"Už niekoľko rokov straší na Čínskej ulici vyhorený stánok, v ktorom boli kedysi dávno potraviny Lagúna," píše čitateľ. "Nerozumiem tomu, že sa s ním doteraz nepodarilo niečo urobiť. Visí na ňom síce niekoľko fušersky vytlačených oznamov, že je to súkromný majetok so zákazom vstupu, no už akosi dlho iba to. Ako je možné, že neexistuje spôsob, ako odstrániť barabizňu, ktorá nikdy nebude slúžiť svojmu účelu? Ja svojim deťom, keď sa idú von hrať, stále prízvukujem, aby tam neliezli. Občas však vidím iné deti, ako nakúkajú dovnútra a je len otázkou času, kedy vojdú dnu a niečo sa im stane. Dokedy bude majiteľ, polícia či úrad životného prostredia čakať, než zasiahnu? Kým nedôjde k nejakému nešťastiu?"
"Podľa výpisu z listu vlastníctva získaného cez katastrálny portál je stánok stále vo vlastníctve Jozefa Maleca, bytom Nižný Klátov číslo 61," povedal nám Cyril Betuš, starosta MČ Sídlisko Ťahanovce. "Na stánok sa od roku 2007 viedlo exekučné konanie Exekútorským úradom v Revúcej, a to súdnym exekútorom JUDr. Markom Rusom. Počas rokov 2007 až 2009 boli uskutočnené štyri dražby na predaj tohto stánku, ktoré neboli úspešné."
Ešte počas tohto obdobia MČ niekoľkokrát písomne upozornila exekútorský úrad (ExÚ) na devastačný vzhľad stánku a žiadala jeho odstránenie. Tejto žiadosti nebolo možné zo strany ExÚ vyhovieť. V písomnej informácii z ExÚ bolo uvedené, že na stánok prebieha exekúcia vo veci oprávneného, ktorým bola Slovenská záručná a rozvojová banka (SZaRB), Štefánikova 27, Bratislava proti povinnému J. Malecovi ako vlastníkovi stánku. "Lagúna, to je už dobre bradatý problém, ktorý si písomne prehadzuje naša MČ, polícia, jej trestaný majiteľ, banka a exekútor, ktorý niekoľkokrát neúspešne a podľa mňa finančne nadsadene vykonával predaj dražbou. Po poslednej požiarnej udalosti 31.7.2009 sme odoslali na Stavebný úrad mesta Košice podanie s požiadavkou o okamžité a urýchlené doriešenie tohto všeobecne neprijateľného stavu."
Mesto Košice ako stavebný úrad vyzval vlastníka stavby J. Maleca, aby oznámil stavebnému úradu, či uvedenú stavbu je možné hospodárne opraviť. "Okrem toho ho vyzval, aby predložil stavebnému úradu znalecký posudok stavby, poškodenej požiarom, vypracovaný súdnym znalcom v príslušnom odbore, z ktorého by vyplynulo, či stavba bezprostredne ohrozuje život alebo zdravie osôb. Tiež vyzval účastníkov, ktorí vedú exekučné konania predajom predmetnej nehnuteľnosti a tých, v prospech ktorých je nehnuteľnosť založená, aby oznámili stavebnému úradu, či súhlasia s odstránením stavby a v akom štádiu je exekučné konanie, resp. či došlo na základe stavu stavby k zastaveniu exekučných konaní."
Podľa posledných informácií, ktoré MČ získala osobným kontaktom so stavebným úradom, doteraz bola tomuto úradu doručená odpoveď z ExÚ v Revúcej. Exekútor požiadal o zastavenie exekúcie Okresný súd Rožňava. Takisto stavebný úrad dostal súhlas s odstránením stavby od záložného veriteľa, SZaRB Bratislava. Aby však mohol stavebný úrad vydať rozhodnutie o odstránení stavby, musí dostať znalecký posudok od jej vlastníka a odpovede od ostatných 10 exekútorských úradov, ktoré vedú exekučné konanie proti vlastníkovi predajného stánku formou predaja tejto nehnuteľnosti.
Tento právny spor sa však vlečie dlho a mnoho Ťahanovčanov sa obracia práve na MČ. Mnohí požadujú, aby MČ na náklady majiteľa nechala stavbu odstrániť. "Keby sa to právne dalo, už dávno neostane po Lagúne ani hrdzavý klinec," hovorí C. Betuš. "Zákon nedovoľuje MÚ siahnuť na súkromný majetok vlastníka. Toto súkromné vlastníctvo je tam tak právne domotané, že ani prešpekulovaný vlastník, banka a asi ani exekútor nevedia, čo s tým robiť! Budem sa maximálne snažiť, aby tento ohyzdný prvok konečne zmizol. No nie je to len na starosti MČ."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári