Lekári odporúčajú očkovanie, ale pripúšťajú, že sa môžu prejaviť nežiaduce účinky.
KOŠICE. Očkovať sa či nie? Túto otázku si čoraz častejšie ľudia kladú. Presvedčiť ich počas tohto týždňa, ktorý je venovaný vakcinácii, pokúšajú odborníci. Cieľom akcie je zaistiť zvýšenie zaočkovanosti a znížiť výskyt osýpok a rubeoly do konca roka.
Nespôsobí ochorenie
Košický regionálny úrad verejného zdravotníctva upozorňuje, že sa na verejnosti objavuje množstvo neodborných názorov, ktoré závadzajú informovaním o nežiaducich účinkov očkovania.
"Samotné očkovanie nemôže spôsobiť vznik ochorenia, proti ktorému je očkovanie určené. V očkovacích látkach sa nenachádzajú živé mikroorganizmy pôvodcov ochorení v takej podobe, v akej sa nachádzajú okolo nás. Ide vždy o oslabené vírusy, časti baktérií, ktoré sú upravené do podoby, aby nespustili proces samotného ochorenia, ale podporili špeciálnu tvorbu protilátok," vysvetľuje vedúca odboru infekčnej epidémiológie Oľga Mináriková.
Nežiaduce účinky
Očkovanie môže spôsobiť nežiaduce účinky. "Nie sú vylúčené reakcie, ktoré môžu byť nepríjemné a v ojedinelých prípadoch si vyžadujú podávanie liekov, alebo krátky pobyt v nemocnici," popisuje riaditeľka košickej Detskej fakultnej nemocnice a infektologička Ingrid Urbančíková. Najčastejšie ide o očakávané fyziologické reakcie ako teplota, bolestivosť v mieste vpichu a začervenanie.
Na Slovensku je zavedené povinné pravidelné očkovanie u detí proti 11 ochoreniam. Urbančíková zdôrazňuje, že je to najefektívnejší spôsob, ako predchádzať infekciám a ochoreniam. V skupinách nezaočkovaných ľudí totiž môžu prepuknúť rôzne epidémie infekčných chorôb.
Lekárka zvažuje
Pediatrička Beáta Nemčoková vo svojej ambulancii povinne očkuje všetky deti, pretože jej to vyplýva zo zákona. Pri dobrovoľnom očkovaní, napríklad proti chrípke, však zvažuje, či je pre pacienta potrebné. "Zisťujem, či je dieťa zdravé, či dlhodobo neužíva nejaké lieky. Rozhodnutie či zaočkovať alebo nie, je vysoko individuálne a závisí vždy od konkrétneho dieťaťa." Možné nežiaduce účinky odborníčka znižuje detoxikačnou medicínou.
Hrozí pokuta
Pravidelné povinné očkovanie vyplýva zo zákona. Lekár o ňom musí rodiča informovať. Ak zákonný zástupca odmietne priviesť dieťa na očkovanie, môžu mu hygienici dať pokutu 332 eur. Ak sú u malého pacienta prejavy ochorenia, nemalo by byť zaočkované.
Fakty
Očkovanie
V súčasnosti sa očkuje proti tuberkulóze, záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, hepatitíde typu B, hemofilovým invazívnym infekciám, detskej obrne, pneumokokom, mumpsu, rubeole a osýpkam.
Do 13 rokov je dieťa zaočkované celkom osem- až deväťkrát. Dospelého čaká vakcinačná ihla u lekára proti záškrtu a tetanu každých pätnásť rokov.
Všetky povinné očkovania sú bezplatné, v plnej výške ich hradí zdravotná poisťovňa.
Existuje aj povinné a odporúčané očkovanie u osôb, ktoré sú vystavené riziku nákazy.Patrí tu napríklad očkovanie proti besnote, chrípke či kliešťovému zápalu mozgu.
Proti cudzokrajným chorobám sa môžu zaočkovať i osoby cestujúce do cudziny.
O dobrovoľné očkovanie treba žiadať lekára, ktorý o jeho vhodnosti rozhodne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári