Korzár logo Korzár Košice

Primátor aj tak nevidí predaj lesa optimisticky

Kauza predaja mestských lesov mala včera nečakané pokračovanie. Návrh na zrušenie predaja síce primátor predložil, ale poslanci o ňom nerokovali. Investorovi dali ešte mesiac.

Mestský les. Investor chce 50 hektárov.Mestský les. Investor chce 50 hektárov. (Zdroj: Veronika Janušková)



KOŠICE. Primátor František Knapík (KDH) predložil avizovaný návrh na zrušenie predaja 50 hektárov mestských lesov na území Ťahanoviec spoločnosti Fordin.

Podľa dôvodovej správy je hlavným problémom najmä spôsob platenia za pozemky. Mesto totiž odmieta podmieňovať úhradu kúpnej ceny viazaním na splnenie investorom vybraných podmienok, napríklad vydaním stavebného rozhodnutia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Päť percent pre mesto

„Predaj sme schválili pred rokom, bolo niekoľko rokovaní, no nepriblížili sme sa k podpisu kúpnopredajnej zmluvy. Investor totiž v rokovaniach deklaroval také podmienky, že mesto by malo z predaja asi 5 percent výhod, zvyšných 95 si podržal investor. A to musí byť vyvážené," argumentoval Knapík.

Poslanec Alfonz Halenár (nezávislý), ktorý je členom komisie životného prostredia, prezentoval nové stanovisko obvodného úradu životného prostredia. „Podľa platných tabuliek EÚ vypočítali hodnotu len porastov na danom území na 14 miliónov eur. Podľa magistrátu je to 10 miliónov eur. Keďže to celé predávame za 16,6 milióna eur, vážne to spochybňuje celý predaj. Nachádzajú sa tam aj 120-ročné stromy, nejde len o to, čo vidíme z diaľnice."

SkryťVypnúť reklamu

Prišiel aj investor

Poslanci včera spoznali tvár, stojacu za investorom, prvýkrát sa pred nich postavil konateľ spoločnosti Fordin Štefan Šalapa. Uviedol, že v obchodnom parku by vzniklo minimálne 1 500 pracovných miest a na území by sa investovalo 330 miliónov eur. Podľa neho má byť projekt šetrný k životnému prostrediu. V reakcii na Halenárom prezentovanú hodnotu porastov uviedol: „Je to obyčajný nezmysel. Deklarujem, že investor ponúkne, aby si taký výťažok mesto ponechalo."

Šalapa priznal pomalosť v rokovaniach, podľa neho už stačí iba krátky čas na ich ukončenie. „Bolo by nešťastné to zrušiť."

Pajtáš: Lobujem za mesto

Poslanec Ľubomír Pajtáš (SDKÚ-DS) následne navrhol, aby zastupiteľstvo prerušilo rokovanie o tomto bode na 30 dní a „dalo šancu investorovi".

Práve Pajtáš pred rokom predložil prvý návrh na predaj lesov v skrátenom konaní a včera svojím návrhom zabezpečil, že ho poslanci nezrušili. Priznal, že s investorom sa stretol pred týždňom a už v pondelok si zabezpečil podporu poslancov.

Korzár sa ho pýtal na dôvody jeho lobingu pre investora. „Neviem, prečo to spájate so spoločnosťou. Prečo to nespojíte s 1 500 pracovnými miestami a rozvojom mesta? To je môj lobing. Mňa nezaujíma, či je to Fordin či iný investor. Robím to nezištne pre mesto, nemám iné dôvody," tvrdí Pajtáš.

Jeho návrh podporilo 30 poslancov, piati boli proti a ôsmi sa zdržali.

SkryťVypnúť reklamu

Primátor požiadavku neakceptoval

Vedenie radnice sa na nastávajúci mesiac nepozerá optimisticky. Podľa šéfa magistrátu Mareka Kolárčika (nominant KDH) nebol priebeh rokovaní dostatočný. „No aj keby bola šanca 15 percent, budeme rokovať."

Primátor priznal, že sa v pondelok stretol s požiadavkou poslaneckých klubov, aby návrh nepredložil.

Aktivisti: Škandál

Podľa aktivistov, stojacich za petíciou Za záchranu lesa, ktorú podľa nich podpísalo vyše 4 000 Košičanov, je včerajšok škandálom. „Na jednej strane predloží primátor návrh na zrušenie, na druhej ho jeho poslanci z KDH nepodporia. Kto je na čele radnice?" pýta sa Ladislav Rovinský.

Karol Labaš naopak vôbec nebol prekvapený. „Keď sa čakalo rok, dá sa aj 30 dní. Zákulisie zapracovalo. Fordin čaká na partnera, ktorý by mu pomohol vyrúbať les. Otázka je, kto to bude. Primátor urobil gesto, možno bolo vyprovokované práve petíciou."

SkryťVypnúť reklamu

Petíciu zobrali na vedomie

Na stole včerajšieho rokovania bola aj spomínaná petícia. Podľa magistrátu je platných len 1 387 podpisov. Neplatné vyradili pre neúplné uvedenie mena, bydliska, alebo pre ich nečitateľnosť. Petíciu zobrali poslanci na vedomie a ku kauze ťahanovských lesov by sa mali vrátiť o mesiac na mimoriadnom zastupiteľstve.



Štefan Šalapa. Zástupca investora predstúpil pred poslancov až po roku, keď hrozilo zrušenie predaja.
FOTO: Veronika Janušková


Iniciátori petície. Rozhodnutie poslancov považujú za škandál.
FOTO: Veronika Janušková

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 594
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 851
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 655
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 808
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 207
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 469
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 767
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu