KOŠICE. Po viac ako roku sa kampaň na skratku ICE, ktorá má pomáhať pri kontaktovaní osoby v ohrození života, u Košičanov neujala. Keďže sa v ich mobiloch vyskytuje len výnimočne, záchranári ju využijú len zriedka.
Len ojedinele
"Naši zdravotnícki záchranári sa so skratkou ICE v praxi bežne nestretávajú, ak áno, je to naozaj ojedinele," uvádza hovorkyňa záchrannej zdravotnej služby Košická záchranka Andrea Lešková.
Pridanie si skratky do kontaktov pritom považuje za dôležité, pretože môže zachrániť život človeka. "Každá informácia blízkych o postihnutej osobe môže byť cenná a poskytnúť informácie o chronických či alergických ochoreniach a to najmä pri vážnych život ohrozujúcich stavoch."
Odlišný názor má na využitie skratky ICE v praxi zdravotníckych záchranárov Falck Záchranná. Dôležitejšia je okamžitá starostlivosť o pacienta. "
Záchranár musí konať rýchlo a spravidla nemá čas hľadať mobilný telefón pacienta. Vstupné údaje týkajúce sa zdravotného stavu pacienta, ktoré záchranár potrebuje pre poskytnutie kvalifikovanej prvej pomoci, získa vyšetrením pacienta priamo na mieste zásahu," vysvetľuje Jana Hejjová.
"Rozhodne to pomôže identifikovať pacienta," povedal v čase medializácie skratky hlavný odborník pre urgentnú medicínu Peter Časňocha.
Tri písmená pred menom príbuzného alebo známeho nehľadajú v telefónnych kontaktoch ani zdravotnícki pracovníci v nemocnici. O vyhľadanie a kontaktovanie príbuzných sa postará polícia.
Formalita alebo pomoc?
Zadanie si skratky do svojho mobilu vnímajú ľudia rôzne. "Ide len o formalitu. Ak niekto dostane do rúk môj mobil, nájde osobu, ktorú možno kontaktovať. Okrem toho ťažko vybrať príbuzného či známeho, pretože každý znáša stresové situácie inak a nemusí správne zareagovať, keď sa dozvie, že jeho blízky je v ohrození života," myslí si Elena Harčariková.
Skratku ICE vníma ako pomoc v núdzi Michaela Kočišová. "ICE v mobile mám. Človek nikdy nevie, čo sa môže stať a kontaktná osoba môže pomôcť."
Skratka ICE je uznávaná aj v zahraničí. Je zložená z anglických slov - In Case of Emergency, čo v preklade znamená v prípade núdze. Ľudia si pod túto skratku majú v mobile ukladať osoby, ktoré možno v prípade nešťastia kontaktovať.
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári