslova šok. Veď na druhom a treťom mieste skončili mamičky, mladšie aj o 17 rokov... Bola som skutočne milo prekvapená.“
Ten pocit, keď jej dávali na hlavu korunku a dekorovali šerpu bol neopísateľný. „Na vlastnej koži som zažila to, čo vídavame pri vyhlasovaní víťaziek miss v televízii. Bola som veľmi šťastná. Nie, slzy mi netiekli, až potom, keď som bola v zákulisí. Keď som ukončila všetky rozhovory s médiami a zbadala svoju dcéru, skočili sme k sebe a objali sa. Vtedy niekedy to napätie opadlo a ja som nejakú tú slzičku vypustila. Boli to slzy šťastia...“ Podľa pani Renáty bol návod na jej víťazstvo jednoduchý. „Stačí mať radosť zo života, rodinu, ktorá vás podporuje a prácu, čo dnes nie je ľahké. Baví ma, ak dobre vyzerám, baví ma tancovať, hýbať sa, športovať. Nie je nikde napísané, že ak má žena deti, musí prestať myslieť na seba a že sa jej vlastný život skončil. Naopak. Mne sa tým víťazstvom iba začal.“
Len pre úplnosť dodávame, že prvou vicemiss sa stala podnikateľka z Veľkých Levár Veronika Rusňáková a na 3. mieste sa umiestnila Ivona Varhaníková z Beladíc, v tom čase na materskej dovolenke. Okrem korunky a šerpy získala víťazka rôzne iné ceny a právo reprezentovať Slovensko na Mrs. Globe World. Kým po iné roky sa tradične konalo v USA, Californii, od vlaňajšieho sa zaviedla tradícia usporiadať to vždy na inom mieste. Keďže Ivett Nemethy splnila všetky podmienky, prvé mimoamerické finále sa malo v decembri 2009 konať na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Teší sa do Milána

Kým víťazky národných kôl zo všetkých kútov sveta zabojovali vo finále, absolvovali 12-dňové sústredenie v Tatrách. „Absolvovali sme veľa akcí,“ spomína pani Renáta na pobyt v Tatranskej Javorine. „Navštevovali sme napríklad detské domovy i nemocnice a keďže to bolo pred Vianocami, na námestiach sme rozsvecovali vianočné stromčeky. Bola som rada, že finále sa koná na Slovensku a že práve ja ho môžem reprezentovať. Aj preto som k tomu pristupovala s mimoriadnou vážnosťou, čo sa neskôr odzrkadlilo na udeľovaní awardov, kde som získala cenu za najlepšiu reprezentáciu svojej krajiny. Boli to sošky anjelikov z páleného skla od výtvarníčky Veroniky Rusňákovej, ktoré sa aj v rôznych iných kategóriách rozdávali deň pred samotným finále. To tatranské sústredenie mi dalo veľa, hlavne mi zdvihlo sebavedomie.“ Mimochodom, každá finalistka so sebou priniesla dar, všetky sa na záver sústredenia dražili. Slovenka prispela obrazom. Výťažok z dražby putoval na celosvetovú pomoc týraným ženám a chorým deťom.
Samotné finále sa uskutočnilo v Slovenskom národnom divadle. Žiaľ, neprišli všetky pôvodne ohlásené mamičky. Zo štyroch desiatok si našlo čas a chuť docestovať na Slovensko iba 30. Niektorým sa k nám na Slovensko merať cestu nechcelo. „Mne osobne to bolo ľúto,“ poznamenala pani Renáta. Druhým dychom však dodáva, že napriek oklieštenej zostave sa v Bratislave zišla výborná partia. „Súťažné disciplíny mali výlučne podobu módnej prehliadky. Pri úvodnom predstavovaní som mala na sebe šarišský kroj a v rukách slovenskú zástavu. Bola som na ňu veľmi hrdá. Jediný menej príjemný okamžik finále sa týkal promenády v spodnej bielizni, ktorá nahradila obvyklú promenádu v plavkách. Mňa aj viaceré finalistky to trochu zaskočilo a aj na internete sa to neskôr stretlo s kritikou. Mnohé sme sa vtedy cítili nepríjemne a rozpačito...“
Pri vyhlasovaní víťaziek porota posunula päť mamičiek, z ktorých vyhlásila jedinú víťazku. Mrs. Globe World 2009 sa stala súťažiaca z Arménska. Finalistka za Slovensko sa do „päťky“ nedostala. „Rešpektujem názor poroty, ale mne osobne sa tá Arménka najkrajšou nezdala. Záverečné umies〜t〜nenie by som poskladala úplne inak,“ povedala pani Renáta na margo verdiktu poroty.
Svetové finále má už teda za sebou, no jedna z výhier v tom slovenskom ju ešte iba čaká. V máji sa pani Renáta chystá do Milána, kde by mala nafotiť svoj vlastný book. „Štyri dni sa mi budú venovať vizážisti a fotografi. Veľmi sa na to teším. Možno sa mi podarí uzavrieť aj nejakú pracovnú zmluvu.“ Mimochodom, pracovné ponuky dostáva pani Renáta aj teraz. Naposledy sa rysovala účasť na autosalóne v Ženeve, no kvôli iným povinnostiam sa nemohla zúčastniť kastingu. Modeling, kde by sa rada realizovala, stále berie iba ako hobby, nie ako zamestnanie. Práca matrikárky ju totiž stále baví a nerada by o ňu prišla. V živote si človek musí určiť priority a riadiť sa nimi. Ak nie ona, v modelingu možno viac prerazí dcéra Soňa. „V lete by mala ísť fotiť do Viedne,“ prezradila hrdá mama. „Absolvuje aj módne prehliadky na Slovensku. Raz sme sa dokonca obe zišli na jednom móle. Na akcii Svadba 2010 v Prešove sme obe predvádzali svadobné a spoločenské šaty. Celá rodina si to užívala.“

Dvakrát rozvedená?

Ako sa dalo čakať, úspech pani Renáty sa premietol i do jej života. V pozitívnom aj negatívnom zmysle. „Mám pocit, akoby som našla nový zmysel života. Stále sa cítim akoby v nejakom sne. Mám rada, keď sa okolo mňa niečo deje. Spoznávam nových ľudí, lebo v súvislosti s mojím 'titulom' ma teraz pozývajú na rôzne akcie. Zisťujem, že som tak trochu malý exhibicionista,“ vymenovala najkrajšia slovenská mamička aspoň v krátkosti pozitívne stránky víťazstva.Našla však aj niekoľko negatívnych. „V ostatných mesiacoch je pre mňa ťažké skĺbiť všetky aj nové povinnosti s rodinným životom. Manžel ma v súťaži od začiatku podporoval a držal palce. Bol z môjho úspechu v šoku a je v podstate aj doteraz. Trochu ma však akoby stráca, lebo teraz musím, keďže mám nové povinnosti, veľa času tráviť mimo. Ale verím, že to zvládneme.“
Pani Renáta obdivuje celebrity, ktoré sú denno-denne bombardované bulvárom a dokážu sa s tým vyrovnať. Jej sa síce ešte bulvár nevenuje a všetko, čo o nej médiá priniesli, bola pravda. Horšia je vraj závisť a fámy, ktoré sa o nej občas šíria po Prešove. „Už som o sebe počula všeličo. Napríklad, že som dvakrát rozvedená, čo, samozrejme, nie je pravda. Zo začiatku som takéto klamstvá prežívala ťažko, teraz som si na to zvykla. Musím sa s tým naučiť žiť, lebo s ľudskou závisťou ja sama neurobím nič... Tiež som prišla o niekoľkých priateľov a niektoré vzťahy som musela prehodnotiť. Ostali vzťahmi, ale na inej úrovni.“
Napriek tomu všetkému negatívnemu, čo jej úspech v živote priniesol, pani Renáta neľutuje, že sa vlani do súťaže Mrs. Globe prihlásila. „A možno som dala návod aj iným ženám a mamičkám...“

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 3. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 4. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 6. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 7. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 8. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 1. Prečo potrebujeme udržateľné riešenia v oblasti mobility?
 2. Gestačný diabetes mellitus
 3. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 5. Do finále McDonald´s Cupu sa prebojovalo mužstvo z Víťaza
 6. Garmin vyrobil cykloradar Varia RCT715 s bezpečnostnou kamerou
 7. Obľúbená pracovná agentúra Work Service nezmizla
 8. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov. Už zajtra
 1. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 6 627
 2. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 4 421
 3. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 4 087
 4. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 3 548
 5. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 1 986
 6. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 412
 7. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 277
 8. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 1 005

Blogy SME

 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 2. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách
 3. Helena Michlíková: Taliansko- Slovensko
 4. Anna Miľanová: Potreba odluky cirkví od štatu.
 5. Juraj Droppa: Šanca pre 486 učiteľov na lepšie platenú prácu, alebo...
 6. Štefan Vidlár: Igorúf advokát
 7. Ivan Beňovič: Populárne mobilné messengery a súkromie ich používateľov
 8. Monika Bošková: Ako mi ochoreli morské prasiatka (2. časť)
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 11 435
 2. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 217
 3. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 9 769
 4. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 5 076
 5. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 3 920
 6. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 3 861
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 3 095
 8. EQUUS: Inovácie v lesnom hospodárstve prichádzajú aj zo Slovenska. V čom sme najlepší? 2 070
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 2. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 3. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 5. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 6. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 7. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 8. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 2. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách
 3. Helena Michlíková: Taliansko- Slovensko
 4. Anna Miľanová: Potreba odluky cirkví od štatu.
 5. Juraj Droppa: Šanca pre 486 učiteľov na lepšie platenú prácu, alebo...
 6. Štefan Vidlár: Igorúf advokát
 7. Ivan Beňovič: Populárne mobilné messengery a súkromie ich používateľov
 8. Monika Bošková: Ako mi ochoreli morské prasiatka (2. časť)
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 11 435
 2. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 217
 3. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 9 769
 4. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 5 076
 5. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 3 920
 6. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 3 861
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 3 095
 8. EQUUS: Inovácie v lesnom hospodárstve prichádzajú aj zo Slovenska. V čom sme najlepší? 2 070
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 2. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 3. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 5. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 6. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 7. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 8. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu