Ohrozujú chodcov. Do národnej kultúrnej pamiatky zateká a evidentne chátra. Trvá to už celé roky a nikto s tým nič nerobí. Budova z roku 1910 má už tri roky nových majiteľov, tí sa však o jedinú stavbu svojho druhu v meste nestarajú, ignorujú aj výzvy pamiatkarov.
KOŠICE. Stavba sa pritom nachádza v ochrannom pásme Mestskej pamiatkovej rezervácie a je zapísaná v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok SR. Po jej návrate (1989) do rúk pôvodného vlastníka-Židovskej náboženskej obce (ŽNO) Košice, takisto dlhodobo chátrala a bola neudržiavaná. ŽNO síce požiadala Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) Košice o vydanie rozhodnutí na obnovu budovy, ale po ich získaní žiadnu neurobila. KPÚ v roku 2008 musel povoliť odstránenie dvoch vežičiek na streche, ktoré ohrozovali ľudí pádom na chodník.
"Od roku 2007 sa novými vlastníkmi objektu stali Juraj a Rastislav Sipkovci z Košíc, dlhodobo sa však zdržujú v zahraničí," uviedla Kristína Markušová, riaditeľka pamiatkového úradu. "Dodnes nepredložili zámer obnovy, ktorý by jasne vyjadril novú zamýšľanú funkciu objektu a rozsah plánovaných prác. Zistili sme, že stav kultúrnej pamiatky sa výrazne zhoršil. Na zatekanie fasády sa už sťažovali aj obyvatelia susedného objektu, ktorý je takisto kultúrnou pamiatkou."
Voda poškodzuje konštrukcie
Pamiatkari preto v decembri 2009 vyzvali vlastníkov na zabezpečenie fasády proti ďalšiemu zatekaniu, ktoré spôsobuje uvoľňovanie a pád omietok na chodník, výzva však ostala bez odozvy. Následne KPÚ v zmysle pamiatkového zákona poslal podnet na stavebný úrad Košice-Staré Mesto vo veci prešetrenia zanedbávania ochrany kultúrnej pamiatky. V podnete pamiatkari poukázali predovšetkým na zatekanie dažďovej vody cez strechu až na prízemie, kde sa vytvárajú mláky a poškodzujú historické konštrukcie.
"Na základe doterajšieho postupu súčasných i predchádzajúcich vlastníkov je možné konštatovať, že záujem na zachovaní pamiatkových hodnôt tejto kultúrnej pamiatky nie je uspokojivý, pamiatka dlhodobo podlieha deštrukcii bez snahy vlastníka aspoň o jej základné zabezpečenie a ochranu," dodala Markušová.
Hrozí im pokuta do 332 eur
Podľa Ivety Kramárovej, vedúcej stavebného úradu Košice-Staré Mesto, vo veci konajú, najprv ale musia fyzicky zistiť stav budovy.
"Zvolali sme štátny stavebný dohľad, ktorý musí najprv zistiť skutočný stav budovy," povedala nám pred pár dňami Kramárová. "Potom vyzveme majiteľov, aby urobili nápravu. Ak nezareagujú, stavebný úrad prijme opatrenia, možno i v podobe pokuty. Tá môže byť u fyzických osôb do výšky 332 eur. Všetko však záleží od toho, ako a či vôbec budú vlastníci objektu s nami spolupracovať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári