Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
PO TRÉNINGU SA TULEŇ NEVRÁTIL. NAŠLI HO NA OPAČNEJ STRANE MORA

Zvieracia šou je postavená na šikovnosti papagájov a tuleňov

Začiatkom mesiaca "vyrástol" pri OC Cassovia vyhrievaný stan pre cca 400 ľudí. Patrí talianskym majiteľom, ktorí v našom meste až do konca mesiaca prezentujú zvieraciu zábavno - náučnú šou.

(Zdroj: Judita Čermáková)

Hlavnými aktérmi sú tulene a papagáje, ktoré svojimi trikmi presviedčajú divákov o tom, že aj zvieratá majú rozum a dokážu predvádzať kúsky, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani najlepší ľudskí artisti.

Šou s názvom "Fóka and Papagáj Show" má na svedomí majiteľ Franco Cersosimo, ktorý pochádza z talianskeho mesta Pesaro. Má za sebou zaujímavú minulosť. "Otcovi rodičia zomreli a keď mal šesť rokov, adoptovala si ho jedna cirkusantská rodina. Aj vďaka tomu sa neskôr dostal k výcviku zvierat," hovorí Francova dcéra Adele. Svoju šou neradi nazývajú cirkusom. Je to skôr zábavný program hodiaci sa najmä do aquaparkov. "Okrem toho otec pracuje aj na iných projektoch. Rozbehol napríklad jeden z najväčších cirkusov v Európe."

Na Slovensko pricestovala šou po prvýkrát. Šlo o veľkú výpravu, pozostávajúcu z niekoľkých kamiónov, prevážajúcich stan, či zvieratá. V súvislosti s dopravou zažili organizátori niekoľko stresových situácií spôsobených slovenským mýtnym systémom. Príprava pred predstaveniami dala zabrať celému štábu. "Len samotný stan sme stavali dva dni. Vmestí sa do neho zhruba 400 ľudí, uprostred je navyše bazén. Celý stan je vyhrievaný. Vďaka tomu môžeme s vystúpeniami cestovať aj počas chladnejších mesiacov." Žijú dobrodružným spôsobom života, na oddych príliš nemyslia. "Od mája do konca leta vystupujeme v maďarskom aquaparku, zvyšok roka cestujeme po turné."

Hlavná časť šou je predvádzaná v bazéne s rozmermi 10 krát 5 metrov. "Používať smieme len slanú vodu, nesmie v nej byť žiadny chlór. Vodu do bazénu teda musíme stále filtrovať a soliť morskou soľou." V Košiciach sa o šou stará 10-členný personál. Väčšina je v príbuzenskom vzťahu s majiteľom, pomocný personál tvoria napríklad pracovníci domovského aquaparku. "Sú tu traja tréneri zvierat. Ja a Stefano sme trénermi tuleňov. Papagáje trénuje môj manžel Franco, ktorý pochádza z Argentíny." Hlavnými aktérmi sú však samotné zvieratá. Hviezdami sa na predstaveniach stáva sedem papagájov a tri tulene - Sally, Sony a Leo.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

Papagájom stačia oriešky

Prvá časť šou pozostáva zo zábavných kúskov papagájov. Predvádzajú napríklad jazdu na miniatúrnom bicykli, autíčku, či kolieskových korčuliach. Okrem skvelej motorickej pamäte papagáje dokazujú, že sú na zviera duševne nezvyčajne zdatné. "Papagáj je na tom rozumovo ako päťročné dieťa. Dokáže rozoznávať farby i tvary, odpovedá v angličtine. Zaujímavým je napríklad kúsok, počas ktorého dokážu papagáje poskladať podľa tvarov jednoduché puzzle." Vtáky si vyžadujú veľkú starostlivosť najmä keď sú mladé. Neskôr už poslúchajú trénera na slovo. Nestane sa, aby si navzájom liezli na nervy. "Na potravu nemajú špeciálne nároky. Vystačia si s rôznymi orieškami." Predstavenie tvoria okrem trikov aj rôzne náučné vsuvky či súťaže. "Sú veľmi interaktívne. Zapájajú sa do neho aj diváci, v súťažiach môžu vyhrať voľné vstupy do aquaparkov, ide však najmä o zábavu. Okrem toho sa snažíme každé zviera predstaviť, je to náučné najmä pre deti."

Hlavným ťahákom šou sú tulene. Trojica obľúbených zvierat, z ktorých má najťažšie 350 kg, predvádza rôzne kúsky s loptami, ekvilibristické skoky, či rockandrollový tanec na vode. "V jednom z kúskov zapojíme diváka. Dostane rybu, ktorou má tuleňa nakŕmiť. Ten však vyskočí z vody tak, aby diváka postrašil a následne sa mu ospravedlní pusou." Ako to už pri podobných "aquapredstaveniach" chodí, diváci sediaci blízko bazéna sa musia pripraviť aj na trochu "mokrý" zážitok. Pri skokoch sa niekedy tulene postarajú ľuďom o menšiu sprchu. Tieto vodné živočíchy sú zaujímavý aj tým, že vo vode dokážu počuť až do diaľky 200 metrov. Sú teda citlivé na ruchy publika. "Počas predstavenia niekedy divákov upozorníme, aby zachovali kľud a ticho. Stáva sa totiž, že poskakujúce deti tuleňa vyplašia a nevie sa sústrediť na svoje číslo. Na druhej strane, v niektorých pasážach tuleň potrebuje počuť čo najväčší aplauz." V prípade, že sa zviera rozruší, šou sa zmení na improvizáciu. Aj tulene sú živé bytosti a niekedy sa im do "práce" jednoducho nechce. "Zažili sme to v Maďarsku. Aj zvieratá majú niekedy výpadky, môžu byť aj unavené. Vtedy je to na trénerovi, musí vedieť improvizovať a pokračovať v šou bez štrajkujúceho tuleňa, alebo ho nejako motivovať."

Trojica tuleňov je čo sa týka potravy o niečo inom ako papagáje. Jeden zožerie približne 10 kilogramov rýb denne. V jedálnom lístku však nemajú na Slovensku bežne dostupné druhy rýb. Počas turné preto so sebou musia voziť aj veľký mraziaci box. Bazén je zostrojený tak, aby bolo jeho okolie čo najbezpečnejšie. Ešte sa nestalo, aby tuleň zhodil diváka do vody. Ani zranenia zvierat nie sú časté. Bezpečnosť je prvoradá. O zdravotný stav zvierat sa však priebežne musia starať. Okrem prípadných infekcií či zdravotných problémov, ktoré treba liečiť aj z jednoduchého dôvodu. Kvôli pravidelnej zdravotnej prehliadke zvierat, ktorá podmienkou je pre každého, kto ponúka šou s cvičenými zvieratami. Na turné je teda s nimi minimálne jeden človek, ktorý sa v starostlivosti o tulene a papagáje dobre vyzná.

Skryť Vypnúť reklamu

Skoro sa unavia

Šou, ktorú môžu Košičania navštíviť, je výsledkom trojgeneračnej práce so zvieratami. "Nie sme cirkus, sme zvierací tréneri. S cirkusom však máme podobný spôsob života. Na šou pracujeme celá rodina. Začalo to mojou mamou a otcom, pokračujem v tom ja a do našich aktivít sa zapojí aj môj syn." Je to jednoducho rodinná tradícia. Členovia rodiny Cersosimových majú kočovný život, predstavenia a cvičenie zvierat "v krvi". Väčšina členov štábu je priženená, či inak príbuzensky spätá s rodinou. Ako radi hovoria, do rodiny patria aj samotné zvieratá, o ktoré sa starajú. "Sú s nami od narodenia. Všetky sú potomkami zvierat, ktoré sme mali už predtým. Niektoré papagáje majú 12 či 15 rokov. Vyrastali spolu s nami, preto si tak dobre rozumieme a dokážem ich naučiť veľa trikov."

V súčasnosti si zvieratá užívajú zaslúžený aplauz za to, čo sa v mladosti naučili. "Dnes už zvieratá nemusíme nijako špeciálne trénovať. To, čo vedia, sa naučili ešte keď boli mláďatami. Teraz stačí, keď ich udržiavame v dobrej forme a dokážeme motivovať." Dĺžka tréningu zvierat sa rôzni. "Niektoré sme museli trénovať viac ako dva roky, iné sa stihli rovnaké triky naučiť už za polovičný čas. Vo všeobecnosti platí, že tréning papagájov je jednoduchší ako tréning tuleňov. Sú to veľmi múdre zvieratá." Záleží to však aj od charakteru zvieraťa. Každé je iné, svojské. Rovnako ako ľudia. Každé má svoje špecifiká.

Ochranári zvierat proti podobným zvieracích šou protestujú a obviňujú trénerov z tvrdého zaobchádzania s ich "zverencami". To sa však vyskytuje skôr pri výcviku v klasických cirkusoch. Pri predstaveniach Cersosimovcov niečo podobné neprichádza do úvahy. "Keď sme zvieratá trénovali, cvičili sme s nimi maximálne dvakrát denne. Aj to len štvrť až polhodinu. Veľmi skoro sa totiž unavili, rovnako ako malé deti. Počas tréningu je najdôležitejšie to, aby ho zviera vnímalo ako hru. Najlepšou motiváciou sú však jednoznačne chutné odmeny. Ryby pre tulene a oriešky pre papagáje."

Skryť Vypnúť reklamu

Je ako dieťa

Počas tréningov, predstavení, ale aj mimo nich, si tréneri so zvieratami užijú veľa zábavy. "Stále sa nám postarajú o úsmev na tvárach. Veľmi zábavný je napríklad Oscar. Je to trojročné mláďa tuleňov Sally a Sonyho. Keď bol malý, Sally nemala dosť mlieka, takže kŕmenie musel prevziať tréner Stefano. Dával mu piť mix olivového oleja, mlieka a vitamínov z rovnakej fľase, akú používajú mamičky s deťmi. Oscar si na takúto starostlivosť zvykol natoľko, že sa často správa ako človek. Na Stefana si veľmi zvykol, veľa spí, no nezaspí bez svojej obľúbenej hračky - fľaše. Je úplne ako dieťa."

Dnes sa už zabávajú aj na kúsku, ktorý vyviedol ďalší z ich tuleňov. Pravda, vtedy im nebolo všetko jedno.. "Pokúšali sme sa trénovať priamo v mori. Všetko šlo spočiatku bez problémov." Prvé dva dni sa im tuleň po tréningu vrátil späť. "Tretí deň však odplával a už ho nebolo. Stratil sa v Stredozemnom mori. Vyhlásili sme po ňom pátranie, dali sme to aj do televízií. Našiel sa až o niekoľko dní, vysilený na pobreží Tuniska. Teda na opačnej strane mora." Takto o jedného zo svojich miláčikov takmer prišli a odvtedy sa tréningu v otvorenom mori vyhýbajú.

Spoločným plánom do budúcna aktérov celej zvieracej šou je baviť ľudí a udržiavať rodinnú tradíciu. "Zatiaľ sa nám to darí. Nie všetci z nás mali v čase, keď sa k šou pripojili, skúsenosti s cvičením zvierat. Napríklad môj manžel bol v Argentíne učiteľom tanga. Keď si ma vzal, začal trénovať papagáje. Náš syn má zvieratá veľmi rád. Určite v tom chceme pokračovať," uzavrela Adele.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 2. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 3. SYNLAB je v Európe jednotkou v laboratórnej diagnostike
 4. Čo som sa naučila o mužskom holení a o mužoch
 5. Chcete mať pasívny príjem vďaka investovaniu? Ako začať?
 6. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 7. Ako správne nalepiť obklady v kúpeľni?
 8. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 9. Mooncity: prvá expozícia elektromobility na Slovensku
 10. Na elektromobile môžete prerobiť, ale aj ušetriť
 1. SYNLAB je v Európe jednotkou v laboratórnej diagnostike
 2. Mooncity: prvá expozícia elektromobility na Slovensku
 3. Čo som sa naučila o mužskom holení a o mužoch
 4. Na elektromobile môžete prerobiť, ale aj ušetriť
 5. Prekvapia hokejový svet? Slovensko ide na šampionát s mladíkmi
 6. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 7. Ceny nehnuteľností stále rastú. Je čas investovať
 8. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 9. Bakalárske študijné programy na FVT
 10. Ako správne nalepiť obklady v kúpeľni?
 1. Tajná komunita, v ktorej nakupujete so zľavami až do 80% 14 379
 2. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 11 428
 3. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 8 946
 4. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel 8 531
 5. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 8 504
 6. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 7 459
 7. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 7 267
 8. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov 6 902
 9. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite 5 630
 10. Tip na rodinné kombi 4x4 v plnej výbave do 30 000 eur 4 678
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ústavný súd sídli v Košiciach.

Ústavný súd nariadil prepustenie z väzby po štrnástich rokoch.

13 h

Parlament čaká hlasovanie o skrátení kolúznej väzby.

8 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop