Korzár logo Korzár Košice
Streda, 18. máj, 2022 | Meniny má Viola

Sprostredkovateľa práce v zahraničí si môžete preveriť cez políciu

Obchodovanie s "bielym mäsom" je problematika, ktorá sa po páde "železnej opony" dotýka najmä krajín východnej Európy.

Namiesto sľubovanej práce barmanky ich aj bitkou nútia k prostitúciiNamiesto sľubovanej práce barmanky ich aj bitkou nútia k prostitúcii (Zdroj: archív)

Členovia zahraničných zločineckých skupín v nich vyhľadávajú mladé ženy, ktoré rôznymi podvodnými ponukami alebo dokonca únosmi prevážajú do západnej Európy na poskytovanie sexuálnych služieb. Žiaľ, týka sa to aj našej krajiny, dokonca aj nášho mesta. O košických prípadoch sme sa pozhovárali s riaditeľom Úradu justičnej a kriminálnej polície KR PZ v Košiciach Rudolfom Pilarčíkom.

Obchodovanie s ľuďmi je obdobným trestným činom ako kupliarstvo. Dopúšťajú sa ho osoby, ktoré sprostredkúvajú ženy do zahraničia na vykonávanie sexuálnych služieb. Na trestný čin obchodovania s ľuďmi sa zameriava najmä Oddelenie extrémizmu a mládeže KRPZ v Košiciach. Nárast počtu prípadov zaregistrovali kriminálnici už tradične po zmene režimov. Ide však o stále aktuálny problém a dá sa povedať, že sa obchod s bielym mäsom v našich končinách výraznejšie objavuje najmä v posledných rokoch.

"Obchodovanie s ľuďmi je rozšírené najmä v oblastiach so zlou ekonomickou a sociálnou situáciou. Na Slovensku je veľmi rozšírené v rómskych osadách, kde dievčatá do zahraničia predávajú najčastejšie ich rodinní príslušníci," hovorí R. Pilarčík. Ak by ženy do zahraničia odchádzali za prostitúciou samy a bez cudzej pomoci, šlo by o legálnu činnosť (ak v danej krajine nie je prostitúcia trestná). Na Slovensku sa však voči zákonu previní každý, kto takejto žene s vedomím toho, na čo do zahraničia cestuje, akokoľvek pomôže, prípadne ju podvedie, sľubujúc celkom inú prácu. "Môže jej takú činnosť, navrhnúť, ponúknuť, alebo jej pomôcť s jej sprostredkovaním. Z chudobných oblastí takto do zahraničia odchádza veľa žien z vlastnej vôle." Je jedno, či dievča za takouto prácou odchádza dobrovoľne či nedobrovoľne. Ak jej niekto pomôže, trestné sú pre neho obe formy. Zaujímavé je aj to, že trestnú zodpovednosť nesie každý, kto sa do prevozu prostitútky do zahraničia zapojí. "Teoreticky by ním mohol byť aj vodič auta, ktorý do zahraničia odvezie stopárku, ktorá mu povie, že do cudziny cestuje ponúkať sexuálne služby."

V Košiciach sa o obchodovaní s ľuďmi hovorí napríklad aj v súvislosti s úžerou. Rómske rodiny, ktoré nestíhajú úžerníkom splácať požičané peniaze, dlh často vyrovnávajú poskytnutím dievčaťa, najčastejšie mladšej dcéry. Úžerník ju na istý čas vyvezie do zahraničia, kde mu svojou "tvrdou" prácou nielen vráti požičané peniaze a spraví radosť rodine, ale si aj čosi navyše zarobí. Rómske osady sú známe tým, že keď ich obyvatelia prídu na to, v čom sa dá slušne zarobiť, pustia sa do toho vo veľkom. "V niektorých prípadoch ich potom môžeme súdiť ako organizované skupiny. Vyvážaním dievčat do zahraničia sa totiž často živia celé rodinné klany či skupiny, ktoré majú v zahraničí svojich ľudí, a tým dievčatá doručujú. V tých prípadoch im hrozia vyššie trestné sadzby."


KRPZ v Košiciach eviduje od roku 2006 až 48 prípadov trestného činu obchodovania s ľuďmi. "Opäť tu však narážame na nedostatok dôkazov, zmeny pôvodne usvedčujúcich svedectiev a nepriechodnosť na súdoch. Až 31 z celkového počtu prípadov bolo napokon zastavených a neskončilo návrhom na podanie obžaloby." V policajných spisoch figuruje aj niekoľko kurióznych prípadov. "Vyšetrovali sme napríklad dvojicu košických chlapov, ktorí v zahraničí poskytovali na sexuálne služby vlastné priateľky, s ktorými sexuálne žili. Pri vyšetrovaní tohto prípadu sme využívali aj súdom nariadené špecifické formy odhaľovania a dokumentovania - odpočúvanie. Radšej ani nebudem hovoriť o tom, ako dokážu byť niektorí muži tolerantní, pokiaľ ide o peniaze. Z nášho pohľadu však bol prekvapivý aj rozsudok súdu, ktorý túto vydarenú dvojicu mužov oslobodil. V tomto je zákon neúprosný – vinu treba dokazovať a prax ukazuje, že čím ďalej je to zložitejšie. Čo niekedy podozrivé osoby nedokážu vysvetliť pred vyšetrovateľmi, po konzultáciách so svojimi obhajcami sú pred súdom 'múdrejší' a vysvetlia aj nepochopiteľné a nelogické."

Organizátori obchodovania s ľuďmi sa zaujímajú najmä o východoeurópske dievčatá, pričom medzi nimi dominujú krajiny ako Ukrajina a Rumunsko. Cieľovými krajinami sú najčastejšie Nemecko, Rakúsko, alebo Švajčiarsko. Nie všetky dievčatá za takouto prácou odchádzajú dobrovoľne. "Stretli sme sa s prípadmi, kedy páchatelia vytypované dievča násilím naložili do auta a odviezli do zahraničia. Výnimkou nie je ani to, že žene v bare v domovslej krajine primiešali do nápoja psychoaktívnu látku a ona sa prebudila až za hranicami." Často využívanou metódou obchodníkov s ľuďmi sú aj rôzne inzertné ponuky práce v zahraničí. Ženy zareagujú na inzerát, ponúkajúci prácu čašníčky, či spoločníčky. Za vidinou dobrého zárobku vycestujú do zahraničia, kde sú nútené robiť aj služby, s ktorými vo svojej pracovnej náplni nerátali. Buď musia obšťastňovať klientov v rôznych salónoch aj pochybnej povesti, alebo je ich pracovným priestorom cesta, parkovisko alebo chodník... "K sexuálnym službám ich nútia rôzne. Najčastejšie im zoberú doklady, aby nemohli újsť a keď sexuálne služby odmietnu poskytovať, nedajú im ani jesť. Niekedy obchodníci s ľuďmi vyvíjajú na ženy aj fyzický nátlak."

Podobne tomu bolo aj v prípade Košičanky, ktorá kvôli zlej finančnej situácii vycestovala za zárobkom do Nemecka. Partia podvodníkov ju podviedla, omámenú uniesla z baru, vzala jej doklady a nútila k prostitúcii v arabskej štvrti. Dievča bolo neskúsené a keďže nemala rodinu, nevedela, na koho sa má obrátiť. Páchatelia ju násilím držali v budove, nedovoľovali jej ani telefonovať. Takto zastrašená mladá žena rezignovala. Záchranou sa jej paradoxne stalo vysielanie rádiovej erotickej šou košického rádia, ktorú jej strážcovia dovoľovali počúvať. Do košickej redakcie sa jej podarilo niekoľko krát poslať zúfalé emaily, v ktorých opisovala otrasné, neľudské a zvrhlé praktiky, ktoré s ňou zákazníci "zábavného" podniku robili, či to, že uvažuje o samovražde. Moderátorka programu zareagovala správne a dievčine odpoveďami, ku ktorým sa občas dostala, pomohla psychicky sa vzchopiť. V spolupráci s rádiom sa jej podarilo zalarmovať políciu. Vrátila sa jej odvaha a pri nepozornosti strážcov z nemeckého podniku utiekla. Nemeckých páchateľov sa jej neskôr podarilo zažalovať, ich obeť v súčasnosti žije šťastne v Českej republike. Prípady takého násilného charakteru sú vážnejšie, ako prípady, kedy žena prostituuje dobrovoľne. Slovenská polícia v nich musí spolupracovať aj s políciou danej krajiny. V prípade mladej Košičanky dostala nemecká polícia za mreže väčšinu skupiny, ktorá ju uniesla.


Obchodovanie s ľuďmi niekedy funguje aj opačným smerom - teda, že dievčatá, poskytujúce sexuálne služby dovážajú Slováci do našej krajiny. "Máme poznatky o niektorých dievčatách z východu, ktoré pracujú v miestnych 'salónoch', no trestný čin obchodovania s ľuďmi v týchto prípadoch nebol dokázaný. Tieto ženy sú zrejme spokojné s plácou, ktorú na našom území dostávajú." Koristnícky hyenizmus na našom území niekedy nepozná hraníc. Príkladom zneužitia vlastného rodinného príslušníka za účelom zisku môže byť prípad 48-ročného muža z Krišovskej Lieskovej. Pán Július bol obvinený zo zločinu obchodovania s ľuďmi preto, že vo februári 2008 pred rodinným domom vo svojej obci, zneužijúc bezbrannosť svojej dcéry, ktorá trpí duševným ochorením, ju za účelom vykonávania prostitúcie odovzdal Petrovi S. Ten mal otcovi vyplatiť 6 000 Sk. K tomu však nedošlo, nakoľko Peter S. po prevzatí poškodenej všetko oznámil polícii. Keďže pán Július odovzdal iného na účel prostitúcie a spáchal tak čin na chránenej osobe, súd mu vymeral trestu odňatia slobody v trvaní sedem rokov.

Hoci to nie je až tak časté, stáva sa, že páchatelia poskytujú na sexuálne služby v zahraničí aj mužov. Napríklad 46-ročný Štefan, 46-ročná Božena a 55-ročný Michal (všetci z Karvinej v ČR) boli obvinení z trestného činu obchodovania s ľuďmi. V júni 2004 Michal zlákal na vykonávanie prostitúcie Ľudovíta P. Pod jeho vycestovaní do Českej republiky prisľúbením dobrého zárobku a zneužijúc jeho sociálnu situáciu, mu zadovážil ženské šaty a takto oblečeného ho vozil na bližšie nezistené miesto v Českom Těšíne, kde Ľudovít vykonával prostitúciu ako gay. Získané peniaze odovzdával obvinenému Michalovi. Ten ďalej v lete 2004 v spolupráci so zvyšnými obvinenými "kúpil" od rómskej matky súhlas s tým, že jej dcéru odvezie na vykonávanie prostitúcie do zahraničia. Za súhlas s tým, že s jej dcérou budú spávať desiatky, možno aj stovky cudzích chlapov, si rómska matka vypýtala 500 slovenských korún a balíček tabaku. Prípad, našťastie, dospel z pohľadu polície a prokuratúry do zdarného konca. Obvinení dostali tresty vo výške 48, 36 a 18 mesiacov.

Kriminálnym trestným činom, akým je nanútené vykonávanie prostitúcie, sú ohrozené najmä mladé dievčatá. Pri násilnom odvlečení nemusí byť pravidlom ani to, že pochádzajú zo zlého sociálneho prostredia. Každé dievča by sa preto malo držať aspoň základných pravidiel opatrnosti. Ak je v bare samo, malo by si dať pozor na to, s kým sa rozpráva a, samozrejme, neopiť sa "na mol", alebo to aspoň na sebe nenechať znať. "Ženy by mali byť obozretné aj pri výbere pracovných ponúk v zahraničí. Ak sa im niečo nepozdáva, radšej si treba osobu alebo agentúru, ktorá prácu ponúka, preveriť. Na polícii sme ochotní preveriť každé podozrenie a ak by šlo o nám známu osobu, dotyčnú by sme na to upozornili," dodal na záver R. Pilarčík. Pri objasňovaní už spáchaných trestných činov najviac pomôže iniciatíva samotnej poškodenej. Inak snaha polície, potrestať vinníkov a predísť ďalším ľudským nešťastiam, často končí nepriechodnosťou prípadov na súde.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 2. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 5. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 8. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 1. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 2. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja
 3. Hypoglykémia – nebezpečná komplikácia cukrovky
 4. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 5. Bojovník Jiří Procházka sa stal novou tvárou XTB
 6. Hľadáte kvalitné diamantové šperky? Kúpite ich na Ardiama.sk
 7. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 8. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 1. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 13 009
 2. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 769
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 5 122
 4. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 3 407
 5. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 2 112
 6. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 033
 7. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 390
 8. Manuál k výsadbe priesad 1 212

Blogy SME

 1. Tomáš Vodvářka: Manželské toccaty a fugy - manželství snižuje riziko demence
 2. Jozef Sitko: Tentoraz ani slovo o politike ... (0d 01:00 hod. je článok tech. cenzúrovaný)
 3. Miloš Svrček: SITUÁCIA NA UKRAJINE OVPLIVNÍ AJ BUDÚCU VÝSTAVBU DIAĽNICE CEZ ZEMPLÍN, KTORÁ SA STÁVA VÝZNAMNOU PRE CELÝ KARPATSKÝ REGIÓN
 4. Ján Marton: Ultradementná organizácia rezortu poľnohospodárstva bez poľnohospodárov.
 5. Irena Šimuneková: Túlačky Kremnicou a okolím – mesto a mestský hrad
 6. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XCIV - Zámok Žerotinských, Valašské Meziříčí /CZ/
 7. Lea Linerová: List začínajúcim učiteľom
 8. Irena Šimuneková: Túlačky Kremnicou a okolím – Kalvária
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 22 694
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 7 980
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 7 343
 4. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 7 280
 5. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 6 093
 6. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 4 259
 7. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 633
 8. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 3 061
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 4. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 5. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 6. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika privádzajú na súd.

Prvostupňový verdikt padol v septembri. Dostal 14 rokov.


13 h
Peter Tkačenko

Stámilióny už ministrovi financií nestačia, potrebuje miliardy.


16 h

Slovákov čaká štvrtý super na MS.


Jakub Bobovič 2 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Chorvátsko a Turecko vycítili príležitosť.


a 2 ďalší 2 h

Blogy SME

 1. Tomáš Vodvářka: Manželské toccaty a fugy - manželství snižuje riziko demence
 2. Jozef Sitko: Tentoraz ani slovo o politike ... (0d 01:00 hod. je článok tech. cenzúrovaný)
 3. Miloš Svrček: SITUÁCIA NA UKRAJINE OVPLIVNÍ AJ BUDÚCU VÝSTAVBU DIAĽNICE CEZ ZEMPLÍN, KTORÁ SA STÁVA VÝZNAMNOU PRE CELÝ KARPATSKÝ REGIÓN
 4. Ján Marton: Ultradementná organizácia rezortu poľnohospodárstva bez poľnohospodárov.
 5. Irena Šimuneková: Túlačky Kremnicou a okolím – mesto a mestský hrad
 6. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XCIV - Zámok Žerotinských, Valašské Meziříčí /CZ/
 7. Lea Linerová: List začínajúcim učiteľom
 8. Irena Šimuneková: Túlačky Kremnicou a okolím – Kalvária
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 22 694
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 7 980
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 7 343
 4. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 7 280
 5. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 6 093
 6. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 4 259
 7. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 633
 8. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 3 061
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 4. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 5. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 6. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu