KOŠICE. Pri vytváraní keramickej plastiky sa autor inšpiroval konkrétnym dielom Vojtecha Löfflera Súzvuk.
Zbigniew Nišponský Gut nám prezradil, že má k významnému košickému umelcovi vrelý vzťah. "Musím povedať, že mám k Béla báčimu veľmi veľký vzťah, aj keď som ho osobne nepoznal. A to hlavne preto, že mal podobnú dráhu života ako ja. Tiež to v jeho prípade nebola nejaká okamžitá veľká akademickosť, ale postupná pilná práca a učenie sa z chýb," uviedol Z. Nišponský, ktorého najviac potrápila nutnosť umiestniť na dielo nápis v štyroch jazykoch. "Chcel som plastikou vyjadriť úctu k jeho práci, vložiť do diela majstrovu dušu." Novoodhalená pamätná tabuľa na dome, kde žil majster Löffler do roku 1988, nie je z bronzu, ale z keramiky. "Žiaľ, v dnešnej dobe by bronz umiestnený na budove nemal dlhé trvanie," vysvetlil autor.
Plastiku charakterizuje nadčasovosť
Podľa staromestského starostu Ľubomíra Gregu (SDKÚ-DS) je nová plastika nadčasová a nielenže znázorňuje spoločnú dráhu muža a ženy, ale v prenesenom slova zmysle aj spoločnú cestu dvoch národov, Slovenska a Maďarska, ktoré sa napokon stretli v Európskej únii.
Nielen podľa riaditeľa Múzea Vojtecha Löfflera Jozefa Gazdaga patrí Vojtech Löffler ku Košičanom, ktorí pre svoje mesto urobili veľmi veľa. "A to predovšetkým svojou tvorbou, ale aj tým, že celý svoj hnuteľný aj nehnuteľný majetok daroval mestu, čím chcel podporiť kultúru a umenie.
Autor: nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári