Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie SME.
Košické mestské zastupiteľstvo odsúhlasilo predĺženie zmluvy na zber a likvidáciu odpadu spoločnosti Kosit na ďalších desať rokov. Zastupiteľstvo schválilo aj začiatok rozsiahlej modernizácie spaľovne.
KOŠICE. Mestské zastupiteľstvo na dnešnom mimoriadnom zasadnutí schválilo projekt energetického zhodnotenia odpadu, ktorý je prvou etapou rozsiahlej modernizácie spaľovne.
Milióny z elektriny
Teplo, ktoré vzniká pri spaľovaní komunálneho odpadu, využije spoločnosť Kosit na výrobu elektrickej energie. Predaj elektriny by mal v Košiciach zabezpečiť stabilné poplatky za zber a likvidáciu odpadu.
Výroba približne 43-tisíc MW elektrickej energie by mala spoločnosti Kosit, v ktorej má mesto 34-percentný podiel, priniesť ročné výnosy približne päť miliónov eur. Väčšinovým vlastníkom je talianska 4Italy.
Podľa predsedu predstavenstva spoločnosti Alberta Gerotta energetické zhodnotenie odpadu by sa malo pozitívne prejaviť v poplatkoch za odpad. „Na najbližších päť rokov po realizácii projektu vieme garantovať pre mesto stabilnú cenu za likvidáciu odpadu."
Výstavba tepelného energetického zdroja je len prvou etapou modernizácie spaľovne. Zariadenie na likvidáciu odpadu nutne potrebuje aj ďalšiu modernizáciu. „Pri súčasnom technickom stave spaľovne likvidácia odpadu v Košiciach v najbližších desiatich rokoch by bola problematická," upozornil poslancov Gerotto.
Spoločnosť Kosit chce investovať do modernizácie spaľovne a vybudovania zariadenia na výrobu elektrickej energie takmer 23 miliónov eur, pričom 85 percent bude krytých úverom a zvyšok poskytne mesto a 4Italy zvýšením základného imania.
Mesto predĺži zmluvu
Poslanci zároveň poverili primátora Františka Knapíka, aby podpísal dodatok k zmluve s talianskym partnerom, ktorý predĺži platnosť pôvodnej zmluvy o ďalších desať rokov. Dodatok umožňuje mestu vypovedať zmluvu, dáva mu možnosť kontroly a garantuje päťročné moratórium na ceny.
Viacerí poslanci sú presvedčení, že zmluva, vďaka ktorej má Kosit v Košiciach monopolné postavenie v oblasti zberu a likvidácie odpadu, je pre mesto nevýhodná a samospráva by ju mala vypovedať.
Zmluva podpísal bývalý primátor Zdenko Trebuľa (Smer-SD) a je v zásade nevypovedateľná. „Výpoveď by priniesla riziká, ktoré by muselo znášať mesto," uviedol primátor František Knapík (KDH).
Smer napadol primátora
O vzrušenie sa na zasadnutí postaral predseda poslaneckého klubu Smer-SD Pavol Mutafov. Prečítal vyhlásenie krajskej organizácie strany, v ktorom primátora obviňujú z pripravovaného tunelovania mesta.
Podľa Smeru v areáli spoločnosti Kosit je už uskladnená repasovaná turbína, ktorú spoločnosť získala od spriaznenej firmy bez výberového konania, čím znemožnila použiť na výstavbu energetického zdroja peniaze zo štrukturálnych fondov.
„Nebudem to komentovať. Sú to vykonštruované obvinenia, ktoré sa nezakladajú na pravde," reagoval Knapík.
Podľa predsedu predstavenstva Alberta Gerotta spoločnosť hľadala vhodného dodávateľa tepelnej turbíny už pred dvomi rokmi, výzva na projekty zhodnocovania odpadov bola zverejnená až vo februári tohto roku.
„Výhodou repasovanej turbíny bola o polovicu nižšia cena. Výrobca ju u nás uskladnil asi pred šiestimi mesiacmi. Žiadnu kúpno-predajnú zmluvu sme nepodpísali, turbína nie je majetkom Kositu. Keď len o to ide, necháme ju odviezť. Intenzívne pracujeme na žiadosti o finančnú podporu z európskej únie," uviedol Gerotto.
Viacerým chýbala verejná súťaž
Dodatok k zmluve s Kositom zrejme preverí Úrad pre verejné obstarávanie. Podnet sa mu chystá podať poslankyňa Mária Gamcová (SF). „Mali sme vypísať verejnú súťaž, aby sme ukázali občanom, že vieme efektívne nakladať s ich prostriedkami," povedala.
Podobný návrh dal oficiálne poslanec Alfonz Halenár. Chcel, aby mesto do času, kým Kositu nevyprší pôvodný termín platnosti zmluvy, spravilo medzi odpadovými firmami prieskum projektov nakladania s odpadom v Košiciach a potom by si vybralo najvýhodnejší z nich. Cez zastupiteľstvo jeho návrh neprešiel.
Za verejnú súťaž otvorene lobovala odpadová firma VODS z rakúskej skupiny AVE. „Snažíme sa o jediné, aby mesto konečne vypísalo transparentný tender, v ktorom by mal príležitosť vyhrať subjekt s najlepšími cenami pre občanov," povedal predseda predstavenstva Vladimír Švigár.
Magistrát je však presvedčený, že verejná súťaž na dodávateľa odpadových služieb nie je potrebná a nedôjde tým k porušeniu zákona. „Nejdeme podpisovať novú zmluvu, pokračuje sa v zmluve predchádzajúcej," tvrdí vedúci referátu verejného obstarávania Viliam Beňo.
Roman Rokytka
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári