KOŠICE. Ústavný súd (ÚS) na dnešnom verejnom zasadnutí pléna odročil prejednávanie podania skupiny poslancov o takzvanom zákaze zisku zdravotných poisťovní na neurčito. V krátkom odôvodnení predsedníčka ÚS Ivetta Macejková uviedla, že ÚS potrebuje, aby bolo predložené nové stanovisko vlády SR k prejednávanej veci, pretože podobné konanie sa v súčasnosti prejednáva na Európskej komisii. Ďalej Macejková uviedla, že ÚS eviduje podobné podanie z Okresného súdu Bratislava I a je potrebné preveriť, či sa obe veci nedajú spojiť.
Právny zástupca skupiny poslancov Ján Ondruš odmietol uznesenie ÚS komentovať.
V obsiahlom podaní, ktoré bolo na ÚS doručené 15. októbra 2008, skupina 49 poslancov namieta nesúlad niektorých ustanovení zákona o zdravotných poisťovniach a dohľade nad zdravotnou starostlivosťou s Ústavou SR a medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná.
Novelu zákona o zdravotných poisťovniach prijal parlament v októbri 2007. Následne ju prezident SR 19. novembra podpísal. Podľa prijatej novely musia zdravotné poisťovne vrátiť prípadný zisk z verejného zdravotného poistenia späť do systému zdravotníctva. Súčasne sa výdavky na správnu réžiu poisťovní znížili zo štyroch na tri a pol percenta. Zákon zároveň umožňuje zdravotným poisťovniam prevádzať si medzi sebou poistné kmene za úhradu.
"Tento zákon, ktorý predložil do NR SR pán minister zdravotníctva, má predovšetkým pre stranu Smer-SD obrovský programový, strategický význam. Tým, že tento zákon prešiel, sme zásadným spôsobom vstúpili do rozhodnutí predchádzajúcej pravicovej vlády, ktorá umožnila súkromným poisťovniam, aby si vytvárali zisk z verejných zdrojov, teda z peňazí, ktoré ľudia do týchto zdravotných poisťovní vložili. Na základe schváleného zákona platí, že odteraz nebudú môcť zdravotné poisťovne tvoriť zisk z verejných zdrojov, teda z tých peňazí, ktoré im posielajú ľudia a všetky peniaze, ktoré vyzbierajú ako zdravotné poistenie, musia vrátiť naspäť do systému zdravotníctva," uviedol vtedy predseda vlády SR Robert Fico.
Podľa podania poslancov toto znenie zákona zasahuje neústavným spôsobom do práva vlastniť majetok, ako aj priamo do vlastníctva majetku. V podaní je spochybnená aj argumentácia verejného záujmu. Podľa poslancov bol pôvodný zámer vlády SR vyvlastniť zdravotné poisťovne tak, aby tu ostala jedna verejnoprávna poisťovňa. Ako sa ďalej v podaní uvádza, štát zvolil nový protiústavný prostriedok k dosiahnutiu želanej prevahy verejného sektora v segmente zdravotného poistenia.
"Novela tak robí zo zdravotných poisťovní nevoľníkov. Stávajú sa tak, hoci sú súkromnými subjektmi, vykonávateľmi nevrchnostenskej verejnej správy, ktorú sú povinné uskutočňovať pre štát. Pritom akcionári nesú riziko najmenej vo výške vlastného kapitálu, ktorý do zdravotných poisťovní vložili, za prípadný neúspech činnosti poisťovne. A navyše majú povinnosť tento kapitál v prípade straty dopĺňať," uvádza sa doslova v podaní.
Navrhovatelia preto navrhujú, aby ÚS vyslovil nesúlad týchto ustanovení zákona s Ústavou SR a aby dotknutým paragrafovým zneniam zákona pozastavil účinnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári