Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

V Košiciach pribudne 500 kontajnerov na triedený odpad

Košice chystajú tretiu etapu podpory separovaného zberu, v rámci ktorej v meste pribudnú kontajnery na triedený odpad. Prispieť má na to Recyklačný fond.

Kontajnery na triedený odpad. Mesto a Kosit sľubujú, že od jesene ich bude o 500 viac.Kontajnery na triedený odpad. Mesto a Kosit sľubujú, že od jesene ich bude o 500 viac. (Zdroj: veja)

Košice chystajú tretiu etapu intenzifikácie separovaného zberu, v rámci ktorej v meste pribudnú kontajnery na triedený odpad. Prispieť má na to Recyklačný fond.

KOŠICE. Radnica a Kosit pripravujú projekt, v ktorom žiadajú Recyklačný fond o 30-percentnú finančnú dotáciu na „tretiu etapu rozšírenia a intenzifikácie separovaného zberu v Košiciach a okolí". V rámci nej chcú doplniť kontajnery na separovaný odpad a rozšíriť zber papiera do všetkých lokalít. Ten bol minulý rok zabezpečovaný mobilne kvôli poškodzovaniu nádob „neprispôsobivými obyvateľmi". S tým však magistrát nebol spokojný, od začiatku roku preto v mestských častiach znovu rozmiestnili kontajnery na papier, zatiaľ ich je 105. V rámci projektu má pribudnúť asi 500 kusov 1 100-litrových kontajnerov na všetky doteraz triedené komodity.

Pribudnú už na jeseň

„Okrem kontajnerov na papier sa doplnia kontajnery na sklo a plasty tak, aby bolo optimálne pokrytie – primeraná dostupnosť, donášková vzdialenosť. Závažnou prekážkou k ideálnemu stavu v niektorých lokalitách sú problémy s umiestnením kontajnerov vo vzťahu k zabratiu parkovacích miest," informoval generálny riaditeľ Kositu Alvise Gerotto.

Pripravujú i zber tetrapakových obalov formou 50 kontajnerov na sídliskách a vriec v rodinných domoch, či pilotný zber farebného a zvlášť bieleho skla vo vybraných mestských častiach s bytovou aj individuálnou výstavbou. „Prvé nové kontajnery rozmiestni podnik už na jeseň a vrecový zber viacvrstvových kombinovaných materiálov sa spustí od januára 2011," uviedol Gerotto.

Separovanie ako priorita

Kosit tvrdí, že separovaný zber patrí medzi ich priority. Na sídliskách ho teraz zabezpečujú asi 1 700 kusmi kontajnerov na plasty, kovy, sklo a papier. Do triedenia zapojili i 9 254 rodinných domov, obyvateľom slúžia aj tri zberné dvory a jeden urobili pre podnikateľov.

V minulom roku vytriedili 10 558 ton surovín bez stavebného odpadu, čo je asi 12 percent z celkového objemu komunálneho odpadu. Do spaľovne ročne prichádza až 84 000 ton smetí. Zozbierali aj ďalších 381,12 ton nebezpečného odpadu, dve a pol tony batérií a 30 ton opotrebovaného oleja.

„Do separovaného zberu Kosit investoval dva milióny eur. V súčasnosti je v meste účinný systém na zber a separáciu odpadov, vrátane triediacej linky," myslí si Gerotto. Separovanie zabezpečuje Stredisko triedenia odpadov, ktoré zamestnáva 30 ľudí. V Košiciach bolo zavedené pred ôsmimi rokmi, keď zozbierali len 1 911 ton smetí, nárast uvádzajú od r. 2005. Odvtedy prebehli dve etapy „intenzifikácie" zberu.

Vyše 700-tisícové náklady

Zber mesto financuje z poplatkov za komunálny odpad a z príspevku Recyklačného fondu. „Náklady mesta na separovaný zber v roku 2009 dosiahli 721 643 eur, príspevok Recyklačného fondu za rok 2008 dosiahol výšku 203 348,65 eura," uviedol hovorca košického magistrátu Jaroslav Vrábeľ.

Peniaze fond vypláca spätne, minuloročný príspevok ešte nedošiel. Radnica takto získala od roku 2002 celkom 798 125 eur. „Mesto vracia tieto prostriedky na podporu zberu separovaných zložiek odpadu, na prevádzku zberných dvorov a tiež na podporu dopravy žiakov do učebne environmentálneho centra pri areáli spaľovne," dodal primátor František Knapík (KDH).

Priatelia Zeme: Systém a osveta sú mizerné! Mesto: Chystáme ďalšie zberné dvory

Mimovládka Priatelia Zeme hodnotí úroveň triedenia odpadu v Košiciach ako nízku, problém vidí najmä v nedostatočnej kapacite systému a "mizernej" osvete. Mesto i Kosit oponujú, že na osvete sa pracuje.

KOŠICE. „Ani dodatočných 500 kontajnerov nezabezpečí dostatočný počet kontajnerových stojísk, pretože by ich bolo treba aspoň 2 500. Problémom je tiež nečistota stojísk a nedostatočné intervaly ich vývozu," vyjadril sa Martin Valentovič z mimovládky Priatelia Zeme. Kritizuje i nedostupnosť zberných dvorov. „Všetky tri dvory sú v širšom centre mesta a pre obyvateľov okrajových sídlisk sú ťažko dostupné. Ako veľkú slabinu vnímam mizernú informovanosť hlavne dospelého obyvateľstva o separovanom zbere. Preto je úroveň triedenia odpadu na nízkej úrovni, ktorá zodpovedá úrovni podpory mesta."

Pribudnú zberné dvory

„Čistenie stanovíšť je vždy realizované v čase odvozu smetných nádob. Medzi odvozmi ho nevykonávame a nie je v našej kompetencii upratovania širšieho okolia," informoval hovorca Kositu Roland Bánhegyi.

Radnica pripustila, že je čo vylepšovať, no tvrdí, že dostupnosť a kapacita sa zlepšia doplnením ďalších kontajnerov. „Čistenie zberných miest je primárnou témou pri rokovaniach s Kositom, aj v rámci osvety medzi obyvateľmi. Odvoz odpadu je v bytových zástavbách trikrát do týždňa, čo je dostatočný cyklus," uviedol hovorca magistrátu Jaroslav Vrábeľ. Mesto však plánuje zriadenie ďalších zberných dvorov. Hľadajú vhodné lokality, do úvahy prichádza napr. sídlisko Nad jazerom či Ťahanovce.

Rekonštrukcia spaľovne

Valentovič ďalej hovorí, že rozvoj separovania a znižovanie množstva odpadu môže ohroziť plánovaná obnova košickej spaľovne. „Rekonštrukcia spaľovne je krok, ktorý bude brzdiť rozvoj separovaného zberu. Investícia do spaľovne sa nevráti, ak sa bude spaľovať čoraz menej odpadu v dôsledku separovaného zberu," uviedol.

Kosit však spaľovňu a separovaný zber „nestavia do protikladu". „Obe sú súčasťou integrovaného systému nakladania s odpadmi," uviedol Bánhegyi.


Zberný dvor na Popradskej. Využívajú ho najmä ľudia z blízkeho okolia.
foto: veja

ee
Prieskum v Košiciach

Separovanie vníma pozitívne len tretina

Z prieskumu Kositu medzi 4 413 obyvateľmi metropoly východu a v šestnástich obciach v okolí mesta vyplýva, že kladný vzťah k separovaniu má podľa mestských častí len 16 až 36 percent obyvateľov.

„V meste Košice má kladný vzťah k separácii komunálneho odpadu len približne tretina obyvateľov, kým medzi obyvateľmi vidieka je to viac ako sedemdesiat percent," uvádza Kosit. „Efektívnosť závisí od prístupu a ochoty každého jednotlivca, každej domácnosti urobiť niečo pozitívne pre zvýšenie ochrany svojho životného prostredia."

ee
Trh druhotných surovín opäť ožíva

V minulom roku sa v obchode s recyklovateľnými materiálmi výrazne prejavila hospodárska kríza. Kositu sa ale už odbyt výrazne zlepšil.

KOŠICE. Ceny druhotných surovín vplyvom nízkeho dopytu rapídne klesli, čo v minulom roku spôsobilo Kositu problémy. Vytriedený odpad sa hromadil v skladoch, pretože PET fľaše, obalové fólie a tetrapaky boli nepredajné. Zaznamenali i zvýšený výskyt neseparovaných zložiek v skladbe odpadu, hlavne papiera a fólie.
Dopad pre Kosit nebol dramatický, lebo tŕžby tvoria iba 3 až 5 percent z obratu. Trh s druhotnými surovinami sa však odvtedy čiastočne rozhýbal. Plasty a sklo stále stoja iba polovicu predkrízových cien, avšak hodnota papiera sa vrátila na pôvodnú úroveň. Kosit musí bojovať o odberateľov.


Zberné suroviny. Po kríze, keď napríklad cena papiera klesla na nulu, sa začínajú spamätávať.
foto: judy

ee

Separujete odpad?

V uliciach metropoly východu sme zisťovali, či jej obyvatelia triedia odpad a aký majú vzťah k separovaniu.

Odpad separujeme stále. Podmienky vytvorené máme, pretože bývam v rodinnom dome a dostávame na to farebné plastové vrecia, žlté, modré a ďalšie. Triedime tak sklo, plasty, papier a kov. Biologický odpad dávame do svojho kompostéra, ktorý mám pri záhradke. Dvakrát do roka nám pristavia aj veľkokapacitné kontajnery. Celkovo som spokojný, u nás je to dobre zabezpečené."

Vladimír Moravič,
podnikateľ

U nás v rodinnom dome odpad separujeme, nosia nám vrecia. Ani neviem, čo všetko triedime. Priznám sa, že veľmi smetie nesledujem a neangažujem sa. Nechávam to na ostatných členov rodiny. No viem, že plasty určite triedime pravidelne, zvlásť plastové fľaše a zvlášť zbierame aj čistý plast. Dávame ich do tých vriec, ale slabo po ne chodia, určite je čo zlepšovať."

Zoltán Nagy,
železničiar

Áno, odpad sa snažím separovať pravidelne. Zo surovín triedim hlavne plasty, sklo a kovy. Papier už nenechávam odvážať, lebo to dávam radšej do zberu. Teraz je to zase výhodnejšie, pretože ceny trochu stúpli. Myslím, že separovanie je veľmi potrebné. Využije sa tak veľa surovín, ktoré sú z odpadu. S dostupnosťou triedenia som spokojný, nevidím žiadne nedostatky."

Marko Lengyel,
kňaz

Neseparujeme odpad, lebo pred naším blokom na Furči nemáme k dispozícii kontajnery na triedenie. Nebudem predsa nosiť smetie so sebou po celom meste. V prípade, že by pri nás takéto kontajnery boli, tak by som určite triedila. Separovanie bude mať nejaké opodstatnenie len vtedy, keď bude rozšírené a keď to budú robiť všetci, nielen niektorí. Takto to nemá veľký význam.

Adriana Bohuňková,
na materskej dovolenke

Nie. Bývam na Vodnej a u nás sa odpad nedelí vôbec. V našom bloku to totiž nemáme kde dať. V bráne sú len obyčajné nádoby na komunálny odpad, tam hádžeme všetko. Mňa to veľmi mrzí. Všade, kde cestujem, tie kontajnery na separovanie majú. My všetci by sme ochotne triedili, keby také dali aj nám. Veď triedenie a recyklovanie je nutné, aby sme si nerobili pod sebou smetisko.


Katarína Hrebeňárová,
dôchodkyňa

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 2. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 5. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 6. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 7. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 8. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 1. Ako si vyberať pohodlnú obuv nielen do práce? Toto sú naše tipy!
 2. Agresívne brzdenie alebo poistný podvod? Mal palubnú kameru!
 3. Darček na Deň detí? Repasovaný telefón môže byť skvelou voľbou
 4. Zdravé zateplenie za jeden deň: čo neviete o fúkanej izolácii
 5. Wüstenrot minulý rok úspešne naštartoval nový obchodný model
 6. Dve zľavy na jedného: Toto predĺženie v PLANEO je vaša šanca!
 7. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 8. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 14 206
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 6 257
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 488
 4. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete? 4 387
 5. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 2 776
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 2 006
 7. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách 1 713
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 303

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: Pre radosť 1,2... 2022
 2. Anton Kovalčík: Mimochodom, rasizmus ...7. Operácia Zebra.
 3. Robert Štepaník: diel 69 - rubrika: moje najhranejšie v apríli 2022 - časť 1
 4. Pavol Návrat: Kliatba Tisovej voľby
 5. Marián Kozák: Moje pozitívne zážitky s hipoterapiou
 6. Roman Kebísek: Slovenské rozprávky sú plné zverstiev a krvi - prenášali skúsenosť pokolení
 7. Marian Stefanovsky: Zmätený deň, alebo pokus byť. 6časť
 8. Aliancia NIE RAKOVINE: Spájame sa, aby sme porazili rakovinu
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 422
 2. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 6 091
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 777
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 126
 5. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 3 772
 6. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 837
 7. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 2 830
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 740
 1. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 8. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ivan Korčok.

Maďarsko nás pri šiestom balíku sankcií zablokovalo, hovorí minister.


26. máj
Marián Varga z Collegium Musicum.

V Skalici bude v sobotu spomienkový koncert na počesť skvelého muzikanta.


12 h
Ilustračná fotografia

Pozrite si model obsadenia regionálnych súťaži po reorganizácii.


19 h
Ukrajinské armádne vozidlá prechádzajú okolo vraku ruského tanku na severe Charkova.

Vojna na Ukrajine pokračuje 94. deň.


a 3 ďalší 7 h

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: Pre radosť 1,2... 2022
 2. Anton Kovalčík: Mimochodom, rasizmus ...7. Operácia Zebra.
 3. Robert Štepaník: diel 69 - rubrika: moje najhranejšie v apríli 2022 - časť 1
 4. Pavol Návrat: Kliatba Tisovej voľby
 5. Marián Kozák: Moje pozitívne zážitky s hipoterapiou
 6. Roman Kebísek: Slovenské rozprávky sú plné zverstiev a krvi - prenášali skúsenosť pokolení
 7. Marian Stefanovsky: Zmätený deň, alebo pokus byť. 6časť
 8. Aliancia NIE RAKOVINE: Spájame sa, aby sme porazili rakovinu
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 422
 2. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 6 091
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 777
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 126
 5. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 3 772
 6. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 837
 7. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 2 830
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 740
 1. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 8. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu