Kvalita vody v studniach je nekvalitná. Až tretina vzoriek, ktoré pracovníci Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) kontrolovala, totiž vykazuje nadlimit dusičnanov.
KOŠICE. VVS skontrolovala 2 651 vzoriek, pričom viac ako jedna tretina - 896 vzoriek - kvalitatívne nevyhovovala. V extrémnych prípadoch vzorky vody obsahovali vyše 250 miligramov dusičnanov na liter, pričom hygienická norma povoľuje 50 miligramov a pre dojčatá dokonca len 15 miligramov.
Problémové Košice
Vzorky pitnej vody z domových studní doniesli ľudia na bezplatnú analýzu do jednotlivých prevádzok VVS. Až 67,2 percenta vzoriek z Trebišova malo prekročený limit dusičnanov. "Z toho až 28 malo prekročený limit dusičnanov vyše 250 miligramov na liter, preto sa tento okres javí ako oblasť s najnevhodnejšou vodou v studniach," vysvetľuje Adriana Marušinová z agentúry Penelopa.
O nič lepšie nedopadli ani v Rožňave, kde bolo 42,6 percenta vzoriek nevyhovujúcich, vo Vranove nad Topľou 42,2 a situácia nie je dobrá ani v Košiciach, kde nevyhovelo 37,8 percenta vzoriek.
"V Košiciach ľudia doniesli 1 106 vzoriek, 418 z nich nevyhovelo. Až v 18 prípadoch bol limit prekročený nad 250 mg na liter dusičnanov."
Nebezpečné dusičnany
Práve tie sú najnebezpečnejšie. Dostávajú sa do vody hnojením, únikom odpadových vôd zo žúmp a septikov. V tráviacom trakte sa menia na nitrosoamíny, ktoré spôsobujú rakovinu žalúdka, čriev i pečene. U dojčiat môže prekročenie normy dusičnanov spôsobiť dokonca udusenie.
Medzi obce s nevyhovujúcimi vzorkami v okolí Košíc dlhodobo patria Čaňa, Valaliky, Paňovce, Čečejovce, Košice-mesto, Nižný Klátov, Zdoba, Malá Ida, Geča, Janík, Byster, ale aj Vyšná Myšľa a Vyšná Hutka. Ľudia chcú podľa vodárov neraz ušetriť aj na úkor vlastného zdravia. Nechcú sa napojiť na verejnú vodovodnú sieť, aby nemuseli za vodu platiť.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári