Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 19. máj, 2022 | Meniny má Gertrúda

Zvieracia šou je postavená na šikovnosti papagájov a tuleňov

Začiatkom mesiaca "vyrástol" pri OC Cassovia vyhrievaný stan pre cca 400 ľudí. Patrí talianskym majiteľom, ktorí v našom meste až do konca mesiaca prezentujú zvieraciu zábavno - náučnú šou.

(Zdroj: Judita Čermáková)

Hlavnými aktérmi sú tulene a papagáje, ktoré svojimi trikmi presviedčajú divákov o tom, že aj zvieratá majú rozum a dokážu predvádzať kúsky, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani najlepší ľudskí artisti.

Šou s názvom "Fóka and Papagáj Show" má na svedomí majiteľ Franco Cersosimo, ktorý pochádza z talianskeho mesta Pesaro. Má za sebou zaujímavú minulosť. "Otcovi rodičia zomreli a keď mal šesť rokov, adoptovala si ho jedna cirkusantská rodina. Aj vďaka tomu sa neskôr dostal k výcviku zvierat," hovorí Francova dcéra Adele. Svoju šou neradi nazývajú cirkusom. Je to skôr zábavný program hodiaci sa najmä do aquaparkov. "Okrem toho otec pracuje aj na iných projektoch. Rozbehol napríklad jeden z najväčších cirkusov v Európe."

Na Slovensko pricestovala šou po prvýkrát. Šlo o veľkú výpravu, pozostávajúcu z niekoľkých kamiónov, prevážajúcich stan, či zvieratá. V súvislosti s dopravou zažili organizátori niekoľko stresových situácií spôsobených slovenským mýtnym systémom. Príprava pred predstaveniami dala zabrať celému štábu. "Len samotný stan sme stavali dva dni. Vmestí sa do neho zhruba 400 ľudí, uprostred je navyše bazén. Celý stan je vyhrievaný. Vďaka tomu môžeme s vystúpeniami cestovať aj počas chladnejších mesiacov." Žijú dobrodružným spôsobom života, na oddych príliš nemyslia. "Od mája do konca leta vystupujeme v maďarskom aquaparku, zvyšok roka cestujeme po turné."

Hlavná časť šou je predvádzaná v bazéne s rozmermi 10 krát 5 metrov. "Používať smieme len slanú vodu, nesmie v nej byť žiadny chlór. Vodu do bazénu teda musíme stále filtrovať a soliť morskou soľou." V Košiciach sa o šou stará 10-členný personál. Väčšina je v príbuzenskom vzťahu s majiteľom, pomocný personál tvoria napríklad pracovníci domovského aquaparku. "Sú tu traja tréneri zvierat. Ja a Stefano sme trénermi tuleňov. Papagáje trénuje môj manžel Franco, ktorý pochádza z Argentíny." Hlavnými aktérmi sú však samotné zvieratá. Hviezdami sa na predstaveniach stáva sedem papagájov a tri tulene - Sally, Sony a Leo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Papagájom stačia oriešky

Prvá časť šou pozostáva zo zábavných kúskov papagájov. Predvádzajú napríklad jazdu na miniatúrnom bicykli, autíčku, či kolieskových korčuliach. Okrem skvelej motorickej pamäte papagáje dokazujú, že sú na zviera duševne nezvyčajne zdatné. "Papagáj je na tom rozumovo ako päťročné dieťa. Dokáže rozoznávať farby i tvary, odpovedá v angličtine. Zaujímavým je napríklad kúsok, počas ktorého dokážu papagáje poskladať podľa tvarov jednoduché puzzle." Vtáky si vyžadujú veľkú starostlivosť najmä keď sú mladé. Neskôr už poslúchajú trénera na slovo. Nestane sa, aby si navzájom liezli na nervy. "Na potravu nemajú špeciálne nároky. Vystačia si s rôznymi orieškami." Predstavenie tvoria okrem trikov aj rôzne náučné vsuvky či súťaže. "Sú veľmi interaktívne. Zapájajú sa do neho aj diváci, v súťažiach môžu vyhrať voľné vstupy do aquaparkov, ide však najmä o zábavu. Okrem toho sa snažíme každé zviera predstaviť, je to náučné najmä pre deti."

Hlavným ťahákom šou sú tulene. Trojica obľúbených zvierat, z ktorých má najťažšie 350 kg, predvádza rôzne kúsky s loptami, ekvilibristické skoky, či rockandrollový tanec na vode. "V jednom z kúskov zapojíme diváka. Dostane rybu, ktorou má tuleňa nakŕmiť. Ten však vyskočí z vody tak, aby diváka postrašil a následne sa mu ospravedlní pusou." Ako to už pri podobných "aquapredstaveniach" chodí, diváci sediaci blízko bazéna sa musia pripraviť aj na trochu "mokrý" zážitok. Pri skokoch sa niekedy tulene postarajú ľuďom o menšiu sprchu. Tieto vodné živočíchy sú zaujímavý aj tým, že vo vode dokážu počuť až do diaľky 200 metrov. Sú teda citlivé na ruchy publika. "Počas predstavenia niekedy divákov upozorníme, aby zachovali kľud a ticho. Stáva sa totiž, že poskakujúce deti tuleňa vyplašia a nevie sa sústrediť na svoje číslo. Na druhej strane, v niektorých pasážach tuleň potrebuje počuť čo najväčší aplauz." V prípade, že sa zviera rozruší, šou sa zmení na improvizáciu. Aj tulene sú živé bytosti a niekedy sa im do "práce" jednoducho nechce. "Zažili sme to v Maďarsku. Aj zvieratá majú niekedy výpadky, môžu byť aj unavené. Vtedy je to na trénerovi, musí vedieť improvizovať a pokračovať v šou bez štrajkujúceho tuleňa, alebo ho nejako motivovať."

Trojica tuleňov je čo sa týka potravy o niečo inom ako papagáje. Jeden zožerie približne 10 kilogramov rýb denne. V jedálnom lístku však nemajú na Slovensku bežne dostupné druhy rýb. Počas turné preto so sebou musia voziť aj veľký mraziaci box. Bazén je zostrojený tak, aby bolo jeho okolie čo najbezpečnejšie. Ešte sa nestalo, aby tuleň zhodil diváka do vody. Ani zranenia zvierat nie sú časté. Bezpečnosť je prvoradá. O zdravotný stav zvierat sa však priebežne musia starať. Okrem prípadných infekcií či zdravotných problémov, ktoré treba liečiť aj z jednoduchého dôvodu. Kvôli pravidelnej zdravotnej prehliadke zvierat, ktorá podmienkou je pre každého, kto ponúka šou s cvičenými zvieratami. Na turné je teda s nimi minimálne jeden človek, ktorý sa v starostlivosti o tulene a papagáje dobre vyzná.

SkryťVypnúť reklamu

Skoro sa unavia

Šou, ktorú môžu Košičania navštíviť, je výsledkom trojgeneračnej práce so zvieratami. "Nie sme cirkus, sme zvierací tréneri. S cirkusom však máme podobný spôsob života. Na šou pracujeme celá rodina. Začalo to mojou mamou a otcom, pokračujem v tom ja a do našich aktivít sa zapojí aj môj syn." Je to jednoducho rodinná tradícia. Členovia rodiny Cersosimových majú kočovný život, predstavenia a cvičenie zvierat "v krvi". Väčšina členov štábu je priženená, či inak príbuzensky spätá s rodinou. Ako radi hovoria, do rodiny patria aj samotné zvieratá, o ktoré sa starajú. "Sú s nami od narodenia. Všetky sú potomkami zvierat, ktoré sme mali už predtým. Niektoré papagáje majú 12 či 15 rokov. Vyrastali spolu s nami, preto si tak dobre rozumieme a dokážem ich naučiť veľa trikov."

V súčasnosti si zvieratá užívajú zaslúžený aplauz za to, čo sa v mladosti naučili. "Dnes už zvieratá nemusíme nijako špeciálne trénovať. To, čo vedia, sa naučili ešte keď boli mláďatami. Teraz stačí, keď ich udržiavame v dobrej forme a dokážeme motivovať." Dĺžka tréningu zvierat sa rôzni. "Niektoré sme museli trénovať viac ako dva roky, iné sa stihli rovnaké triky naučiť už za polovičný čas. Vo všeobecnosti platí, že tréning papagájov je jednoduchší ako tréning tuleňov. Sú to veľmi múdre zvieratá." Záleží to však aj od charakteru zvieraťa. Každé je iné, svojské. Rovnako ako ľudia. Každé má svoje špecifiká.

Ochranári zvierat proti podobným zvieracích šou protestujú a obviňujú trénerov z tvrdého zaobchádzania s ich "zverencami". To sa však vyskytuje skôr pri výcviku v klasických cirkusoch. Pri predstaveniach Cersosimovcov niečo podobné neprichádza do úvahy. "Keď sme zvieratá trénovali, cvičili sme s nimi maximálne dvakrát denne. Aj to len štvrť až polhodinu. Veľmi skoro sa totiž unavili, rovnako ako malé deti. Počas tréningu je najdôležitejšie to, aby ho zviera vnímalo ako hru. Najlepšou motiváciou sú však jednoznačne chutné odmeny. Ryby pre tulene a oriešky pre papagáje."

SkryťVypnúť reklamu

Je ako dieťa

Počas tréningov, predstavení, ale aj mimo nich, si tréneri so zvieratami užijú veľa zábavy. "Stále sa nám postarajú o úsmev na tvárach. Veľmi zábavný je napríklad Oscar. Je to trojročné mláďa tuleňov Sally a Sonyho. Keď bol malý, Sally nemala dosť mlieka, takže kŕmenie musel prevziať tréner Stefano. Dával mu piť mix olivového oleja, mlieka a vitamínov z rovnakej fľase, akú používajú mamičky s deťmi. Oscar si na takúto starostlivosť zvykol natoľko, že sa často správa ako človek. Na Stefana si veľmi zvykol, veľa spí, no nezaspí bez svojej obľúbenej hračky - fľaše. Je úplne ako dieťa."

Dnes sa už zabávajú aj na kúsku, ktorý vyviedol ďalší z ich tuleňov. Pravda, vtedy im nebolo všetko jedno.. "Pokúšali sme sa trénovať priamo v mori. Všetko šlo spočiatku bez problémov." Prvé dva dni sa im tuleň po tréningu vrátil späť. "Tretí deň však odplával a už ho nebolo. Stratil sa v Stredozemnom mori. Vyhlásili sme po ňom pátranie, dali sme to aj do televízií. Našiel sa až o niekoľko dní, vysilený na pobreží Tuniska. Teda na opačnej strane mora." Takto o jedného zo svojich miláčikov takmer prišli a odvtedy sa tréningu v otvorenom mori vyhýbajú.

Spoločným plánom do budúcna aktérov celej zvieracej šou je baviť ľudí a udržiavať rodinnú tradíciu. "Zatiaľ sa nám to darí. Nie všetci z nás mali v čase, keď sa k šou pripojili, skúsenosti s cvičením zvierat. Napríklad môj manžel bol v Argentíne učiteľom tanga. Keď si ma vzal, začal trénovať papagáje. Náš syn má zvieratá veľmi rád. Určite v tom chceme pokračovať," uzavrela Adele.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 2. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 5. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 8. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 1. Garmin vyrobil cykloradar Varia RCT715 s bezpečnostnou kamerou
 2. Obľúbená pracovná agentúra Work Service nezmizla
 3. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov. Už zajtra
 4. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im
 5. Aké typy cukrovky poznáme?
 6. Biele srdce putovalo aj do Nemocnice AGEL Košice-Šaca
 7. Potrebujete tichú kosačku? Vsaďte na aku verziu!
 8. Čo by ste mali vedieť o ročnom vyúčtovaní spotreby tepla a vody?
 1. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 7 314
 2. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 7 177
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 5 895
 4. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 405
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 1 356
 6. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 1 298
 7. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza 1 222
 8. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka! 1 073

Blogy SME

 1. Iveta Bakitová: Tarragona a ešte pár cestovateľských tipov na Costa Dorada v Španielsku
 2. Natália Šepitková: V Dánsku podpísali európski lídri významnú dohodu, ktorá zníži závislosť Európy od ruského plynu
 3. Aliancia NIE RAKOVINE: Ideme za vami - Turné NIE RAKOVINE 2022
 4. Vladimír Hatara: Prečo je politika odporná
 5. Dana Janebová: Keby bol človek ako svetlo
 6. Marek Mačuha: Heger ide proti svojmu vládnemu programu
 7. Kristína Jakubičková: Ako sa hádať na úrovni alebo prečo sa neuchýliť k invektívam najhrubšieho zrna
 8. Ivan R. V. Rumánek: Slovenské korene Josefa Abrháma
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 20 760
 2. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 9 943
 3. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 9 200
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 5 932
 5. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 4 130
 6. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 4 086
 7. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 3 953
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 3 109
 1. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 3. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 4. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 5. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 6. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Iveta Bakitová: Tarragona a ešte pár cestovateľských tipov na Costa Dorada v Španielsku
 2. Natália Šepitková: V Dánsku podpísali európski lídri významnú dohodu, ktorá zníži závislosť Európy od ruského plynu
 3. Aliancia NIE RAKOVINE: Ideme za vami - Turné NIE RAKOVINE 2022
 4. Vladimír Hatara: Prečo je politika odporná
 5. Dana Janebová: Keby bol človek ako svetlo
 6. Marek Mačuha: Heger ide proti svojmu vládnemu programu
 7. Kristína Jakubičková: Ako sa hádať na úrovni alebo prečo sa neuchýliť k invektívam najhrubšieho zrna
 8. Ivan R. V. Rumánek: Slovenské korene Josefa Abrháma
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 20 760
 2. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 9 943
 3. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 9 200
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 5 932
 5. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 4 130
 6. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 4 086
 7. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 3 953
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 3 109
 1. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 3. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 4. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 5. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 6. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu