KOŠICE. Čierny, somársky či najnovšie divý kašeľ. Pod týmito prívlastkami je známa závažná infekčná choroba. Epidemiológovia zaznamenali počas vlaňajška jej výrazný nárast. Oproti roku 2008 sa chorobnosť zvýšila o 73 percent. Celkovo bolo hlásených 102 ochorení.
Medzi nakazenými boli prevažne deti vo veku 5-9 rokov a 15-19 rokov. Vo všetkých prípadoch išlo o očkované deti a adolescentov. Výnimkou bol prípad 7-mesačného dieťaťa, očkovaného len dvomi dávkami vakcíny a dospelí, u ktorých sa očkovanie nepodarilo zistiť. Najvyšší počet ochorení bol hlásený v januári. Informácie pochádzajú z výročnej správy košického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
Nákaza v zahraničí
Čierny kašeľ, takzvaný pertussis, pred polstoročím ohrozoval najmä najmenšie deti. V bývalom Československu bol celoplošným očkovaním jeho výskyt obmedzený. Teraz sa opäť hlási k slovu. Vedúca odboru epidemiológie v Košiciach Jana Seligová hovorí, že za vlaňajšou štatistikou je viacero príčin.
"Ľudia častejšie cestujú do zahraničia a cudzinci prichádzajú na naše územie. V iných krajinách nemusí byť ochrana pred ochorením dostatočná. Riziko prenosu sa tak zvyšuje. Lekári tiež využívajú modernejšiu techniku, čo vedie k lepšej diagnostike ochorenia."
Na diagnostikovanie čierneho kašľa lekárovi nestačí výter z hrdla. Potrebné je sérologické vyšetrenie, teda odobratie dvoch vzoriek krvi. Ak je epidemiológom nahlásené ochorenie, upozorňujú odborníkov na možnú hrozbu nákazy. Prevenciou ochorenia by malo byť očkovanie.
Pediatri proti tomuto bakteriálnemu ochoreniu očkujú deti. "Do jedného roka života tromi dávkami vakcín, preočkovanie sa robí v 6. roku života," dodáva Seligová. Kvôli lepšej prevencii sa čoraz častejšie uvažuje aj o povinnom preočkovaní v trinástich rokoch, keď deti dostávajú vakcínu proti záškrtu, tetanu a detskej obrne. Teraz je v tomto veku dostupná dobrovoľná revakcinácia proti čiernemu kašľu. Pacient si za ňu platí 18,31 eura.
Fakty
O ochorení
Pôvodcom vysoko nákazlivého ochorenia je baktéria Bodretella partussis. Ľahko sa šíri vzduchom nielen pri kýchaní a kašľaní, ale už pri hlasnom hovore alebo výdychu. Prvé príznaky divého kašľa pripomínajú nádchu charakteristickú pokašliavaním, teplotou, únavou, nechutenstvom.
Po jednom až dvoch týžňoch ochorenie prechádza do opakujúcich sa, najmä nočných záchvatov kašľa, keď pacient očervenie až zmodrie, má vyplazený jazyk a pri nádychu vydáva výrazné zvuky. Preto sa ochorenie nazýva aj somárskym kašľom.
Ochorenie môže vyústiť do opuchu tváre, krvácania z nosa. V horších prípadoch ide o podvýživu spôsobenú opakovaným vracaním, zápal pľúc a ochorenia mozgu spojené s kŕčmi a krvácaním.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári