Na nedávnom košickom koncerte sme sa o tom presvedčili v hale Cassosport, ktorá praskala vo švíkoch. Využili sme príležitosť a frontmanovi "slížov" sme položili zopár otázok.
Horkýže slíže vznikli v roku 1992 v Nitre. Na scéne ich však publikum výraznejšie registrovalo až v období rokov 1995 - 1996. Čo teda pokladá Peter Hrivňák alias Kuko za povestný bod zlomu? "Kapela má počas svojho fungovania niekoľko stoviek prelomových chvíľ. Každá z nich je jedným stupienkom rebríka a preto sa žiaden z nich nedá špeciálne vyzdvihovať. Keby sme vynechali hoci len jeden, neboli by sme tam, kde sme."
Kvarteto prežilo svoj malý americký sen. Z neznámej sa veľmi skoro vypracovali na jednu z top slovenských rockových kapiel. "Veľmi sme si to vážili. Boli sme chalani zo sídliska a odrazu sme dostali príležitosť vydať album vo veľkom vydavateľstve. Vtedy to ešte znamenalo veľa. Dnes je omnoho rozumnejšie vydávanie na vlastné náklady." Nad tým, že sa stali populárnymi, sa radšej nikdy nezamýšľali. "Vyhýbali sme sa tomu, lebo nám každý hovoril, že by to bol začiatok konca. Vytvorili by sme na seba zbytočný tlak a uvedomovali si, že sme pre iné kapely konkurenciou. Radšej sme to niekoľko rokov ignorovali a vnimali to, až keď bolo po tej najväčšej 'sláve'." Retrospektívne však za najúspešnejšie obdobie považuje roky 2001 - 2003. Vtedy získali niekoľko prestížnych hudobných ocenení. "Našťastie sme to však ustáli a uvedomovali si, že sú aj dôležitejšie veci, ako byť slávni."
Ako mladú kapelu ich pred rokmi veľa ľudí považovalo za akýchsi punkerov. "Pankáči určite nie sme. Je okolo nás mnoho iných kapiel, ktorým nálepka punk prislúcha viac než nám. Navyše, ideológiu punku vôbec nevyznávame. Stále sme si však radi zahrali a aj si zahráme s kapelami ako Zóna A." Keby mal Kuko zaradiť Horkýže slíže žánrovo, použil by výraz ako "happy rock". Mnoho fanúšikov ich obľubuje kvôli vtipným textom. "Áno stále sme chceli byť 'srandovní.' Za vtipné texty sa totiž dajú skryť aj nejaké tie chybičky krásy." Od počiatkov si však uvedomujú, že s humorom treba nakladať opatrne. "Nechceme, aby sa pri našich textoch ľudia váľali od smiechu po zemi. Stačí, keď sa pousmejú. Do textov sa snažím vnášať jemný humor, iróniu a nejakú myšlienku. Neradi by sme dopadli ako zábavné relácie, ktoré boli v počiatku vtipné a neskôr trápne."
Koncom minulého roka vydali "slíže" nový album "54 dole hlavou". Kuko ho nechce porovnávať so žiadnym, ktorý doposiaľ vydali. Za najobľúbenejší považuje stále ten posledný, ktorý nahrali. "Nechcem žiadny z albumov vychvaľovať, lebo potom príde ďalší a budem si protirečiť. Myšlienkou každého albumu je dať ľudom nové pesničky, a to sa nám podarilo. Nahrávali sme v rovnakom štúdiu s rovnakými ľuďmi ako doposiaľ, pretože sú to naši kamaráti."
Ostatný album rozvíril hladinu aj v košickej mestskej časti Pereš. V klipe k singlu "Vojak" totiž bez jej vedomia použili fotografiu Nory Mojsejovej. Reakcia v podobe rozhorčených komentárov jej manžela Braňa na seba nenechala dlho čakať. "Použiť v klipe Noru Mojsejovú nám napadlo päť minút pred točením celého klipu. Viem, že nás Mojsejovci nezažalujú, berú to ako reklamu, ktorú sami vyhľadávajú, lebo sú to ľudia, ktorí chodia s kožou na trh. My to predsa robíme tiež."
K ostatnému albumu vzniklo turné kapely Horkýže slíže. V jej histórii nemá obdobu. "Toto turné je najväčšie, čo sa týka návštevnosti, veľkosti zvuku aj priestorov. My sme totiž stále klubová kapela, ktorá sa do klubov a 'kulturákov' určite vráti." Zaujímavosťou turné je napríklad to, že na každom z koncertov vyberú z publika diváka, ktorý si s nimi zahrá na gitare a potom si ju môže nechať. "S nápadom na gitaru prišiel Dr. Štefánik (gitarista). Ľudia potrebujú na koncerte šou a hlavne sa kapela musí snažiť neopakovať."
Horkýže slíže majú 18 rokov. Čoskoro sa teda blíži magická hranica, pri ktorej sa z hudobných skupín stávajú matadori. "Samozrejme, že si uvedomujeme vek kapely. Čas nezastavíš. Sny sa nám už asi všetky splnili. Teraz už iba chceme, aby sme boli," uzavrel výstižne Kuko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári