Pôvodná agentúrna správa bola nahradená autorským textom SME.
MOLDAVA NAD BODVOU. Zamestnancov štátneho Moldavského recyklačného podniku prešla trpezlivosť. Od začiatku roka márne čakajú na výplaty. „Naša podmienka bola jednoznačná. Keď v utorok nebudú peniaze na účtoch, v stredu ideme do Bratislavy a budeme protestovať pred Úradom vlády,“ informovala denník SME predsedníčka odborov Mária Kőrősiová.
Fico zapracoval
Na dnešné popoludnie objednaný autobus nakoniec odborári zrušili. Pondelňajšia misia čerstvého riaditeľa podniku Alexandra Gurského v Bratislave bola úspešná.
„Dostali sme na účty výplaty za január. Máme prísľub, že do 15. apríla nám vyplatia zvyšok,“ povedala odborárska predáčka.
Od štátu, ktorý má toľko drzosti, že nevyplatenie mzdy považuje za trestný čin, by sa očakávalo, že na výplaty si vezme hoc aj úver z menového fondu, píše Peter Schutz.
Podľa Kőrősiovej podnik získal peniaze z preddavkov na štátne zákazky rezortu životného prostredia a ministerstva obrany, pri ktorých v rámci náhradného programu využijú opravárenské kapacity podniku. V Moldave budú opravovať mechanizmy iných štátnych firiem, napríklad Slovenského vodohospodárskeho podniku. Na recykláciu a zneškodnenie by mali postupne prejsť až v rokoch 2011 až 2013.
„Máme informácie, že zapracoval pán premiér. Napriek tomu ostávame v štrajkovej pohotovosti,“ povedala Kőrősiová.
Riaditeľ podniku Alexander Gurský dnes telefón nezdvíhal.
Moldavský recyklačný podnik vznikol vlani na jeseň transformáciou bývalého Vojenského opravárenského podniku v Moldave nad Bodvou. Namiesto opráv ťažkých delostreleckých a raketových systémov, pechotných a ručných zbraní pre ozbrojené sily sa mal preorientovať na likvidáciu nebezpečného odpadu.
Pod ochranné krídla
Vláda vo februári minulého roka uznesením rozhodla, že štátny podnik prejde spod ochranných krídiel ministerstva obrany do rezortu životného prostredia. Zmena mala prispieť k udržaniu zamestnanosti v štátnom podniku, ktorý po transformácii armády ostal bez práce.
„Tešili sme sa, že nás vláda zachráni. Žiaľ, zmenil sa akurát názov podniku. Ministerstvo obrany presmerovalo všetky vojenské zákazky do Trenčína a na novú náplň, a teda aj zákazky, nie sme pripravení,“ hovorí odborárska predáčka Mária Kőrősiová.
Návrh na prestavbu úzko špecializovanej vojenskej fabriky na recyklačný podnik vypracovalo ministerstvo životného prostredia pod vedením exministra Jána Chrbeta. „Žiaľ, žiaden konsolidačný program, špecifikáciu nového výrobného programu či postup pri revitalizácii ministerstvo ani bývalé vedenie podniku neprijali,“ hovorí nový riaditeľ štátneho Moldavského recyklačného podniku Alexander Gurský. Vo funkcii je od začiatku tohto mesiaca.
Nákup nového technologického zariadenia mal byť podľa ministerstva životného prostredia financovaný zo štrukturálnych fondov. Aj to však pre zlú ekonomickú situáciu padlo. Podnik dlhuje milióny na odvodoch, je len otázkou času, kedy začnú tvrdo vymáhať svoje pohľadávky elektrárne, plynárne, súkromná bezpečnostná služba či Slovak Telecom, ktorý už zablokoval telefonické linky. Po uši zadlženej firme nedá nikto ani cent.
Zažehnaný konkurz
Zamestnanci i odborári sú presvedčení, že štátnu firmu zrazila na kolená vláda a zvlášť ministerstvo životného prostredia svojím unáhleným, chaotickým rozhodnutím.
Odborár Jozef Sakala je rozhorčený: „Neurobili nič pre našu záchranu. Bez pomoci štátu si nepomôžeme.“ Podľa jeho názoru k devastácii podniku prispeli aj časté výmeny ministra. „Viete, keď sa pod niekým v Bratislave trasie stolička, akýsi štátny podnik na východe ho nezaujíma. A pán premiér sa ide radšej ukazovať na vyhlásenie najlepšieho futbalistu, akoby prišiel medzi nás.“
Koncom minulého roka nedostali pracovníci výplaty, lebo podnik mal účty v banke zablokované. Peniaze za december im prišli až vo februári tohto roku.
„Už vlani nám hrozil konkurz. Škoda, že nakoniec nič z toho nebolo. Aspoň sme mohli dostať odstupné. Teraz ani na to nie sú peniaze. Niektorí zamestnanci už nemajú ani na nájomné. Veď sa z nich stanú bezdomovci,“ povedala pracovníčka podniku Ľudmila Tőkeszká.
Privatizáciu zmietli zo stola
Keď súčasná vláda zastavila privatizáciu, ktorú pripravila vláda Dzurindu, zamestnanci štátnej firmy boli radi. Dnes to vidia inak.
MOLDAVA NAD BODVOU. Ešte vlani v marci dostal Vojenský opravárenský podnik v Moldave nad Bodvou certifikát kvality. Zašlú slávu jedného z najväčších zamestnávateľov v okrese Košiceokolie pripomína dnes už len stará húfnica na kamennom podstavci vedľa vchodu do štátneho podniku.
Ekonomické problémy vo firme boli už za bývalej Dzurindovej vlády. Aj preto pripravila privatizačný projekt. Rok pred predčasnými voľbami kabinet privatizáciu pozastavil. Po voľbách v roku 2006 vláda premiéra Roberta Fica privatizáciu štátnej firmy zmietla zo stola. „V tom čase sme boli radi. Verili sme, že štát sa o nás postará. Nemohli sme tušiť, že takto dopadneme,“ myslí si odborárka Mária Kőrősiová.
Situácia sa vyhrotila v novembri minulého roku. Česká spoločnosť Hermex si uplatnila proti Moldavskému recyklačnému podniku nárok na zmenku v celkovej sume 65 miliónov českých korún a exekútor zablokoval firemné účty.
Nový minister životného prostredia Jozef Medveď dal 11. novembra v súvislosti so začatím exekúcie riaditeľovi firmy písomný pokyn, aby „bezodkladne podal návrh na vyhlásenie konkurzu“. O deň neskôr svoj pokyn odvolal ako „bezpredmetný“. Ministerstvo na otázku denníka SME, aké dôvody viedli šéfa rezortu k zásadnej zmene názoru, neodpovedalo.
Firmu zachránilo rozhodnutie Najvyššieho súdu Českej republiky, na ktorý podala dovolanie v súvislosti so zmenkovým platobným príkazom Vrchného súdu v Prahe. „Najvyšší súd v januári tohto roku zrušil rozsudok a vec vrátil na ďalšie prejednanie,“ uviedol pre denník SME hovorca Najvyššieho súdu ČR Petr Knötig,
Od roku 2002 sa na poste riaditeľa podniku vystriedali piati ľudia. Keď víťaz výberového konania Oto Lengyel začiatkom tohto roku zistil, že vláda nie je ochotná podnik oddlžiť, odmietol prevziať vymenovací dekrét. V súčasnosti je riaditeľom Alexander Gurský. V tom istom výberovom konaní bol druhý v poradí.
Mikuláš Jesenský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári