KOŠICE. Viete, aké sloveso možno doplniť do názvu diela Jozefa Gregora Tajovského „Statky - zmätky"? Ste presvedčení, že žiadne, lebo tam má byť spojovník? Omyl! Správne ste odpovedali, keď ste zo štyroch možností vybrali slovíčko sú. Takže hra sa správne volá „Statky sú zmätky".
Aj takýto zbytočný chyták začiatkom týždňa riešili maturanti Strednej odbornej školy - Szakközépiskola v Košiciach. „Časť otázok by robila problémy aj žiakom v slovenských školách," hovorí o maturitných testoch zo slovenčiny pre školy s vyučovacím jazykom maďarským slovenčinárka Valéria Dolineková.
Hoci hodnotenie maturitných skúšok nie je hotové, dá sa predpokladať, že dopadnú dobre.
Maturujú bez problémov
Dolineková je presvedčená, že väčšina absolventov „maďarskej priemyslovky" je po jazykovej stránke pripravená na ďalšie štúdium na slovenských školách. Vlani zo 65 žiakov nezmaturovali zo slovenského jazyka a literatúry len traja, aj tí zvládli skúšku v opravnom termíne. Tohto roku zo sedemdesiatich piatich maturantov chce na slovenských vysokých školách študovať asi šesťdesiat. „Keby neovládali slovenčinu, boli by bez šance," konštatuje riaditeľka Eva Matejová. K zvýšeniu jazykovej úrovne žiakov prispelo aj rozšírenie vyučovania.
V škole zaviedli v treťom a štvrtom ročníku o hodinu slovenčiny viac. „Keď chceme splniť osnovy a viac konverzovať, museli sme pridať. Žiaci majú menej hodín z materinského jazyka," hovorí Matejová.
Tretiačky Ildikó Motyková a Rita Mackovjaková sa hrdo hlásia k maďarskej národnosti. Zároveň sa zapojili do súťaže Poznaj slovenskú reč.
Chýba skutočná pomoc
„Tu žijem a tu sa chcem aj uplatniť. Bez slovenčiny by to nebolo možné," hovorí Ildikó. Po skončení školy by chcela študovať logopédiu. Rita by rada vyštudovala medicínu v Košiciach. „Mám túto krajinu rada. Chcem ostať doma. A na to je potrebné ovládať jazyk."
Slovenčinári majú úplne iné problémy ako jazykový či vlastenecký zákon. Nové učebnice meškajú, dostávajú ich postupne v priebehu školského roka, kombinujú ich so starými, preto musia prerábať školské plány. Chýba metodik, ktorý by učiteľom slovenčiny na maďarských školách poradil.
„Keď chceme žiakov poriadne naučiť slovenčinu, toto je podľa mňa podstatné. Kto dnes v hovorovej reči používa slovo hybký či íverček? Aj pre Slováka je irelevantné, či v spojení „trma-vrma" je pomlčka, alebo spojovník. Takéto vedomosti sú nepodstatné, deti ich v bežnom živote nikdy nevyužijú," dodáva slovenčinárka Valéria Dolineková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári