KOŠICE. Mestské lesy, a. s., Košice plnia viac funkcií ako klasickú produkčnú. Až 45 percent tvoria lesy osobitného určenia, kde je prioritou rekreácia a ochrana vodných zdrojov a 15 percent sú ochranné lesy pre pôdu. Ekonomický prínos majú iba zo 40 percent celkovej rozlohy, ktorá sa využíva na hospodárske účely.
"Zaznamenali sme síce pokles nákladov, ale aj výrazný pokles výnosov v obchode s drevom. Napriek tomu sa podarilo udržať prirodzené aspekty fungovania lesných ekosystémov, keď 88 percent ťažbou odkrytých plôch bolo obnovených prirodzeným spôsobom," uviedol riaditeľ Mestských lesov Košice Julián Tomaštík.
Mestské lesy vyťažili vlani viac než 80-tisíc metrov kubických dreva. Cena sa pohybovala v priemere vo výške 39,27 eura/m3. Spoločnosť dosiahla kladný hospodársky výsledok 62-tisíc eur. A to napriek tomu, že vlaňajší medziročný pokles dosiahol 19 percent a za dva roky krízy sa cena dreva znížila až o 30 percent.
Do mestského rozpočtu odviedla spoločnosť za nájomné za lesy vlani iba 266-tisíc eur, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 348-tisíc eur menej.
Opatrenia z dôvodu silného poklesu cien dreva sa prirodzene dotkli zamestnancov znížením osobných nákladov, miezd a odrazilo sa to aj na ich 20-percentnom úbytku.
Investície nezastali
"Veľmi dôležitý moment, ktorý stabilizoval situáciu, je úspešnosť v projektoch nenávratného financovania zo štrukturálnych fondov. Aj keď sme museli investície utlmiť, neznamená to, že sme nič neurobili. Financie smerovali predovšetkým do údržby cestnej infraštruktúry a obnovy lesnej dopravnej techniky," skonštatoval riaditeľ.
Kalamity nás obchádzajú
Situácia na celom Slovensku je z dôvodu poškodenia lesov zlá v súvislosti s podkôrnym hmyzom či veternou kalamitou. To sa však netýka Košíc, čo potvrdzuje náhodná ťažba. Z celkovej ťažby tvorila iba 11 percent, pričom celoslovenský priemer je až 60.
Jeden z najdôležitejších momentov, ktorý súvisí s rekreačným využívaním lesa, je problém požiarov. Vlani boli štyri a zasiahli 9 ha územia so škodou 10-tisíc eur. Možno ich pripísať na vrub pohybu turistov.
Chodci dostali prednosť
Čoraz väčší záujem je o cykloturistiku. Dnes otvárajú lesníci ďalší cyklochodník zo Sokoľa cez Kráľovu studňu do Kavečian.
Ako sme už informovali, cyklisti sa musia uspokojiť s tým, že pre nich zostáva uzavretý turistický chodník pre peších z Baránku na Bankov, aj keď už niekto odstránil dopravnú značku. Ako povedal riaditeľ, bez trojkilometrového úseku si vedia poradiť a využívať iné trasy. Táto zostane naďalej len pre chodcov z bezpečnostných dôvodov a aj kvôli dostupnosti pre hendikepovaných návštevníkov lesa. Cyklisti majú k dispozícii 30 km.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári