KOŠICE. Zo žiadosti o výrub 80 stromov a 213 metrov štvorcových kríkov, ktoré musia preč kvôli plánovanej výstavbe luxusného hotela v košickej mestskej časti Barca, sa stal horúci zemiak. Mesto Košice vrátilo celý spis Obvodnému úradu životného prostredia v Košiciach. Ten pritom samospráve vec odstúpil pred rokom.
Obvodný úrad aj obec sú orgánmi ochrany prírody. Súhlas na výrub drevín dáva obec, ale podľa zákona si obvodný úrad môže vyhradiť pôsobnosť v tejto oblasti. Košický úrad tak aj spravil v roku 2007, keď mestu oznámil, že výruby bude mať na starosti on a to v konkrétnych lokalitách. Okrem iného aj v takzvaných biocentrách miestneho a regionálneho významu, kam zaradil aj park v Barci a vymedzil ho podľa parciel.
Najprv zobral, potom posunul
Pôsobnosť si úrad vyhradil, keď už bol zámer výstavby päťhviezdičkového hotela v tejto lokalite oficiálne známy. V septembri 2008 preto začal posudzovať žiadosť o výrub firmy Interhotel. Zvolal ústne pojednávanie na mieste v parku a spravil aj niekoľko ďalších úkonov. Minulý rok v marci však konanie zastavil a vec postúpil mestu.
Tvrdil pritom, že rozhodovať o výrube už nie je v jeho kompetencii. Odôvodňoval to zmenou územného plánu v lokalite parku mestom Košice. Samospráva vymedzila, ktoré plochy v okolí kaštieľa sú určené na výstavbu a došlo aj k rozčleneniu územia parku do nových parciel.
"V našej pôsobnosti je rozhodovať o výruboch len v parkoch, mimo nich je kompetentné mesto. Mesto zmenilo v územnom pláne hranice parku tak, aby plánovaná stavba už do neho nezasahovala. Tým pádom sme tam nemali čo robiť," vysvetľoval vtedy prednosta obvodného úradu Peter Petrivaldský.
Stavebné povolenie majú
Mesto teraz tvrdí, že obvodný úrad sa veci nemal zbaviť, lebo je jasné, že pripravovaná výstavba hotela sa stále týka parku, bez ohľadu na to, či je vymedzený podľa pôvodných alebo novovytvorených parciel. „Dotknuté územie treba posudzovať v rámci jedného prístupu k celej lokalite parku, ktorá je bez akýchkoľvek pochybností vyznačená ako biocentrum... Na vydanie súhlasu na výrub je príslušný a kompetentný výlučne obvodný úrad," napísala v rozhodnutí Ľubomíra Veselovská z oddelenia životného prostredia magistrátu.
Hoci výrubové konanie doteraz neskončilo, Interhotel má na výstavbu s predpokladanými nákladmi 13 miliónov eur už od roku 2008 územné rozhodnutie aj právoplatné stavebné povolenie. Ako stavebný orgán mu ich vydalo mesto.
To sa bráni, že sa riadilo záväzným stanoviskom obvodného úradu životného prostredia, ktorý sa v rámci územného konania vyjadril, že k umiestneniu stavby z hľadiska záujmov ochrany prírody nemá námietky. „Len ak obvodný úrad zistí kolíziu stavby s drevinami, na základe jeho záväzného stanoviska sa vyžaduje rozhodnutie o výrube najneskôr pred vydaním stavebného povolenia," tvrdí Jaroslav Vrábeľ z komunikačného referátu magistrátu.
Ochranári: Nezákonné a nelogické
Podľa ochranárov ak výrubové konanie prebieha po vydaní stavebného povolenia, rozhodnutie v ňom je len formalitu. „Je to nezákonný postup, ako potvrdil nedávny rozsudok Najvyššieho súdu v prípade parku Belopotockého v Bratislave. Okrem toho je predsa logické, že najprv musí byť ukončené výrubové konanie, aby bolo jasné, do ktorej zelene sa smie zasahovať a do ktorej nie, a potom je podľa toho možné prispôsobiť stavbu," hovorí Štefan Szabó zo združenia Sosna.
Samospráva a úrad majú odlišný názor aj na samostný postup výrubového konania. Mesto ho už tiež raz zastavilo. Bolo to v septembri 2009, keď jeho oddelenie životného prostredia konštatovalo, že investor nepredložil posudok zdravotného stavu stromov, určených na výrub.
Firma sa však odvolala na obvodný úrad, ktorý jej dal za pravdu, že dendrologický posudok nepotrebuje. Práve po tomto rozhodnutí mesto o výrube už ďalej nerozhodovalo, ale vec vrátilo štátnemu úradu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári