Košice chystajú tretiu etapu intenzifikácie separovaného zberu, v rámci ktorej v meste pribudnú kontajnery na triedený odpad. Prispieť má na to Recyklačný fond.
KOŠICE. Radnica a Kosit pripravujú projekt, v ktorom žiadajú Recyklačný fond o 30-percentnú finančnú dotáciu na „tretiu etapu rozšírenia a intenzifikácie separovaného zberu v Košiciach a okolí". V rámci nej chcú doplniť kontajnery na separovaný odpad a rozšíriť zber papiera do všetkých lokalít. Ten bol minulý rok zabezpečovaný mobilne kvôli poškodzovaniu nádob „neprispôsobivými obyvateľmi". S tým však magistrát nebol spokojný, od začiatku roku preto v mestských častiach znovu rozmiestnili kontajnery na papier, zatiaľ ich je 105. V rámci projektu má pribudnúť asi 500 kusov 1 100-litrových kontajnerov na všetky doteraz triedené komodity.
Pribudnú už na jeseň
„Okrem kontajnerov na papier sa doplnia kontajnery na sklo a plasty tak, aby bolo optimálne pokrytie – primeraná dostupnosť, donášková vzdialenosť. Závažnou prekážkou k ideálnemu stavu v niektorých lokalitách sú problémy s umiestnením kontajnerov vo vzťahu k zabratiu parkovacích miest," informoval generálny riaditeľ Kositu Alvise Gerotto.
Pripravujú i zber tetrapakových obalov formou 50 kontajnerov na sídliskách a vriec v rodinných domoch, či pilotný zber farebného a zvlášť bieleho skla vo vybraných mestských častiach s bytovou aj individuálnou výstavbou. „Prvé nové kontajnery rozmiestni podnik už na jeseň a vrecový zber viacvrstvových kombinovaných materiálov sa spustí od januára 2011," uviedol Gerotto.
Separovanie ako priorita
Kosit tvrdí, že separovaný zber patrí medzi ich priority. Na sídliskách ho teraz zabezpečujú asi 1 700 kusmi kontajnerov na plasty, kovy, sklo a papier. Do triedenia zapojili i 9 254 rodinných domov, obyvateľom slúžia aj tri zberné dvory a jeden urobili pre podnikateľov.
V minulom roku vytriedili 10 558 ton surovín bez stavebného odpadu, čo je asi 12 percent z celkového objemu komunálneho odpadu. Do spaľovne ročne prichádza až 84 000 ton smetí. Zozbierali aj ďalších 381,12 ton nebezpečného odpadu, dve a pol tony batérií a 30 ton opotrebovaného oleja.
„Do separovaného zberu Kosit investoval dva milióny eur. V súčasnosti je v meste účinný systém na zber a separáciu odpadov, vrátane triediacej linky," myslí si Gerotto. Separovanie zabezpečuje Stredisko triedenia odpadov, ktoré zamestnáva 30 ľudí. V Košiciach bolo zavedené pred ôsmimi rokmi, keď zozbierali len 1 911 ton smetí, nárast uvádzajú od r. 2005. Odvtedy prebehli dve etapy „intenzifikácie" zberu.
Vyše 700-tisícové náklady
Zber mesto financuje z poplatkov za komunálny odpad a z príspevku Recyklačného fondu. „Náklady mesta na separovaný zber v roku 2009 dosiahli 721 643 eur, príspevok Recyklačného fondu za rok 2008 dosiahol výšku 203 348,65 eura," uviedol hovorca košického magistrátu Jaroslav Vrábeľ.
Peniaze fond vypláca spätne, minuloročný príspevok ešte nedošiel. Radnica takto získala od roku 2002 celkom 798 125 eur. „Mesto vracia tieto prostriedky na podporu zberu separovaných zložiek odpadu, na prevádzku zberných dvorov a tiež na podporu dopravy žiakov do učebne environmentálneho centra pri areáli spaľovne," dodal primátor František Knapík (KDH).
Priatelia Zeme: Systém a osveta sú mizerné! Mesto: Chystáme ďalšie zberné dvory
Mimovládka Priatelia Zeme hodnotí úroveň triedenia odpadu v Košiciach ako nízku, problém vidí najmä v nedostatočnej kapacite systému a "mizernej" osvete. Mesto i Kosit oponujú, že na osvete sa pracuje.
KOŠICE. „Ani dodatočných 500 kontajnerov nezabezpečí dostatočný počet kontajnerových stojísk, pretože by ich bolo treba aspoň 2 500. Problémom je tiež nečistota stojísk a nedostatočné intervaly ich vývozu," vyjadril sa Martin Valentovič z mimovládky Priatelia Zeme. Kritizuje i nedostupnosť zberných dvorov. „Všetky tri dvory sú v širšom centre mesta a pre obyvateľov okrajových sídlisk sú ťažko dostupné. Ako veľkú slabinu vnímam mizernú informovanosť hlavne dospelého obyvateľstva o separovanom zbere. Preto je úroveň triedenia odpadu na nízkej úrovni, ktorá zodpovedá úrovni podpory mesta."
Pribudnú zberné dvory
„Čistenie stanovíšť je vždy realizované v čase odvozu smetných nádob. Medzi odvozmi ho nevykonávame a nie je v našej kompetencii upratovania širšieho okolia," informoval hovorca Kositu Roland Bánhegyi.
Radnica pripustila, že je čo vylepšovať, no tvrdí, že dostupnosť a kapacita sa zlepšia doplnením ďalších kontajnerov. „Čistenie zberných miest je primárnou témou pri rokovaniach s Kositom, aj v rámci osvety medzi obyvateľmi. Odvoz odpadu je v bytových zástavbách trikrát do týždňa, čo je dostatočný cyklus," uviedol hovorca magistrátu Jaroslav Vrábeľ. Mesto však plánuje zriadenie ďalších zberných dvorov. Hľadajú vhodné lokality, do úvahy prichádza napr. sídlisko Nad jazerom či Ťahanovce.
Rekonštrukcia spaľovne
Valentovič ďalej hovorí, že rozvoj separovania a znižovanie množstva odpadu môže ohroziť plánovaná obnova košickej spaľovne. „Rekonštrukcia spaľovne je krok, ktorý bude brzdiť rozvoj separovaného zberu. Investícia do spaľovne sa nevráti, ak sa bude spaľovať čoraz menej odpadu v dôsledku separovaného zberu," uviedol.
Kosit však spaľovňu a separovaný zber „nestavia do protikladu". „Obe sú súčasťou integrovaného systému nakladania s odpadmi," uviedol Bánhegyi.
Zberný dvor na Popradskej. Využívajú ho najmä ľudia z blízkeho okolia.
foto: veja
ee
Prieskum v Košiciach
Separovanie vníma pozitívne len tretina
Z prieskumu Kositu medzi 4 413 obyvateľmi metropoly východu a v šestnástich obciach v okolí mesta vyplýva, že kladný vzťah k separovaniu má podľa mestských častí len 16 až 36 percent obyvateľov.
„V meste Košice má kladný vzťah k separácii komunálneho odpadu len približne tretina obyvateľov, kým medzi obyvateľmi vidieka je to viac ako sedemdesiat percent," uvádza Kosit. „Efektívnosť závisí od prístupu a ochoty každého jednotlivca, každej domácnosti urobiť niečo pozitívne pre zvýšenie ochrany svojho životného prostredia."
ee
Trh druhotných surovín opäť ožíva
V minulom roku sa v obchode s recyklovateľnými materiálmi výrazne prejavila hospodárska kríza. Kositu sa ale už odbyt výrazne zlepšil.
KOŠICE. Ceny druhotných surovín vplyvom nízkeho dopytu rapídne klesli, čo v minulom roku spôsobilo Kositu problémy. Vytriedený odpad sa hromadil v skladoch, pretože PET fľaše, obalové fólie a tetrapaky boli nepredajné. Zaznamenali i zvýšený výskyt neseparovaných zložiek v skladbe odpadu, hlavne papiera a fólie.
Dopad pre Kosit nebol dramatický, lebo tŕžby tvoria iba 3 až 5 percent z obratu. Trh s druhotnými surovinami sa však odvtedy čiastočne rozhýbal. Plasty a sklo stále stoja iba polovicu predkrízových cien, avšak hodnota papiera sa vrátila na pôvodnú úroveň. Kosit musí bojovať o odberateľov.
Zberné suroviny. Po kríze, keď napríklad cena papiera klesla na nulu, sa začínajú spamätávať.
foto: judy
ee
Separujete odpad?
V uliciach metropoly východu sme zisťovali, či jej obyvatelia triedia odpad a aký majú vzťah k separovaniu.
Odpad separujeme stále. Podmienky vytvorené máme, pretože bývam v rodinnom dome a dostávame na to farebné plastové vrecia, žlté, modré a ďalšie. Triedime tak sklo, plasty, papier a kov. Biologický odpad dávame do svojho kompostéra, ktorý mám pri záhradke. Dvakrát do roka nám pristavia aj veľkokapacitné kontajnery. Celkovo som spokojný, u nás je to dobre zabezpečené."
Vladimír Moravič,
podnikateľ
U nás v rodinnom dome odpad separujeme, nosia nám vrecia. Ani neviem, čo všetko triedime. Priznám sa, že veľmi smetie nesledujem a neangažujem sa. Nechávam to na ostatných členov rodiny. No viem, že plasty určite triedime pravidelne, zvlásť plastové fľaše a zvlášť zbierame aj čistý plast. Dávame ich do tých vriec, ale slabo po ne chodia, určite je čo zlepšovať."
Zoltán Nagy,
železničiar
Áno, odpad sa snažím separovať pravidelne. Zo surovín triedim hlavne plasty, sklo a kovy. Papier už nenechávam odvážať, lebo to dávam radšej do zberu. Teraz je to zase výhodnejšie, pretože ceny trochu stúpli. Myslím, že separovanie je veľmi potrebné. Využije sa tak veľa surovín, ktoré sú z odpadu. S dostupnosťou triedenia som spokojný, nevidím žiadne nedostatky."
Marko Lengyel,
kňaz
Neseparujeme odpad, lebo pred naším blokom na Furči nemáme k dispozícii kontajnery na triedenie. Nebudem predsa nosiť smetie so sebou po celom meste. V prípade, že by pri nás takéto kontajnery boli, tak by som určite triedila. Separovanie bude mať nejaké opodstatnenie len vtedy, keď bude rozšírené a keď to budú robiť všetci, nielen niektorí. Takto to nemá veľký význam.
Adriana Bohuňková,
na materskej dovolenke
Nie. Bývam na Vodnej a u nás sa odpad nedelí vôbec. V našom bloku to totiž nemáme kde dať. V bráne sú len obyčajné nádoby na komunálny odpad, tam hádžeme všetko. Mňa to veľmi mrzí. Všade, kde cestujem, tie kontajnery na separovanie majú. My všetci by sme ochotne triedili, keby také dali aj nám. Veď triedenie a recyklovanie je nutné, aby sme si nerobili pod sebou smetisko.
Katarína Hrebeňárová,
dôchodkyňa
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári