Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
ZOZNAM AKCIÍ OSLÁV DŇA MESTA KOŠICE 2010

Na Hlavnej sa bude variť guláš a krájať cibuľa

Tradičné oslavy Dňa mesta Košice sa začínajú už dnes. V bohatom programe počas 10 dní nechýbajú obľúbené akcie, opakované každý rok, ale aj novinky.

Aj tento rok sa môžete tešiť na rytierske slávnosti pri Dolnej bráne.Aj tento rok sa môžete tešiť na rytierske slávnosti pri Dolnej bráne. (Zdroj: archív)

Otvorenie osláv tradične sprevádza aj otvorenie Trhu remesiel. To je naplánované dnes od 15.00 do 21.00 hod. na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne, pri Urbanovej veži a pri súsoší Immaculata. Bohatý program potrvá do 9. mája.

30. apríl (piatok)

- Od 16.30 do 17.00 Hlavná ulica, pri Dolnej bráne - predstavenie Stavanie májov, pestrý hudobno-tanečný program košických folklórnych umeleckých kolektívov (Čarnička, Hanička, Železiarik, Želiezko, Čarnica, Borievka, Hornád, Jahodná, Omladina, Železiar, spevácky zbor Mladé hlasy a umelecký kolektív Irish Dance Academy).

- O 18.00 hod. Dolná brána - Tanečný dvor. Účinkujú: Slavomír Ondejka a folklórny súbor Hornád, Ivan Zezulka a hudobno-tanečno-invenčný kolektív JAMPAM, Miroslava Barcalová a Folkaerobic tím z Košíc, folklórna skupina Škvarkare z Košickej Novej Vsi, detský folklórny súbor Hanička, folklórny klub pri CVČ Technik, Charkovská 1 v Košiciach, ľudová rozprávačka Erža Kapustová alias Helena Miklošová z Ruskova.

- Od 19.15 do 19.45 hod. Dolná brána - Obliehanie Košíc 1664. Účinkujú: Spoločnosť Via Cassa a hosťujúce šermiarske skupiny a skupiny vojenskej histórie zo Slovenskej a Českej republiky

- O 19.45 Dolná brána - Tancovisko. Účinkujú: Folklórny súbor Hornád z Košíc a hostia.


1. máj (sobota)

- Od 9.30 do 16.00 hod. priestranstvo medzi súsoším Immaculata a Štátnym divadlom - "Varenie guláša". Program okorenia zbrojnoši a "šefkuchár" TV Naša Gejza Tóth. Súčasťou podujatia bude aj súťaž o najšikovnejšie a najrýchlejšie ruky pri krájaní cibule.

- O 10.00 Alpinka - "Košický európsky majáles". Účinkujú: Otto Weiter a Andrea Fischer-Uhríková, hudobná skupina Chris Helton's Country Wagon, The Bing Bang Band, detská organizácia Frigo z Košíc. V ten istý čas na parkovisku pri zastávke MHD Kavečany - vyhliadková veža, otvorenie sezóny v lesoparku.

- O 11.00 hod. Zoo - oficiálne otvorenie letnej sezóny. Účinkujú: hudobno-zábavná skupina Drišľak, OZ Žabky na prameni.

- O 15.00 a 19.30 hod. Mestský park (za starou krytou plavárňou) - rekonštrukcia historickej bitky z roku 1664 v komponovanom programe. O 20.30 hod. pôjde po Hlavnej fakľový sprievod veteránov mestom. Účinkujú: Spoločnosť Via Cassa a hosťujúce šermiarske skupiny a skupiny vojenskej histórie zo Slovenskej a Českej republiky.

- O 15.00 hod. Archeologický komplex Dolnej brány - výstava prác výtvarníkov z košického regiónu "Košice ako ich vidíme my". Výstava potrvá do 9. mája 2010 a bude sprístupnená denne od 10.00 do 18.00 hod. O 16.00 bude na tomto mieste slávnostné vyhodnotenie dvoch súťaží - fotografickej a umelecko-spoločenskej, ktoré vyhlásilo Mesto Košice pri príležitosti MDŽ - "Košice očami ženy" a "Predstav svoju Košičanku".


2. máj (nedeľa)

- O 10.00 hod. Historická radnica, Veľká sála - 2. ročník prehliadky divadelno-tanečných predstavení "inak obdarovaných" klientov domovov sociálnych služieb a ich priateľov "Úsmevy pre Košice". Účinkujú: divadelné súbory pri domovoch sociálnych služieb (DSS): Domko - DSS Park mládeže 3, Košice, DSS Ličartovce, DSS – LUX, n.o., Opatovská cesta 97, Košice; Detský domov Uralská 1, Košice, ZUŠ Bernolákova 26, Košice, Step by step pri ZŠ Ľudovíta Fullu, Košice, Divadlo Art/Est Košice, košický detský a mládežnícky spevácky zbor Mladé hlasy.

- O 15.00, historická radnica, veľká sála - hudobná kytica pre košických seniorov "Vám, jedine Vám".

- O 17.00 na Hlavnej ulici pri spievajúcej fontáne - koncert pri fontáne Intermezzo umeleckého telesa Igor Kucer Emotion Group, v rámci ktorého vystúpi aj slovenský virtuóz v hre na akordeóne Michal Červienka - laureát domácich i zahraničných súťaží. Účinkujú: Igor Kucer – spev, Michal Červienka – akordeón, Ondrej Micík – gitara, Peter Hajduk – kontrabas, Marek Hrdinský – perkusie.


3. máj (pondelok)

- Od 10.00 do 18.00 hod. Alžbetina ulica, pešia zóna - "Festival biológie", ktorý záujemcom zábavnou formou priblíži kultivovanie, zmrazovanie, farbenie buniek, 3D kráčajúce molekuly, skúmanie DNA, svet parazitov, odhalí tajomstvá spojené s fungovaním ľudského organizmu a mnoho ďalších vedeckých záhad.


4. máj (utorok)

- Od 9.30 hod. priestor od Dolnej brány po Štátne divadlo - "kreslenie na asfalt". V tomto roku budú deti kresliť na tému Zvieratká v našom meste.

- O 16.00 Dolná brána - "RoKoKo" Rockový košický kolotoč – 12. ročník súťaže amatérskych rockových skupín z Košíc a okolia. Účinkujú: finalisti výberového kola súťaže rockových skupín a hostia podujatia - skupina KOROK z Košíc, Natália Rechtoríková a Petra Krbaťová - majsterky sveta 2009 v kategórii hip-hop duo deti, D.S. STUDIO Košice - majstri Slovenska 2009 v hip - hope.


5. máj (streda)

- Od 7.30 do 12.30 hod - "Primátorská kvapka krvi". Darovať krv môžete prísť do vestibulu Magistrátu mesta Košice.

- O 18.00 Kostol sv. Antona Paduánskeho na Hlavnej 89 - "Tu est sacerdos in aeternum", Koncert miešaného speváckeho zboru JUBILUS pri TF v Košiciach KU v Ružomberku venovaný Mons. Alojzovi Tkáčovi. V tom istom čase sa začne pri Dolnej bráne koncert funky skupiny známeho slovenského hudobníka Gapu Groovin' heads.

- O 17.00 je od tohto dňa až do 7. mája v pláne autorské čítanie známych slovenských autorov – každý deň traja autori a jeden moderátor v kasárňach v Kulturparku.


- 6. máj (štvrtok)

- Od 8.30 do 15.30 – "Dvadsať rokov košickej arcidiecézy", Medzinárodná konferencia a od 15.30 výstava Košická arcidiecéza počas 20 rokov od nadobudnutia slobody. Miesto: Teologická fakulta Katolíckej univerzity - aula, Hlavná 89. O 16.30 v Kostole sv. Antona Paduánskeho na Hlavnej 89 - ďakovná sv. omša za dar 20 rokov slobody, za košickú arcidiecézu a za mesto Košice.

- Od 10.00 do 18.00, Dolná brána, VSE CITY RUN 2010 – Vyhráva jeden, pomáha každý. Pripravené sú aj koncerty skupín Dilemma a Heľenine oči.


7. máj (piatok)

Pamätný deň mesta Košice

- O 14.00 veľká sála historickej radnice - slávnostný ceremoniál pri príležitosti pamätného dňa mesta Košice spojený s odovzdávaním Cien mesta Košice a Cien primátora mesta Košice. Účinkujú: Strelecký spolok Košice, sláčikový orchester Musica Iuvenalis.

- Od 19.00 Dolná brána - koncert "Svetové hviezdy na košickej scéne". Koncert hudobných skupín The Backwards a Queenmania s Petrom Paulom Pačutom - najväčšie hity skupiny The Beatles a Freddieho Mercuryho. Záver koncertu umocní ohňostroj.


8. máj (sobota)

- O 9.30 hod. Katedrála narodenia Presvätej Bohorodičky na Moyzesovej 40 - Archijerejská sv. liturgia. Celebruje: vladyka Milan Chautur. Účinkuje: spevácky zbor Melodos z Katolíckej strednej pedagogickej školy sv. Cyrila a Metoda v Košiciach.

- O 10.00 v Dóme sv. Alžbety - sv. omša. Celebruje Mons. Alojz Tkáč, arcibiskup.

- Od 11.30 do 15.00 hod. Dolná brána - kultúrno-spoločenský program pre rodiny a prezentácia košických prorodinných organizácií "Aby deti otcov mali, aby mali mamy... príď to povedať nahlas". Účinkujú: Komajota, Marián Bango s manželkou, sólisti Štátneho divadla Košice Tatiana Paľovčíková-Paládiová, Marián Lukáč a František Balún, detský folklórny súbor Hanička, folklórny súbor Kalvarčan, Jeno's Brothers, spisovateľky Gabriela Futová a Anna Nečová a ďalšie osobnosti košického kultúrno-spoločenského života.

- Od 15.00 do 17.30 Dolná brána - "Míľa pre mamu". Súčasťou podujatia bude oceňovanie desiatich košických matiek so silným etickým príbehom, ktorým ceny odovzdajú primátor mesta Košice, Oľga Feldeková a ďalší predstavitelia kultúrneho a spoločenského života. Účinkujú: Spektakulárna divadelná spoločnosť z Rimavskej Soboty, SZUŠ Boby Brelly v Košiciach; moderujú Elá a Hop.

- Od 18.00 do 20.00 hod. Dolná brána – Koncert gospelových skupín.

9. máj (nedeľa)

- Od 11.00 hod. Hlavná ulica – prehliadka historických vozidiel "Cassovia Retro 2010".

- O 17.00 hod. Dolná brána – koncert AC/DC Revival.

Okrem tohto programu (ktorý môže byť v priebehu osláv doplnený či inak menený) je pripravených mnoho sprievodných akcií aj v mestských častiach. Ich zoznam ako aj celý aktualizovaný program nájdete na www.košice.sk.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Päť chýb pri zateplení strechy
 5. Vitajte v postapokalyptickom svete
 6. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 2. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 3. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 5. Úprava osobného motorového vozidla
 6. Important information for Brazilians living in Slovakia
 7. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 8. Vitajte v postapokalyptickom svete
 9. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 10. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 22 646
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 166
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 14 967
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 633
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 858
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 879
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 572
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 479
 9. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 260
 10. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 9 247
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Z vyše 1 700 pozitívnych testov je 512 z východu

Počet ventilovaných pacientov stúpol.

Ilustračné foto.

Pribudlo ďalších 17 úmrtí, z toho 11 v prešovskej nemocnici

Jedna pacientka skonala aj v Košiciach, ďalšia v Bardejove.

Fakultná nemocnica s poliklinikou Jána Adama Reimana Prešov - oddelenie infektológie.
Pri vstupe do budovy košických súdov musí každý prejsť dôkladnou kontrolou.
Poslanec Rudolf Dupkala počas online rokovania PSK.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Laboratóriá odhalili 1728 nových prípadov, krízový štáb rokuje o lockdowne (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 35 330. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 115 obetí.

Odberové miesto na testovanie pacientov na ochorenie COVID-19 pred Infekčným pavilónom na Kramároch.
NAKA zadržala špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Momentka z Giro d'Italia 2020.
Beata Javorcik
Cynická obluda

Zázrak v parlamente

Záborská, pevne sa spoliehajúca na hlasy fašistov, už videla svoje obmedzenie interrupcií ako hotovú vec.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop