KOŠICE. Podľa doterajších výsledkov vlani bolo rizikom chudoby ohrozených 11 percent obyvateľov Slovenska. Najviac ohrozené boli deti a najmenej osoby vo vyšších vekových kategóriách (50 až 64 rokov). Chudoba sa najviac dotýka žien. Miera rizika chudoby z hľadiska ekonomickej aktivity bola najnižšia u pracujúcich. Oproti roku 2005 sa znížila z 9 na 6 percent. Najviac ohrozenou skupinou sú stále nezamestnaní, ktorí tvoria až 43 percent.
Zbierajú údaje
"Zisťovanie sa robí každý rok vo viac ako 300 obciach Slovenska, v ktorých je náhodne vybraných 6-tisíc domácností, približne 800 v Košickom kraji. Opytovatelia sú povinní preukázať sa osobitným poverením a občianskym preukazom. Štvrtina domácností je zaradená do zisťovania prvý raz. Zvyšné po roku navštevujú opakovane. Dôvodom je zachytenie zmien v dlhšom časovom období. Všetky informácie anonymného zisťovania sú chránené a budú použité výlučne na štatistické účely," uviedla vedúca oddelenia regionálnych štatistík košického pracoviska Štatistického úradu SR Eva Modráková.
Opytovatelia zbierajú údaje v 42 vybraných mestách a obciach kraja. V Košiciach je do zisťovania zapojených 14 mestských častí. Mimo Košíc Michalovce, Rožňava, Spišská Nová Ves, Trebišov, Moldava nad Bodvou a Sečovce. Zapojené sú aj obce všetkých veľkostných skupín - od Smižian, Vojčíc až po najmenšie ako Čierna Lehota v okrese Rožňava či Egreš v Trebišovskom okrese.
V rámci európskeho zisťovania získavajú štatistici aj údaje o výdavkoch, spotrebe a príjmoch domácností. Cieľom výberového zisťovania pracovných síl je získať informácie o stave, štruktúre a vývoji trhu práce na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári