Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Okoličány je na slobode, ministerstvo viní sudcov

(DOPLNENÉ 17:40) Údajného bossa košického podsvetia Róberta Okoličányho dnes popoludní prepustili po roku a pol z väzby.

Róbert Okoličány je na slobode.Róbert Okoličány je na slobode. (Zdroj: Judita Čermáková)

KOŠICE. Údajného bossa košického podsvetia Róberta Okoličányho dnes popoludní prepustili po roku a pol z väzby.

Päť minút pred pol štvrtou vyšiel osamotený Okoličány z budovy košického ústavu na výkon väzby na slobodu. Na otázky médií neodpovedal, nekomentoval prepustenie, ani dnešný výrok krajského súdu. Nasadol do strieborného audi, kde sedela jeho manželka a známi, a odišiel.

"Právoplatným rozhodnutím Krajského súdu v Košiciach pominuli u obžalovaného dôvody väzby, preto Špecializovaný trestný súd musel Róberta O. prepustiť z väzby na slobodu," povedala hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Katarína Kudjaková.

Krajský súd v Košiciach na dnešnom predpoludňajšom pojednávaní zamietol odvolanie krajského prokurátora proti rozhodnutiu Okresného súdu Košice II, ktorý vlani v novembri Okoličányho oslobodil spod obžaloby z trestného činu výtržníctva.

Róbert Okoličány mal podľa obžaloby 2. augusta 2008 v košickom Boba bare fyzicky napadnúť jedného z hostí. Odnieslo si to roztrhnuté obočie, ktoré si nechal poškodený ošetriť na pohotovosti.

V tom čase čelil Okoličány spolu s údajnými členmi jeho organizovanej skupiny na Špeciálnom súde obžalobe z 19 trestných činov, vrátane vraždy, pokusu o vraždu, ublíženia na zdraví, nepovoleného ozbrojovania a vydierania. Počas procesu bol za mrežami. Ústavný súd však na základe procesnej chyby rozhodol o jeho prepustení na slobodu. Výtržníctva sa mal dopustiť v „podmienke", preto znovu putoval za mreže.

„Trváme na tom, že prípad výtržníctva bol vykonštruovaný, len aby môjho klienta dostali opäť do väzby," povedala právna zástupkyňa Okoličányho Mária Cuperová.

Podľa predsedu senátu Krajského súdu v Košiciach prvostupňový súd správne vyhodnotil všetky dôkazy a presne zdôvodnil svoje rozhodnutie. Ako uviedol, skutok sa síce stal, nejestvujú však spoľahlivé dôkazy, že ho spáchal obžalovaný: „Len na základe výpovede poškodeného, ktorý navyše v prípade figuruje ako utajený svedok, nie je možné zakladať vinu."

Okoličány s médiami po prepustení nekomunikoval, nasadol do auta a odišiel.

Foto: Judita Čermáková

Ministerstvo: Zodpovední sú konkrétni sudcovia

Ministerstvo spravodlivosti SR považuje neskončenie prípadu obžalovaného Róberta Okoličányho a spol. vo veci vraždy a ďalších obzvlášť závažných zločinov za vizitku práce konkrétnych sudcov. Títo musia niesť disciplinárnu a morálnu zodpovednosť pred občanmi, reagoval na dnešné rozhodnutie o prepustení Okoličányho z väzby na slobodu rezort spravodlivosti prostredníctvom svojho tlačového odboru.

"Nezvládnutie tohto prípadu potvrdzuje, že disciplinárne konania voči sudcom, ktorí sú podozriví z vážnych pochybení v kauze Róberta O. a spol., sú oprávnené, ale navrhované sú tresty mierne," uvádza sa vo vyhlásení tlačového odboru, podľa ktorého by sudcovia rovnako niesli zodpovednosť, ak by sa takýto prípad stal v Rakúsku, Veľkej Británii alebo v inom štáte Európskej únie. "Určite by spoločnosť netolerovala, ak aby bol prepustený na slobodu po chybe sudcu zločinec typu Fritzl," uzatvára vyhlásenie.

tasr, red
Chronológia kauzy okoličányovcov

4. mája 2007 - Prokurátor Úradu Špeciálnej prokuratúry podal na Špeciálny súd (ŠS) v Pezinku žalobu na členov zločineckého gangu z Košíc pod vedením Róberta Okoličányho. Zločinecký gang má podľa obžaloby na svedomí štyri vraždy, tri pokusy o vraždu a mnoho ďalších násilných trestných činov.

8. augusta 2007 - Začalo sa hlavné pojednávanie s údajnými členmi východoslovenského zločineckého gangu Róberta Okoličányho. Počas troch týždňov hlavného pojednávania senát vypočul na návrh špeciálneho prokurátora a početného tímu právnych zástupcov 16 obžalovaných, 60 svedkov a jedného chráneného svedka Róberta Görcsösa. Ďalších 74 svedkov sa na pojednávanie nedostavilo a 43 svedkov senát ŠS vylúčil na iné samostatné konanie v septembri. Obhajoba poukázala na to, že vyšetrovateľ údajne zamietol niektorých svedkov, ktorí boli na mieste činu vraždy Albánca Ganiho Selmaniho.

1. októbra 2007 - Po viac ako mesačnej prestávke pokračovalo pred senátom Špeciálneho súdu v bratislavskom Ústave pre výkon väzby hlavné súdne pojednávanie so skupinou okoličányovcov. Z neznámeho miesta prostredníctvom telemostu vypovedal chránený svedok Görcsös . Potvrdil, že Okoličány bol šéfom košického podsvetia. Podľa jeho výpovede zločineckú skupinu zosnovali v lete 2000 v Košiciach. Zameriavala sa na vydieranie, úžerníctvo a vraždy. Okoličány podľa svedka vlastnil aj hracie automaty, ku ktorým sa mal dostať nelegálnym spôsobom. V tejto súvislosti svedok spomenul prepojenie na spoločnosť BMG Horizont.

8. októbra 2007 - V posledný deň októbrového pojednávania označil Róbert I., jeden z predvolaných svedkov, Okoličányho za nekonfliktný typ a za spoľahlivého partnera v obchodných záležitostiach. Z predvolaných 18 svedkov sa pred trojčlenný senát dostavili iba traja, štvrtého svedka Júliusa Trelu predviedli z ústavu pre výkon väzby, kde si odpykával trest za krádež. Pojednávanie odročili.

19. novembra 2007 - V bratislavskom Ústave na výkon väzby sa začalo ďalšie hlavné súdne pojednávanie v trestnej veci s údajnými členmi východoslovenského zločineckého gangu okoličányovcov. Súd mnohým obvineným predložil aj usvedčujúce predmety: sekera a kladivá s oceľovými rukoväťami. Ako svedka vypočuli aj vyšetrovateľa trestnej činnosti skupiny z Úradu boja proti organizovanému zločinu, aj ďalších štyroch svedkov, medzi nimi ešte jedného príslušníka Policajného zboru. Čítali sa listinné dôkazy.

8. januára 2008 - Senát Okresného súdu Košice II vyniesol v poradí už tretí rozsudok v šesť rokov sa vlečúcej vydieračskej kauze známeho údajného bossa časti východoslovenskej zločineckej skupiny Róberta Okoličányho, Jána Borzu (1972) a Pavla Gašpara (1975). Obvinených uznal súd za vinných z vydierania dvojice podnikateľov firmy Energyco, s.r.o., od ktorých v apríli 2002 mali žiadať milión korún a odsúdil každého z nich na dva roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu Borzu na päť rokov a Gašpara na štyri roky. V prípade Okoličányho súd zastavil trestné stíhanie z dôvodu, že je stíhaný za závažnejšiu trestnú činnosť.

21. januára 2008 - Začalo sa hlavné pojednávanie Špeciálneho súdu v Pezinku s údajnými členmi gangu okoličányovcov. Spolu s ním sedeli na lavici obžalovaných aj Róbert Nigut a Jozef Leško. Ďalší 13 obžalovaní požiadali o pojednávanie v ich neprítomnosti. Išlo už o štvrtú etapu hlavných pojednávaní v tomto megaprocese.

17. marca 2008 - ŠS prijal na verejnom zasadnutí obžalobu prokurátora, v ktorej obvinil Róberta Okoličányho a ďalších troch údajných páchateľov z vraždy Jozefa Ferenca. Zločinu sa mali dopustiť 7. apríla 2001 v obci Veľká Bara.

12. mája 2008 - Obžalovaní Róbert Nigut a Jozef Leško podali žiadosť o prepustenie z väzby. Odvolali sa v nej na nález Ústavného súdu (ÚS) SR vo veci obžalovaného Róberta Okoličányho. Senát ŠS ich žiadosť po porade zamietol. Rozhodnutie predseda senátu zdôvodnil tým, že nález ÚS je záväzný len pre Najvyšší súd (NS) SR. Nigut a Leško voči rozhodnutiu podali sťažnosť.

15. mája 2008 - Okoličányho prepustili z väzby. Nariadil to Ústavný súd SR vo svojom rozhodnutí. Práva obžalovaného boli podľa ÚS porušené tým, že ho držali vo väzbe protiprávne, a to tak, že ŠS rozhodol o predĺžení jeho väzby neskoro. Spôsobilo to najmä neskoré podanie obžaloby na ŠS špeciálnou prokuratúrou. Väzba v takzvanom prípravnom konaní Okoličánymu vypršala 28. apríla 2007 a prokurátor podal obžalobu iba jeden deň predtým.

9. júna 2008 - Chránený svedok Róbert Görcsös vypovedal prostredníctvom telemostu na pojednávaní Špeciálneho súdu v Pezinku v kauze okoličányovcov. Svedok vypovedal k vražde Jozefa Ferenca, z ktorej obvinili Okoličányho. Spolu s ním mali byť pri skutku Róbert Nigut, Ladislav F., Róbert Č. a chránený svedokGörcsös. Chránený svedok uviedol, že Ferenca obžalovaný zabil, pretože mu nedôveroval. Okoličány vinu poprel.

13. októbra 2008 - Okoličányho vzali po necelých piatich mesiacoch na slobode späť do väzby. Prokurátor ho obvinil z ďalšieho trestného činu - z priečinu výtržníctva, ktorý sa mal stať 2. augusta 2008 .

21. októbra 2008 - Okoličány zostane vo väzbe aj naďalej. Rozhodlo o tom trestné kolégium Najvyššieho súdu SR, ktoré zamietlo jeho sťažnosť voči vzatiu do väzby. Prokurátor ho obvinil z ďalšieho trestného činu, keď sa mal pobiť na istej košickej diskotéke.

6. novembra 2008 - Senát Špeciálneho súdu v Pezinku na svojom hlavnom pojednávaní ukončil dokazovanie v procese s okoličányovcami. Súd zároveň odročil pojednávanie na 4. a 5. decembra.

28. novembra 2008 - Okoličány podal na senát ŠS trestné oznámenie, ktoré odôvodnil tým, že súd cenzuroval jeho korešpondenciu s advokátom. Zároveň podal na tento senát námietku zaujatosti, ten ju však zamietol. Obžalovaný podal voči tomu sťažnosť.

4. decembra 2008 - Pojednávanie trojčlenný senát ŠS odročil pre neprítomnosť jedného z obžalovaných a niekoľkých advokátov.

16. decembra 2008 - Senát Špeciálneho súdu v Pezinku odročil hlavné pojednávanie v kauze okoličányovcov na 19. a 20. januára. Dôvodom bola ospravedlnená práceneschopnosť obžalovaného Jaroslava Potučka a viacerých obhajcov.

18. decembra 2008 - Proces s ôsmimi obžalovanými, ktorých vylúčili na samostatné konanie v kauze okoličányovcov, odročili na 26. a 27. januára. Ani jeden z obžalovaných na pojednávanie Špeciálneho súdu v Pezinku neprišiel, pričom väčšina z nich trvala na tom, aby sa bez ich prítomnosti nekonalo.

19. januára 2009 - Prednesy záverečných rečí v kauze okoličányovcov znovu presunuli na iný termín. Pre neprítomnosť jedného z obhajcov nemohlo pokračovať hlavné pojednávanie Špeciálneho súdu v Pezinku. Súd uložil neprítomnému advokátovi Jánovi Falisovi poriadkovú pokutu 1 650 eur a vytýčil nový termín pojednávania na 27., 28. a 29. januára.

27. januára 2009 - Hlavné pojednávanie Špeciálneho súdu v Pezinku s Okoličánym a ďalšími šiestimi obžalovanými pre práceneschopnosť jeho obhajcu J. Falisa odročili na 16. a 17. februára.

17. februára 2009 - Na doživotný trest odňatia slobody odsúdil trojčlenný senát Špeciálneho súdu v Pezinku Róberta Okoličányho. Ďalších šiestich obžalovaných odsúdil súd v tomto megaprocese na sedemročné až desaťročné tresty odňatia slobody, resp. jedného z nich - Jaroslava Potučka - rovnako ako jeho bossa odsúdil senát na doživotný trest odňatia slobody. Išlo o najväčší proces, čo sa týka počtu svedkov, o ktorom doteraz pojednával ŠS. Procesné strany navrhli vypočuť takmer 250 svedkov, napokon ich vypovedalo približne 200.

26. marca 2009 - Špeciálny súd v Pezinku predĺžil väzbu Okoličánymu do 13. októbra. Pre možnosť, že by sa Okoličány mohol dostať po uplynutí väzby v apríli na slobodu, parlament 10. marca schválil novelu Trestného poriadku. Vyplýva z nej, že u páchateľov mimoriadne závažných zločinov, za ktoré možno uložiť trest odňatia slobody na 25 rokov alebo na doživotie, možno predĺžiť maximálnu lehotu väzby o jeden rok, teda až na päť rokov.

17. apríla 2009 - Na Najvyšší súd SR doručili odvolanie Okoličányho, ktorého v polovici februára Špeciálny súd v Pezinku odsúdil na doživotný trest odňatia slobody. Vec bola pridelená senátu na naštudovanie, ale vzhľadom na rozsiahly spisový materiál približne až 13 000 strán predpokladaný termín rozhodnutia nie je zatiaľ známy.

24. júna 2009 - Na slobodu prepustili z väzby Jaroslava Potučka. Väzbu mu nepredĺžil Najvyšší súd SR. Obžalovaný bol zároveň desať dní vo väzbe nezákonne.

5. októbra 2009 - Okoličánymu Najvyšší súd SR predĺžil väzbu do konca januára.

29. októbra 2009 - Okoličány predstúpil pred samosudkyňu Okresného súdu Košice II predstúpil. Na pojednávanie bol eskortovaný z Ústavu na výkon väzby v Bratislave. Košičana prokurátor obžaloval z prečinu výtržníctva. Obžaloba kladie Okoličánymu za vinu, že dňa 2. augusta 2008 asi o 02.15 h v Boba bare na Južnej triede v Košiciach sa pokúsil kopnúť do tváre tam prítomného poškodeného. Ten sa uhol a následne ho mal obžalovaný päsťou udrieť do tváre. Napadnutý muž utrpel tržné poranenie nad ľavým obočím, ktoré si vyžiadalo lekárske ošetrenie. Obžalovaný pred súdom vyhlásil, že je nevinný, že poškodeného nepozná, ani nevie ako vyzerá.

24. novembra 2009 - Samosudkyňa Okresného súdu Košice II vyhlásila rozsudok v prípade prečinu výtržníctva, z ktorého prokurátor obžaloval Okoličányho. Súd ho oslobodil spod obžaloby prokurátora, pretože nebolo dokázané, že žalovaný skutok spáchal. Prokurátor podal odvolanie, o ktorom rozhodne Krajský súd v Košiciach. Rozsudok nie je právoplatný. Prokurátor sa voči nemu na mieste odvolal.

25. januára 2010 - Senát Najvyššieho súdu SR rozhodol o predĺžení väzby Okoličányho do konca apríla 2010. Väzba sa mu končila 31. januára 2010.

26. februára 2010 - Senát Najvyššieho súdu SR zrušil na neverejnom zasadnutí doživotný rozsudok Okoličánymu a tresty viacerým jeho spoluobžalovaným, ktorých neprávoplatne odsúdil bývalý Špeciálny súd. Trestná vec okoličányovcov bola vrátená Špecializovanému trestnému súdu v Pezinku na nové prerokovanie a rozhodnutie. Špeciálny súd neprávoplatne vymeral 17. februára 2009 doživotie nielen Okoličánymu, ale aj Potučkovi. Senát odsúdil Rudolfa O. na desať rokov väzenia, Mariána T. na deväť rokov, Romana D. na 8,5 roka, Jána B. na sedem a Ladislava F. na štyri roky. Prokurátor žaloval skupinu okoličányovcov z 19 skutkov, medzi ktorými sú vraždy, pokusy o vraždu, ublíženia na zdraví, ďalšie násilné trestné činy, nepovolené ozbrojovanie a vydieranie, resp. úžera.

tasr, red

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 2. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 3. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 4. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 5. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 6. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 7. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 8. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 9. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 10. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 3. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 4. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 5. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 6. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 7. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 8. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 9. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 10. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 32 434
 2. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 16 586
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 14 825
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 114
 5. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 9 741
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 181
 7. Aká je chémia vôní 8 953
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 548
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 393
 10. Bývanie v meste predlžuje život 8 024
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kauzy okoličányovcov

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Riaditeľka s dvomi platmi brala dotácie na mŕtve duše. Polícia: Žiadny podvod

Vyšetrovateľ: Žiakmi sú aj deti, ktoré do školy nechodia.

Súkromná škola čelí podozreniu z podvodu, polícia stále koná.

Odchovanec domova: Plánoval som normálny život, ale prišiel pád

Okúsil ulicu i drogy, verí, že bude lepšie.

Adam Oračko po od odchode z detského domova zažil rôzne životné peripetie vrátane života na ulici a drog.

Kauza predražené tatrovky. Susedná župa reaguje, že stačia o stotisíc lacnejšie

Prešovský kraj ušetril 30 %, nadupaný košický Passat nechce.

Nové sypače značky Tatra z flotily SÚC PSK.
Rozhovor

Vyrastal v domove: Odchod od rodičov bola cesta z pekla do neba

Do bežného života vstupoval s odchodným a jednou taškou.

Keď prišiel do domova, tešil sa z teplej vody, oblečenia, jedla a výletov.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Na fotografii (zľava) sú bývalý zamestnanec Bonulu Peter Brath; profesionálny zápasník Attila Végh; Matúš Mečár, ktorý bol odsúdený za vydieranie; nitriansky podnikateľ Norbert Bödör; podnikateľ a manažér zápasníkov Eduard Gerek a zástupca riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Milan Mihálik.
Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.

Vizualizácia projektu Pod Vinicou.
Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ako Ficovi pes zožral domácu úlohu

Súčasťou pôvabu dobrej výhovorky je, že jej očividná lož skôr pobaví, ako urazí.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop