Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 23. máj, 2022 | Meniny má Želmíra

V policajnom týraní chlapcov rasizmus nenašli

Rok po incidente na košickej policajnej stanici sa ešte len čaká na žalobu.

Tieto zábery šokovali. Policajti nútili chlapcov navzájom sa mlátiť, vyzliecť sa donaha a poštvala na nich aj psy.Tieto zábery šokovali. Policajti nútili chlapcov navzájom sa mlátiť, vyzliecť sa donaha a poštvala na nich aj psy. (Zdroj: REPROFOTO - SME)

KOŠICE. V apríli 2009 nahrávka týrania šiestich rómskych chlapcov z Luníka 9 na Obvodnom policajnom oddelení Košice Juh obletela svet ako príklad policajného sadizmu. Muži zákona pred rokom prinútili deti a mladistvých vyzliecť sa donaha, biť sa navzájom a huckali na nich psov.

Vyšetrovateľ z policajnej inšpekcie v Banskej Bystrici konanie desiatich policajtov zo stanice minulý mesiac posúdil ako zneužívanie právomoci verejného činiteľa a vydieranie. Z videozáznamu, ktorý si policajti spravili do mobilov, počuť nadávky „banda cigánska“. Rasový motív v obvinení nie je. Prokurátor študuje rozsiahly spis, na základe ktorého pripraví žalobu.

Rýchlejšie to šlo s chlapcami zadržanými za surový prepad starenky a krádež. Jeden z nich je vo väzení pre mladistvých, dostal dva a pol roka. Dvaja dostali podmienku, troch najmladších ochránil pred rozsudkom nízky vek.

Týraný sedí, policajti sa sťažujú

Kauza po roku
 • proti desiatim policajtom je za týranie chlapcov vznesené obvinenie zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločinu vydierania
 • za olúpenie starenky jedného z týraných chlapcov odsúdili, dvaja dostali podmienku, traja pre nízky vek vyviazli bez trestu
 • niektorí z prepustených policajtov napadli, že ich prepustili nezákonne.

Prípad mučenia detí na policajnej stanici sa začal vlani 21. marca. Šiesti chlapci zo sídliska Lunik IX prepadli pri nákupnom centre dôchodkyňu. Z pleca jej ukradli kabelku s peňaženkou.

Policajná hliadka krátko po čine zadržala sedemnásťročného Miroslava B., o rok mladších Ondreja H. a Tibora Ž., Ivana K. (14), Ondreja Ž. (12) a Kevina Z. (11) a odviezli ich na policajnú stanicu.

Ponižovanie si nahrali

Na chodbe obvodného oddelenia nútili mladých Rómov pod hrozbou „kopačiek“ navzájom sa fackovať, prikázali im vyzliecť sa, nechali ich nahých stáť s rukami nad hlavou, nahuckali na nich psy, častovali ich vulgárnymi nadávkami – banda cigánska – a na situácii sa dobre zabávali. Ponižovanie si nahrávali na mobilné telefóny.

Nahrávka sa o niekoľko dní dostala do SME, ktoré ju zverejnilo. O Slovensku informovali svetové médiá.
Vtedajší riaditeľ obvodného oddelenia Pavol Proks dnes pracuje v mestskej polícii. „Dostal som len najlepšie referencie od jeho nadriadených. Pán Proks nemal nijaký podiel na kauze,“ hovorí riaditeľ mestskej polície Milan Dvorožňák.

Za prípad týrania v policajnom zbore vysoké hlavy nepadali, prezident policajného zboru Ján Packa hneď po zverejnení nahrávky cestoval do Košíc. Z polície postupne prepustili desať príslušníkov z košickej stanice, ďalších štyroch vrátane riaditeľa pohotovostnej motorizovanej jednotky, jeho zástupcu, vedúceho oddelenia služobnej kynológie a Proksa odvolali. Krajský riaditeľ polície Juraj Bukuš aj minister vnútra Róbert Kaliňák zodpovednosť za škandál odmietli.

Viacerí z prepustených policajtov podali žaloby pre neplatnosť výpovedí. „Majú na to plné právo,“ hovorí krajský šéf Juraj Bukuš.

Spis je už na prokuratúre

Kauzu začala vyšetrovať policajná inšpekcia a 8. apríla doručila na Generálnu prokuratúru vyšetrovací spis.

Dohľad nad zákonnosťou prípravného konania mala mať Obvodná vojenská prokuratúra v Prešove, prípad si však vyžiadala Hlavná vojenská prokuratúra v Bratislave. Denník SME odporučila na jej hovorcu aj hovorkyňa Generálnej prokuratúry Svetlana Močková. Podľa hovorcu však dozor nad vyšetrovaním mala civilná zložka prokuratúry.

„Námestník Generálnej prokuratúry svoje rozhodnutie nezdôvodnil. Nie je to ojedinelý postup, keď Generálna prokuratúra prevezme dohľad od vojenskej zložky,“ povedala Močková. Podľa neoficiálnych informácií mohla byť dôvodom nedôsledná práca vojenskej prokuratúry. Kauza mala byť čo najskôr uzavretá a vinníci exemplárne potrestaní.

Traja najvyšší ústavní činitelia, podpredseda vlády pre ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič i polícia sa rómskym deťom a ich rodinám za týranie neospravedlnili. Čaplovič pre SME povedal, že kauzu sleduje, do vynesenia rozsudku ju však nebude komentovať.

Zufali.jpg

Rodina mladistvého odsúdeného Tibora z Luníka je nešťastná. Priznávajú, že si s ním nevedeli poradiť. FOTO PRE SME – TOMÁŠ JESENSKÝ

Chlapci z Luníka. Ulica a toluén ich zomelú

KOŠICE. Šestnásťročný Tibor Ž. hral 29. marca tohto roku popoludní na ulici futbal. Znenazdajky k nemu prišli dvaja policajti, opýtali sa ho na meno, založili mu putá a odviedli na policajnú stanicu.

„To, že ho berú do basy nám mohli aspoň oznámiť. Len deti kričali z ulici - berú vám syna," so slzami v očiach spomína chlapcova mama. Policajti neskôr zavolali otca, aby mu vysvetlili, čo sa deje.

Súd vymeral mladíkovi vlani v októbri dva a polročný pobyt za mrežami. Jediný zo šestice malých lúpežníkov dostal nepodmienečný trest. Nastal čas odpykať si trest.

Chlieb a rozum

Rodina žije v zdevastovanom paneláku na košickom sídlisku Luník IX. Tibor je najmladší z piatich súrodencov.

Tiborov otec od roku 1995 pracuje v Správe mestskej zelene ako robotník, v posledných voľbách ho zvolili za poslanca miestneho zastupiteľstva. Mama je desať rokov upratovačkou v Bytovom podniku mesta Košice.

V trojizbovom slušne zariadenom, relatívne čistom byte sa ich spolu so zaťmi a vnúčatami tiesni pätnásť. „Pozrite sa. Máme päť detí, okrem Tibora ani jedno nemalo problém so zákonom," horekuje matka. „Chlapcovi dáte chlieb, ale rozum nie. " rozhadzuje bezmocne rukami otec. „Dostal sa do zlej partie."

sana_sr.jpg

Ulica a toluén deti zomelú, hovorí starosta Luníka IX. Ladislav šaňa. FOTO PRE SME - TOMÁŠ JESENSKÝ

Záškolák

Tibor dostal do nešťastia aj svojich rodičov. Obom hrozí väzenie. Samosudkyňa Okresného súdu Košice I ich odsúdila na podmienečné tresty. Chlapec totiž od lúpeže v marci minulého roku nechodil do školy. Podľa trestného zákona sú za to zodpovední rodičia.

„Ráno dostal desiatu, vybral sa do školy, popoludní sa vrátil akoby nič. Bol som viackrát za triednym, dohováral som mu, ale predsa ho nemôžem každý deň vodiť za ručičku. Zničila ho ulica. S feťákmi je to ťažké," hovorí nešťastný otec.

„Prečo nechodil do školy? Hovoril že sa bojí policajtov, spolužiakov, každého. Odkedy bolo to video z polície v televízii, nemal pokoj," pridáva sa matka. Starosta Luníka IX Ladislav Šaňa považuje rodinu, v ktorej Tibor vyrastal, za jednu z lepších.

„Obaja rodičia sú čestní ľudia. Z detí sa snažia vychovať slušných občanov. Ale čo z toho? Ulica a toluén deti zomelú. Mesto sa o Luník nestará. Len aby sa mu to nevypomstilo."

Pochybnosti

Tibor spočiatku chodil do Základnej školy na Luníku, neskôr ho preradili do špeciálnej. Už v minulosti mal problémy so zákonom. Vtedy ho za lúpežné prepadnutie odsúdili na podmienečný trest. Rodičia tvrdia, že súd nerozhodoval objektívne.

„Ako mohol štrnásťročný chlapec okradnúť dvoch osemnásťročných? Žiadne dôkazy okrem výpovedí tých chlapcov súd nemal. Ale Róm na súde nikdy nemôže vyhrať," hovorí Tiborova sestra.

Po preložení na špeciálnu základnú školu Tibor sekal dobrotu. „Dobre sa učil, hral futbal za školu, získal aj nejaké ceny. A potom to znovu prišlo...," spomína otec.

sana_jr.jpg

Nie každý z Luníka musí skončiť ako kriminálnik, presviedča zamestnanec U. S. Steel Marcel Šaňa. FOTO PRE SME - TOMÁŠ JESENSKÝ

Učitelia a riaditeľka potvrdzujú jeho slová. Chlapec bol bežný priemer, vynikal najmä v športových aktivitách, úspešne reprezentoval školu v kolektívnych športoch. Ani v jeho správaní nebolo badať nejaké náznaky agresivity. Tiborov otec sa obáva, či tvrdý trest pomôže jeho synovi: „Len aby sa tam nenaučil ešte horšie veci."

Škola nestačí

Pochybnosti o budúcnosti malých zločincov majú aj učitelia zo Základnej školy na Luníku. Chodia do nej traja maloletí šarvanci zapletení do lúpeže, ktorí pre svoj vek nemohli byť trestne stíhaní. Jeden z trojice za prvý polrok tohto školského roku vymeškal 337 hodín, v druhom ďalších 187. Všetky sú neospravedlnené.

Dvaja žiaci podľa učiteľov zmenili svoje správanie k lepšiemu, svoj čin oľutovali, majú obavy, že budú umiestnení do výchovného ústavu. „Dá sa povedať, že sa poučili sa na vlastnej chybe."

U záškoláka, ktorý má vysoký počet neospravedlnených vymeškaných hodín a nezvláda ani učivo nezaznamenali po incidente žiadne zmeny k lepšiemu, pretrvávajú výchovno-vzdelávacie problémy.
„Keď zostanú naďalej žiť na tomto sídlisku, v nepriaznivom sociálnom rodinnom zázemí bez pozitívnych stimulov a vzorov, ich šance na prevýchovu sú veľmi malé.

Väčší vplyv ako škola má na ich správanie a život nevhodné prostredie," uviedla riaditeľka školy.

Mikuláš Jesenský
Obeť prepadu: Trýzniť chlapcov policajti nemali

CESTICE. Dôchodkyňa Alžbeta Stropková z Cestíc (okres Košice - okolie) na 21. marec minulého roku nikdy nezabudne. Spolu s dcérou sa vybrala do Košíc na predveľkonočné nákupy. Šokujúci zážitok jej dodnes pripomína boľavé rameno, ktoré jej chlapci pri lúpeži vykĺbili.

„Kabelku som mala prevesenú cez plece. Všimla som si, že okolo nás sa pohybujú viacerí cigánski chlapci. Ten najväčší zrazu ku mne pribehol a chcel mi ju strhnúť. Držala som ju, ako som len vládala. Stiahol ma na zem, rozbila som si koleno a vykĺbila rameno. Na taký prvý jarný deň sa nedá zabudnúť," spomína 66-ročná žena.

Hliadku i sanitku pre zranenú babku privolal neznámy muž. Policajti chytili lúpežníkov v priebehu niekoľkých minút. Našli kabelku aj peňaženku. Zlodeji vybrali len drobné, zopár eur. Bankovky v osobitnom priečinku si nevšimli.

Alžbeta Strpková si policajtov nevie vynachváliť. „Veľmi mi pomohli. Robili, čo bolo v ich silách. A teraz oni budú potrestaní. Ale nemali tých chlapcov trýzniť. A už vôbec nechápem, prečo si to nahrávali na video."

Starká vie, že troch mladistvých potrestali. Aj ona dostala rozsudok. Myslí si, že trest si zaslúžili, nádeje na ich prevýchovu však nevidí: „Keď v tomto veku sú schopní pre pár drobných prepadnúť starého človeka, čo z nich bude o pár rokov?"

sen

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. LAMINA PREŠOV pokrýva strechy a fasády už 33 rokov
 2. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 3. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 4. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 5. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 6. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 7. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 8. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 1. ZŠ v Moldave nad Bodvou bola súčasťou projektu ENGIE Eco školy
 2. Zelenší dvor pre ZŠ Hviezdoslava vďaka projektu ENGIE Eco školy
 3. Príďte si vychutnať výstavu ilustrácií pre deti
 4. Liptovský Mikuláš: V našom meste pes neskapal
 5. LAMINA PREŠOV pokrýva strechy a fasády už 33 rokov
 6. Prečo potrebujeme udržateľné riešenia v oblasti mobility?
 7. Gestačný diabetes mellitus
 8. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 1. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 4 983
 2. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 3 911
 3. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 3 191
 4. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 255
 5. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 1 901
 6. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 629
 7. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 1 016
 8. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely 904

Blogy SME

 1. Inštitút strategických politík: Podnestersko sa môže stať novým frontom v agresii Ruska proti Ukrajine
 2. Michal Rodziňák: VC Španielska F1: Začína byť horúco
 3. Martina Kotúčová: Americké sebevědomí
 4. Irena Šimuneková: Ihráčske kamenné more
 5. Ján Valchár: Zombíci, Skywalkeri a Terminátori na Ukrajine alebo Je máj, dajte nám ryžu!
 6. ADRA Slovensko: Projekt potravinovej sebestačnosti v Ugande v plnom prúde
 7. Vladimír Krátky: Neužitoční idioti ?
 8. Ústav verejnej politiky FSEV UK: (Ne)transparentný regulačný proces počas pandémie?
 1. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 366
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 6 439
 3. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 391
 4. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 5 705
 5. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 2 909
 6. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 2 716
 7. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 2 534
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 2 343
 1. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 3. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 7. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 8. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Inštitút strategických politík: Podnestersko sa môže stať novým frontom v agresii Ruska proti Ukrajine
 2. Michal Rodziňák: VC Španielska F1: Začína byť horúco
 3. Martina Kotúčová: Americké sebevědomí
 4. Irena Šimuneková: Ihráčske kamenné more
 5. Ján Valchár: Zombíci, Skywalkeri a Terminátori na Ukrajine alebo Je máj, dajte nám ryžu!
 6. ADRA Slovensko: Projekt potravinovej sebestačnosti v Ugande v plnom prúde
 7. Vladimír Krátky: Neužitoční idioti ?
 8. Ústav verejnej politiky FSEV UK: (Ne)transparentný regulačný proces počas pandémie?
 1. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 366
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 6 439
 3. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 391
 4. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 5 705
 5. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 2 909
 6. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 2 716
 7. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 2 534
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 2 343
 1. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 3. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 7. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 8. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu