KOŠICE. Výstava vychádza z unikátnej koncepcie projektového vyučovania, v rámci ktorej sa žiaci počas rokov postupne zoznamovali s dejinami výtvarnej kultúry v jednotlivých historických etapách, počnúc starovekým Egyptom, Gréckom a Rímom, cez stredoveké umenie, renesanciu či barok.
Vytvorili i unikátne modely
Tento rok sa deti ocitli na konci 19. storočia a zoznámili sa s obdobím impresionizmu. "Dôraz sme kládli na prírodu a pocit zachytenia dojmu z prírody. Deťom to bolo veľmi blízke, rovnako ako farebnosť, ktorá tento štýl charakterizuje," prezradila kurátorka výstavy Adriana Szekeressová, podľa ktorej si však žiaci pochvaľovali najmä tvorbu neopakovateľných odevných modelov z cédečiek, plastov i papiera. Dokopy ich v rámci vernisáže predviedli až 42.
Škola nezabúda ani na znevýhodnené deti
Výstava však okrem aktuálnych prác ponúka prierez najkrajšími dielami vytvorenými počas existencie výtvarného odboru. Pri ich vzniku sa využívali kresebné, maliarske i grafické techniky, svoje zastúpenie však má aj maľba na hodváb, textil či sklo, kašírovanie papiera, tvarovanie drôtu, ale aj práca so sadrou. Škola je známa i tým, že nezabúda ani na seniorov a do výtvarnej činnosti aktívne zapája aj mentálne postihnutú mládež, čo sa tiež odzrkadľuje medzi vystavenými prácami. A keďže ZUŠ Bernolákova ako jediná základná umelecká škola v Košiciach poskytuje svojim žiakom výučbu animovaného filmu pod vedením akademického maliara Tomáš Čepeka, premietanie animovaných filmov počas celého trvania výstavy spestruje a obohacuje prezentáciu výtvarných prác.
Autor: nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári