Kto dostane riadiace alebo kancelárske miesto v mestskej polícii rozhoduje jej náčelník. Berie si tých, ktorí pracovali v štátnej polícií. Tak ako on.
KOŠICE. Mestská polícia v Košiciach má nových zamestnancov. Jej náčelník Milan Dvorožňák si za posledné dva mesiace vybral vedúceho oddelenia výchovy, školenia a výcviku a referenta personálno-právneho referátu.
Miesta dostali Miroslav Dzúrik a Pavol Proks. Obaja predtým pracovali v Policajnom zbore. Prvý bol šéfom košického pohotovostného policajného útvaru, druhý riaditeľom obvodného oddelenia Košice-Juh. Dzúrik odišiel zo štátnej polície na vlastnú žiadosť, Proksa prepustil minister vnútra pre kauzu týrania rómskych chlapcov.
Konkurzy nerobia
Policajti deti nútili fackovať sa a vyzliekať na jeho obvodnom oddelení. Trestne stíhaný nie je, odísť zo zboru musel, lebo nezabránil konaniu podriadených. „Dôvodom skončenia jeho služobného pomeru bolo porušenie služobnej prísahy," povedala košická policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová.
Od roku 2006, kedy Dvorožňák nastúpil do funkcie náčelníka, podpísal pracovnú zmluvu aj s dvoma ďalšími bývalými príslušníkmi Policajného zboru. Na mieste referentov či sekretárky prijal zase troch niekdajších civilných zamestnancov polície alebo pracovísk, ktoré podliehajú ministerstvu vnútra.
Zobral ich po osobnom pohovore, výberové konania robí mestská polícia len na miesta policajtov pre priamy výkon služby. Dvorožňák bol do roku 2003 zástupcom krajského riaditeľa košickej polície, potom okresným riaditeľom polície. Odmieta však, že do mestskej polície berie svojich známych, ktorým bol kedysi nadriadený.
Dvorožňák: beriem kvalitných, nie kamarátov
„Niektorých som ani nepoznal. Nie sú v tom žiadne osobné záujmy. Nemôžem niekoho diskriminovať preto, že bol štátnym policajtom," hovorí. Tvrdí, že prijíma len takých, ktorí sú pre svoju prax v Policajnom zbore a ďalšie predpoklady vhodní práve na voľné miesta v mestskej polícii.
„Tlaky od odídených štátnych policajtov sú veľké, ale nie sme pre nich žiadny zberný tábor. Zamestnám len ľudí, s ktorými viem, že nebudem mať žiadne pracovné ani morálne problémy," hovorí náčelník.
O Proksovi hovorí, že mal od jeho nadriadených "len najlepšie informácie" a Dzúrik ako bývalý šéf kukláčov podľa neho najlepšie zvládne výcvik streľby a sebaobrany mestských policajtov.
Prechod štátnych policajtov na miesta príslušníkov v mestskej polícii považuje za bežné aj Ján Andrejko, prezident Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenska. Administratívne pozície sú však podľa neho obsadzované skôr dlhoročnými mestskými policajtmi ako ľuďmi zvonku.
Inde povýšia svojich
„Väčšinou ide o odchovancov mestskej polície, ktorí sa osvedčili a majú skúsenosti. Nadriadení si ich vytypujú po niekoľkoročnom pozorovaní. O ich prijatí na nové miesto vo väčšine samospráv definitívne rozhoduje primátor, nie náčelník," povedal.
Námestník primátora Mikuláš Čečko (KDH), zodpovedný za mestskú políciu, nemá k personálnej politike náčelníka výhrady. „Vedenie mesta neeviduje žiadne pochybenia alebo nedostatky pri výkone jeho kompetencie riešiť personálne otázky," povedal. "Vzhľadom na bezproblémovú dlhoročnú prax" nepovažuje ani za potrebné meniť spôsob obsadzovania admininstratívných pozíciií v mestskej polícii.
Štátni policajti si po odchode zo zboru spravidla finančne prilepšia, aj keď v novom zamestnaní zarábajú menej ako predtým. Dostávajú výsluhový dôchodok, ktorého výška nijako nezávisí od momentálneho príjmu. "Ministerstvo vnútra neuvažuje o žiadnej novelizácii zákona o sociálnom zabezpečení policajtov," povedala Natália Hattalová z komunikačného odboru rezortu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári