Korzár logo Korzár Košice

Nelegálne osady v Košiciach: Odobrali 74 detí

Sociálny úrad od minulého roku, keď došlo k štyrom tragickým úmrtiam detí, monitoruje nelegálne osady každý mesiac, v zime posilnenými kapacitami. Osád pribúda, nová vyrastá pri Luniku IX.

Jeden z minuloročných zásahov za teplárňou. Zomierali tam deti, sociálka následne viackrát zasahovala v sprievode polície.Jeden z minuloročných zásahov za teplárňou. Zomierali tam deti, sociálka následne viackrát zasahovala v sprievode polície. (Zdroj: judy)



KOŠICE. Pracovníci košického Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) i v posledných dňoch za prítomnosti polície preverovali životné podmienky detí žijúcich v nelegálnych osadách. Len v tomto roku odobrali nezodpovedným rodičom z chatrčí 25 detí. Dôvodom bolo podľa úradu „nedostatočné zabezpečenie starostlivosti o dieťa, vážne ohrozenie života a zdravia dieťaťa". Dočasne ich umiestnili do detských domovov a krízových stredísk.

„Monitoring nelegálnych osád prebieha od minulého roku v pravidelných mesačných intervaloch. V zimnom období, hlavne keď nastalo prudké ochladenie, boli osady monitorované častejšie," uviedol hovorca ÚPSVaR Igor Jakeš. „Úrad v najťažšom období posilnil sociálnych pracovníkov v teréne na 80 a vykonával intenzívnu terénnu sociálnu prácu na vyhľadávanie ohrozených detí, ako aj celej rodiny." Sústreďujú sa pritom aj na ľudí bez prístrešia, ktorých informujú o možnosti dočasného ubytovania napr. v útulkoch či azylových domoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vznikajú na celom území Košíc

Kontroly boli posilnené pravdepodobne od februára 2009, keď v osade Nižné Kapustníky v krátkom čase tragicky zahynuli štyri bábätká - dve zhoreli, jedno zamrzlo a ďalšie obhrýzli potkany. V minulom roku preto z osád odobrali spolu 49 detí, z toho 20 krátko po medializácii úmrtí. Medzi najkritickejšie lokality patrí práve lokalita za teplárňou, Vyšný dvor, Lubina, ulice Stokrásková, Brečtanová a pásmo nad pivovarom, kde sú len zrúcaniny domov. Štyri deti pochádzajúce odtiaľ a z Kapustníkov momentálne sociálni pracovníci hľadajú, keďže im bolo nariadené odňatie. Rodičia však pred nimi utekajú, nespolupracujú alebo sa „zdržiavajú na neznámom mieste".

Iba v Košiciach sa momentálne nachádza 15 väčších nelegálnych osád. Vyrástlo aj niekoľko menších, kde sa vraj maloletí nezdržiavajú. „Počet lokalít stúpa, evidujeme novú nelegálnu osadu - tzv. Unhuber pri Luniku IX a niekoľko menších osád po 3 až 6 chatrčí, ktoré vznikajú na celom území Košíc," uviedol hovorca. Osadníci tam žijú na nízkej hygienickej úrovni, bez vody a elektriny.

SkryťVypnúť reklamu

Stopercentná nezamestnanosť

Sociálny úrad sa snaží ich rodinné prostredie „sanovať", aby odobraté deti mohli vrátiť späť. „Rodiny v osadách sú dlhodobo odkázané na štátne sociálne dávky, v týchto lokalitách je skoro stopercentná nezamestnanosť, nízka úroveň vzdelania ako aj malý záujem o vzdelávanie svojich detí, čo vyúsťuje do vysokého záškoláctva," vysvetlil Jakeš. „Sanácia v osadách je závislá na reálnej snahe rodičov spolupracovať s úradom na zlepšení starostlivosti, bytových a sociálnych pomerov. Pri neochote rodičov zmeniť svoj životný štýl je sanácia rodinného prostredia málo účinná." Od minulého roka vrátili rodinám len 7 detí. Prípady opätovného nariadenia odobratia sa neobjavili.

Hovorca v tejto súvislosti dodal, že úrad môže v rámci opatrení sociálno-právnej ochrany ukladať rodičom len výchovné opatrenia - upozornenie či dohľad nad výchovou. Vyňatie dieťaťa z rodinny je najradikálnejšie, nemôžu však k tomu pristúpiť z dôvodu nedostatočných bytových a sociálnych pomerov.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 594
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 851
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 655
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 808
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 207
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 469
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 767
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu