V Jumbo centre sa počas veľkonočných sviatkov konala zaujímavá výstava nazvaná Anaconda World Tour. Ide údajne o najväčšiu výstavu svojho druhu na svete a návštevníkom ponúkla pohľad na približne 300 exotických živočíchov ako nezvyčajné žaby, hady, krokodíly, varany, leguány a iné obojživelníky a plazy. Najväčšie lákadlo pre väčšinu návštevníkov predstavovala „Hydra" – dvojhlavý had. O tejto výstave a pikoškách spojených s chovom exotickej fauny sme sa pozhovárali s Bobbym Spindlerom.
Výstavu sme navštívili ešte pred jej začiatkom, teda v čase, keď realizačný finišoval s jej prírpavou. „Musíme to celé dobre naaranžovať a presvedčiť sa, že z hľadiska bezpečnosti je všetko v poriadku. Boli by sme neradi, keby nám tu medzi ľuďmi behali krokodíly," uvítal nás so smiechom 28-ročný Bobby. Celú šou Anaconda má na svedomí on, jeho otec a brat. Rodina Spindlerovcov je chovom exotických zvierat preslávená. Venuje sa mu už niekoľko desaťročí. „Je to zhruba 30 rokov, čo sa o tento chov začal môj otec zaujímať. Najprv si kúpil chameleóna, potom leguána, neskôr nejaké hady. Začínalo sa to ako klasické hobby. Neplánoval s tým podnikať nejaké výstavy. Jeden z aligátorov, ktoré máme, je v našej rodine už 20 rokov. Časom sa počet zvierat zvýšil natoľko, že sme sa rozhodli spojiť chov aj s cestovaním po Európe." Spindlerovci pochádzajú z nemeckého mesta Augsburg.
Prečo sa rozhodli chovať práve hady či obojživelníky, nevedel Bobby presne vysvetliť. „Začalo sa to úplne prozaicky. Otec videl nejaké dokumenty v televízii. Potom, čo si nakúpil prvé zvieratá, ho to chytilo ešte viac a keď nabral skúsenosti, rozhodol sa, že bude chovať len také zvieratá. Je to aj praktickejšie a bezpečnejšie. Hady a obojživelníky sú pokojné. Keď sa o ne staráte tak, ako máte, nie sú s nimi žiadne problémy. Ak sú nepokojné, vidieť to na nich, je to akési varovanie. Nemôže sa stať, že by zaútočili znenazdajky a bez varovania, napríklad ako šelmy. Navyše aj poranenia, ktoré chovateľovi eventuálne spôsobia, sú menšie ako pri niektorých iných, nebezpečnejších zvieratách."
Útoky zvierat na chovateľov, žiaľ, nie sú výnimkou ani pri chove obojživelníkov. Ide však len o zriedkavý jav. Pri zvieratách ako varan, aligátor či niektoré druhy hadov však musí byť chovateľ maximálne ostražitý. "Už sa nám doma stalo, že niektoré hady či žaby z terária utiekli. Na výstave si však dávame väčší pozor. Hadovi stačí len maličká štrbina na dverách terária. Pretlačí sa cez ňu." Mimo múrov ich domu im však, našťastie, žiadne zviera neuniklo. "Hady sme našli obkrútené okolo radiátora. Raz našiel hada v pivnici náš pes." Je zaujímavé, že exotickú zver v ich dome strážia strážne psy. Nikdy si navzájom neublížili.
Celkovo vlastnia Spindlerovci vyše 300 zvierat a je nemožné cestovať na turné so všetkými. „Výstavy organizujeme podľa toho, do akého mesta ideme. Väčšinou to funguje tak, že vo väčšom meste vystavíme väčší počet zvierat a naopak. Môžem však povedať, že v Košiciach sme spravili väčšiu šou ako v Bratislave. Ide o takú menšiu výnimku. To preto, že v Košiciach očakávame vyššiu návštevnosť." Medzi vystavovanými kusmi boli rôzne hady (veľhady, pytóny, koralovky, užovky a v neposlednom rade anakondy), žaby, korytnačky, krokodíly, varany, ale aj pavúky. Výnimočné boli až šesť metrov dlhé a 150 kilogramov vážiace veľhady, medzi ktorými nesmeli chýbať nositelia mena výstavy, anakondy alebo pytóny. Záujem vzbudzovali aj veľké tarantuly, korytnačky Albino, ktoré sú celé biele, veľké korytnačky vážiace až 65 kilogramov a nebezpečné obojživelníky varany. Tiež najmenšie žaby na svete dlhé len niekoľko milimetrov či tri metre dlhý stromový krokodíl, ktorý je priamym potomkom tyranosaura T Rexa.
Oko každého návštevníka však zaiste lákal aj pohľad na dvojhlavého hada prezývaného Hydra. „Ide o mláďa ázijského hada boa. Je to jediný exemplár na svete, ktorý sa narodil s dvomi hlavami. Je úplne zdravý, no zdravotné riziká sú v jeho prípade o čosi väčšie ako pri iných hadoch. Je náchylnejší na rôzne choroby, musíme sa oň starať dôkladnejšie. Čo sa týka potravy, žerie oboma hlavami, no rovnaké množstvo potravy, ako by mal jednu." Hydra má ešte len jeden rok a zhruba 80 centimetrov. V dospelosti by mala dosiahnuť približne dvojnásobnú dĺžku. Spindlerovci ju zohnali v ZOO v Nemecku. To, že je ťahákom ich výstavy dvojhlavý had, môže vzbudzovať dojem, že ide o nejaké obludárium alebo šou založenú na prezentácii kuriozít živočíšnej ríše. „Chceme sa takémuto dojmu vyhnúť. Hydra je úplne zdravý had. Je to unikát, no na našej výstave nechceme prezentovať hračky prírody alebo niečo podobné."
O tom, koľko ich Hydra stála, alebo kde ju držia mimo turné, hovorí Boby nerád. „Je to jeden z našich tromfov. Vzhľadom na to, že je jediným dvojhlavým hadom na svete, má aj obrovskú hodnotu. Pre to, čo sa stalo v Bratislave, už neradi medializujeme detaily jej chovu." Počas výstavy na západnom Slovensku Hydru uniesli. Neznámi páchatelia za jej navrátenie požadovali 10 000 eur. Po tom, čo Spindlerovci peniaze odniesli na dohodnuté miesto, si ju mali vyzdvihnúť vo vopred určenej lokalite. Majitelia hada však boli dlho v napätí. Had na prvý pokus nebol tam, kde mal byť, únoscovia im však napokon zavolali s tým, že sa nachádza na jednej z autobusových zastávok. „Bolo to veľké riziko pre zdravie Hydry. Pri zlom zaobchádzaní je náchylná na rôzne vonkajšie faktory, čo môže mať fatálne následky. Aj preto sme Hydru do Košíc doviezli až tesne pred začatím výstavy. Dávame si väčší pozor."
Viac ako 300 exotických živočíchov sa musí aj patrične stravovať. Niektoré druhy, ako malé korytnačky či leguány, nie sú na jedálny lístok príliš náročné. Vystačia si s kúskom rastlinnej potravy či krmivového prípravku denne. Horšie je to s niektorými druhmi hadov či krokodílmi. Tie zožerú mesačne aj stravu za 250 eur na hlavu. „Hady a krokodíly kŕmime najmä potkanmi či malými chovnými zajacmi. Väčšie zvieratá sú náročnejšie na chov nielen pre stravu, ale aj pre iné podmienky, ktoré sú k ich životu nevyhnutné. Niektorým musíme napríklad veľmi často čistiť terárium a udržiavať im v ňom svetlo istej intenzity a ideálnu teplotu. To si často vyžaduje veľkú spotrebu elektrickej energie." Zvieratá na turné prenášajú v kamiónoch. Sú umiestnené v rovnakých teráriách ako na výstave. „Cestuje s nami aj náš vlastný veterinár. Jednak to zvieratá potrebujú, jednak je to podmienkou. Pokiaľ takéto zvieratá chováte u seba v dome, nepotrebujete žiadne špeciálne doklady. Len čo s nimi cestujete do zahraničia, je nutné zohnať si množstvo potrebných povolení, potvrdení z veterinárnych kontrol."
Zvieratá Spindlerovci zháňajú len zo zoologických záhrad. „Expedícia do prírody je nerealizovateľná. Jednak z finančného hľadiska, jednak pre časovú náročnosť a nebezpečenstvo. Ak chceme zvieratá vystavovať pred ľuďmi, je lepšie, keď je už niektorá z generácií umiestnená v umelom chove. Keby boli priamo z prírody, boli by divoké a nebezpečné pre nás aj návštevníkov výstavy." S "Anaconda šou" už Nemci precestovali množstvo európskych krajín. Preferujú najmä domáce Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko, Poľsko či Česko. O divákov núdzu nemajú. Hranice svetadiela však ešte neprekročili. „Cesta do Ameriky by bola veľmi náročná. Prepravovanie terárií lietadlami by nás vyšlo príliš draho."
Rodina Spindlerovcov a chov exotických zvierat patria k sebe. „Začínali sme ako malá rodina, postupne sa rozrastáme. Do rodinného biznisu zapájame aj nových členov rodiny. Ja mám manželku aj deti. Všetci žijú tým, čo robíme, pracujú s nami. Rovnako sa zapojí aj rodina môjho brata, neskôr rodiny našich detí. Takto sa postupne buduje veľká rodinná tradícia. Určite v tom chceme pokračovať." Svojho syna Bobby označuje za pokračovateľa rodinného remesla. „Priučil som ho do tajov starostlivosti o plazy. Cestuje so mnou a pomáha nám. Raz bude celú šou viesť."
Žijú teda podobným životom ako cirkusanti. „Tým, že so mnou cestujú aj moje deti, musím platiť súkromným učiteľom, aby s nami chodili po turné. Škole sa teda nevyhnú. Celá rodina je s nami aj na Slovensku." Turné s výstavou zvierat robia už približne 15 rokov. Strávia naň zhruba 10 mesiacov v roku. „V lete si však stále dá celá rodina dva mesiace dovolenky. Z tých neustálych ciest by sme sa inak asi zbláznili. Avšak to, čo robíme, nás baví a na cestách sa niekedy zrelaxujeme aj bez toho, aby sme boli na reálnej dovolenke."
Do budúcnosti majú Spindlerovcov isté plány, no Bobby ich nechcel prezradiť. Údajne plánujú nákup špeciálneho zvieraťa, no o aké pôjde, odmietol konkretizovať. Do nákupu ďalších zvierat sa bezhlavo nehrnú. „Čo sa týka kvantity, myslím si, že ich máme viac než dosť. Našu zbierku neplánujeme výrazne rozširovať. Skôr chceme pracovať na uchovaní rodinnej tradície a najmä na tom, aby sme ľuďom ponúkali dobrú šou. Nemám rád, keď ľudia len ticho prechádzajú okolo terárií a sú znudení ako v zoo. Chcem, aby boli nadšení a zvieratá, ktoré vystavujeme, ich aj zaujali," uzavrel Bobby Spindler.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári