Po formálnej stránke nevidí v spôsobe osláv Veľkej noci na Slovensku a v Írsku veľký rozdiel.
"Čo sa týka obradov v kostole, je to veľmi podobné. Jediný rozdiel je snáď v jazyku. Slovensko ma však milo prekvapilo v tom, že tu ľudia prežívajú sviatky omnoho intenzívnejšie ako v Írsku," hovorí sestra Eileen. Obdivuje najmä ochotu Slovákov zahodiť počas sviatkov za hlavu svetské starosti a venovať sa duchovnému životu. "Ľudia tu chodia nielen na slávnostné obrady, ale napríklad aj na krížové cesty či nočné obrady. Viac si uvedomujú, čo sa počas Veľkej noci stalo, prežívajú ukrižovanie Krista. V Írsku si niečo podobné pamätám len z detstva. V posledných rokoch to bolo slabšie."
Ako rehoľná sestra vníma Eilen ekumenický život veľmi citlivo. Nevie, čím presne je spôsobená pokora Slovákov, no má svoju predstavu. "Zrejme to bude tým, že si Slováci užívajú akúsi náboženskú slobodu. V minulosti počas komunizmu nemohli sviatky prežívať tak intenzívne ako dnes. V Írsku sa rokmi menili hodnoty a mnohí ľudia dajú v súčasnosti prednosť práci a kariére pred oslavami sviatkov." Íri si však takisto prežili smutnú časť histórie. V časoch, keď dochádzalo k rozbrojom medzi prívržencami pripojenia k Veľkej Británii a prívržencami osamostatnenia krajiny, dochádzalo aj k rozbrojom protestantov a katolíkov. "Keď chceli katolíci ísť na bohoslužbu, museli tak robiť tajne. Hoci je to už, našťastie, minulosťou, stále si pamätáme, čo sa dialo."
Počas prvej Veľkej noci na Slovensku zaskočili sestru Eilen naše svetské zvyky. "Nerozumela som tomu, prečo je všade na zemi voda. Keď ma obliali a vyšibali, ostala som v šoku. Nevedela som, čo sa deje. Navyše, moja slovenčina vtedy ešte nebola dobrá a nikto mi nevedel vysvetliť, že ide o zvyk," spomína Írka s úsmevom. Jediné, čo spája svetskú írsku a slovenskú Veľkú noc, sú čokoládové vajíčka.
"Slováci nosia do kostolov svätiť údeniny a iné jedlo. V Írsku sa v niektorých oblastiach posväcuje voda, no nepoužíva sa. Veľkonočnú nedeľu Slováci oslavujú hostinou. V Írsku sa spraví len troška slávnostnejší obed, nepečú sa žiadne koláče alebo podobne." V minulosti bolo írskym zvykom upiecť veľkonočné jahňa. "Dnes sa to už robí málokde. Je to totiž veľmi drahé mäso." Íri už upustili aj od zvyku zdobenia veľkonočných vajec. "Keď som bola malá a chovali sme sliepky, vajcia sme zdobili. V súčasnosti sa však výrobe takých ozdôb v Írsku nevenuje takmer nikto."
Slovenské sviatky sú teda pre Eileen pestré, zaujímavé a intenzívnejšie ako tie, na ktoré bola zvyknutá v rodnej krajine. "Páčia sa mi aj preto, že si ich tu môžem viac vychutnať. V Írsku som ako rehoľná sestra mala na fare počas sviatkov najviac práce. Bolo to najťažšie obdobie v roku, nemala som čas prežívať ho do hĺbky." Počas sviatkov v cudzine si rehoľná sestra spomenie aj na svoju rodinu. Tá jej v týchto dňoch chýba väčšmi ako inokedy. "Moji súrodenci bývajú takisto v zahraničí. Počas sviatkov sa snažíme spojiť aspoň telefonicky. Stretávame sa už len sporadicky," uzavrela sestra Eileen.
Autor: tl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári