Kým kedysi patrilo separovanie odpadu k prioritám iba ochrancov prírody, dnes je to nevyhnutnosť.
"Kladný vzťah k separácii komunálneho odpadu má len približne tretina obyvateľov," informoval nás Roland Banhegyi, hovorca Kositu. "Medzi obyvateľmi vidieka je to vyše 70 percent. Ukázal to prieskum, ktorý urobila spoločnosť KOSIT medzi 4 413 obyvateľmi košických mestských častí a v 16 obciach v okolí."
V Košiciach je rozmiestnených 1 699 kusov 1 100-litrových kontajnerov na separovaný zber plastov, kovov, skla a papiera. Do zberu je zapojených 9 254 rodinných domov. V meste sú tri zberné dvory pre obyvateľov, kde môžu bezplatne ukladať veľkoobjemový odpad. Sú Pri bitúnku 11, na Jesenského 4 a na Popradskej ulici.
Mesto a spoločnosť KOSIT majú záujem na zvýšení účinnosti separovaného zberu a pripravujú 3. etapu intenzifikácie. Okrem kontajnerov na papier doplnia kontajnery na sklo a plasty tak, aby bolo optimálne pokrytie - primeraná dostupnosť, donášková vzdialenosť. Závažnou prekážkou k ideálnemu stavu v niektorých lokalitách sú problémy s umiestnením kontajnerov vo vzťahu k zabratiu parkovacích miest.
Spoločnosť KOSIT, a. s., pripravuje spoločný projekt s mestom, v ktorom žiada Recyklačný fond o 30-percentnú finančnú dotáciu na 3. etapu rozšírenia a intenzifikácie separovaného zberu v Košiciach a okolí. Hlavným zámerom je doplnenie 500 ks kontajnerov na separovaný zber odpadu. Nové budú určené na už zbierané komodity, rozšíri sa najmä zber papiera do všetkých lokalít. "Kontajnery na separovaný zber budú doplnené na území mesta celoplošne. Nové kontajnery na papier sme aktuálne rozmiestnili v MČ KVP a MČ Západ po 20 ks. V nasledujúcich mesiacoch pribudnú kontajnery aj v ostatných MČ."
Zber mesto financuje z poplatkov za komunálny odpad a z príspevku Recyklačného fondu. "Náklady mesta na separovaný zber v roku 2009 dosiahli 721 643 eur, príspevok Recyklačného fondu za rok 2008 bol 203 348,65 eura," uviedol hovorca magistrátu Jaroslav Vrábeľ. Peniaze fond vypláca spätne, minuloročný príspevok ešte nedošiel. Magistrát takto získal od roku 2002 celkom 798 125 eur. "Mesto vracia tieto prostriedky na podporu zberu separovaných zložiek odpadu, na prevádzku zberných dvorov a tiež na podporu dopravy žiakov do učebne environmentálneho centra pri areáli spaľovne," dodal primátor František Knapík.
V súčasnosti pripravujú mesto a spoločnosť KOSIT aj novinky ako zber viacvrstvových kombinovaných obalov (tetrapakov) formou 50 kontajnerov na sídliskách. V rodinných domoch formou vriec. Okrem toho aj pilotný zber zvlášť farebného a bieleho skla vo vybranej mestskej časti. Prvé nové kontajnery rozmiestni podnik už na jeseň a vrecový zber viacvrstvových kombinovaných materiálov sa spustí od januára 2011.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári