KOŠICE. Rímskokatolícky kňaz J. Macák zomrel vo veku 101 rokov v nedeľu v Diecéznom kňazskom centre vo Veľkom Šariši. Kňazskú vysviacku prijal v roku 1935 v Košiciach a počas života pôsobil vo farnostiach Trebišov, Košice, Valaliky, Kamenica nad Cirochou, Šarišské Dravce a Michalok. Omše slúžil ešte ako 99-ročný.
Zvíťazila láska k Bohu
Vyštudoval košické slovenské gymnázium, potom sa prihlásil do seminára. Biskup Čársky ho poslal študovať teológiu do Prahy na Karlovu univerzitu. Počas vojny sa prihlásil na dôstojnícku školu a zložil skúšky na dôstojníka pre duchovnú službu. Neskôr dokončil štúdium teológie a svoje duchovné poslanie začal napĺňať v Trebišove.
Počas vojny bol mobilizovaný v Prešove a do civilu sa vrátil v roku 1941. Jeho cesta viedla na novozriadenú faru v Kamenici nad Cirochou. V roku 1950 sa stal jednou z obetí komunizmu a skončil vo väzení. V Ilave sa zoznámil s významným slovenským archeológom prof. Vojtechom Budínskym-Kričkom, ktorý ho priviedol k budúcej bohatej archeologickej činnosti.
Učarovala mu archeológia
Po návrate z väzenia pracoval štyri roky na píle. Potom pôsobil ako kňaz v Šarišských Dravciach, neskôr v Brehove na Zemplíne, kde sa začal venovať archeológii. Pokračoval v tom aj po preložení do Michalka. Archeológii sa venoval 21 rokov. Preskúmal celý vranovský región a mnoho lokalít, ktoré sú už nenávratne zničené. O rodnej obci Myslava napísal aj knihu.
Zanechal za sebou hlbokú stopu v srdciach ľudí, ktorí na neho spomínajú, a významné archeologické objavy. Za 101 rokov toho stihol naozaj veľa.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári