Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 17. január, 2022 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Na Hlavnej sa bude variť guláš a krájať cibuľa

Tradičné oslavy Dňa mesta Košice sa začínajú už dnes. V bohatom programe počas 10 dní nechýbajú obľúbené akcie, opakované každý rok, ale aj novinky.

Aj tento rok sa môžete tešiť na rytierske slávnosti pri Dolnej bráne.Aj tento rok sa môžete tešiť na rytierske slávnosti pri Dolnej bráne. (Zdroj: archív)

Otvorenie osláv tradične sprevádza aj otvorenie Trhu remesiel. To je naplánované dnes od 15.00 do 21.00 hod. na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne, pri Urbanovej veži a pri súsoší Immaculata. Bohatý program potrvá do 9. mája.

30. apríl (piatok)

- Od 16.30 do 17.00 Hlavná ulica, pri Dolnej bráne - predstavenie Stavanie májov, pestrý hudobno-tanečný program košických folklórnych umeleckých kolektívov (Čarnička, Hanička, Železiarik, Želiezko, Čarnica, Borievka, Hornád, Jahodná, Omladina, Železiar, spevácky zbor Mladé hlasy a umelecký kolektív Irish Dance Academy).

- O 18.00 hod. Dolná brána - Tanečný dvor. Účinkujú: Slavomír Ondejka a folklórny súbor Hornád, Ivan Zezulka a hudobno-tanečno-invenčný kolektív JAMPAM, Miroslava Barcalová a Folkaerobic tím z Košíc, folklórna skupina Škvarkare z Košickej Novej Vsi, detský folklórny súbor Hanička, folklórny klub pri CVČ Technik, Charkovská 1 v Košiciach, ľudová rozprávačka Erža Kapustová alias Helena Miklošová z Ruskova.

- Od 19.15 do 19.45 hod. Dolná brána - Obliehanie Košíc 1664. Účinkujú: Spoločnosť Via Cassa a hosťujúce šermiarske skupiny a skupiny vojenskej histórie zo Slovenskej a Českej republiky

- O 19.45 Dolná brána - Tancovisko. Účinkujú: Folklórny súbor Hornád z Košíc a hostia.


1. máj (sobota)

- Od 9.30 do 16.00 hod. priestranstvo medzi súsoším Immaculata a Štátnym divadlom - "Varenie guláša". Program okorenia zbrojnoši a "šefkuchár" TV Naša Gejza Tóth. Súčasťou podujatia bude aj súťaž o najšikovnejšie a najrýchlejšie ruky pri krájaní cibule.

- O 10.00 Alpinka - "Košický európsky majáles". Účinkujú: Otto Weiter a Andrea Fischer-Uhríková, hudobná skupina Chris Helton's Country Wagon, The Bing Bang Band, detská organizácia Frigo z Košíc. V ten istý čas na parkovisku pri zastávke MHD Kavečany - vyhliadková veža, otvorenie sezóny v lesoparku.

- O 11.00 hod. Zoo - oficiálne otvorenie letnej sezóny. Účinkujú: hudobno-zábavná skupina Drišľak, OZ Žabky na prameni.

- O 15.00 a 19.30 hod. Mestský park (za starou krytou plavárňou) - rekonštrukcia historickej bitky z roku 1664 v komponovanom programe. O 20.30 hod. pôjde po Hlavnej fakľový sprievod veteránov mestom. Účinkujú: Spoločnosť Via Cassa a hosťujúce šermiarske skupiny a skupiny vojenskej histórie zo Slovenskej a Českej republiky.

- O 15.00 hod. Archeologický komplex Dolnej brány - výstava prác výtvarníkov z košického regiónu "Košice ako ich vidíme my". Výstava potrvá do 9. mája 2010 a bude sprístupnená denne od 10.00 do 18.00 hod. O 16.00 bude na tomto mieste slávnostné vyhodnotenie dvoch súťaží - fotografickej a umelecko-spoločenskej, ktoré vyhlásilo Mesto Košice pri príležitosti MDŽ - "Košice očami ženy" a "Predstav svoju Košičanku".


2. máj (nedeľa)

- O 10.00 hod. Historická radnica, Veľká sála - 2. ročník prehliadky divadelno-tanečných predstavení "inak obdarovaných" klientov domovov sociálnych služieb a ich priateľov "Úsmevy pre Košice". Účinkujú: divadelné súbory pri domovoch sociálnych služieb (DSS): Domko - DSS Park mládeže 3, Košice, DSS Ličartovce, DSS – LUX, n.o., Opatovská cesta 97, Košice; Detský domov Uralská 1, Košice, ZUŠ Bernolákova 26, Košice, Step by step pri ZŠ Ľudovíta Fullu, Košice, Divadlo Art/Est Košice, košický detský a mládežnícky spevácky zbor Mladé hlasy.

- O 15.00, historická radnica, veľká sála - hudobná kytica pre košických seniorov "Vám, jedine Vám".

- O 17.00 na Hlavnej ulici pri spievajúcej fontáne - koncert pri fontáne Intermezzo umeleckého telesa Igor Kucer Emotion Group, v rámci ktorého vystúpi aj slovenský virtuóz v hre na akordeóne Michal Červienka - laureát domácich i zahraničných súťaží. Účinkujú: Igor Kucer – spev, Michal Červienka – akordeón, Ondrej Micík – gitara, Peter Hajduk – kontrabas, Marek Hrdinský – perkusie.


3. máj (pondelok)

- Od 10.00 do 18.00 hod. Alžbetina ulica, pešia zóna - "Festival biológie", ktorý záujemcom zábavnou formou priblíži kultivovanie, zmrazovanie, farbenie buniek, 3D kráčajúce molekuly, skúmanie DNA, svet parazitov, odhalí tajomstvá spojené s fungovaním ľudského organizmu a mnoho ďalších vedeckých záhad.


4. máj (utorok)

- Od 9.30 hod. priestor od Dolnej brány po Štátne divadlo - "kreslenie na asfalt". V tomto roku budú deti kresliť na tému Zvieratká v našom meste.

- O 16.00 Dolná brána - "RoKoKo" Rockový košický kolotoč – 12. ročník súťaže amatérskych rockových skupín z Košíc a okolia. Účinkujú: finalisti výberového kola súťaže rockových skupín a hostia podujatia - skupina KOROK z Košíc, Natália Rechtoríková a Petra Krbaťová - majsterky sveta 2009 v kategórii hip-hop duo deti, D.S. STUDIO Košice - majstri Slovenska 2009 v hip - hope.


5. máj (streda)

- Od 7.30 do 12.30 hod - "Primátorská kvapka krvi". Darovať krv môžete prísť do vestibulu Magistrátu mesta Košice.

- O 18.00 Kostol sv. Antona Paduánskeho na Hlavnej 89 - "Tu est sacerdos in aeternum", Koncert miešaného speváckeho zboru JUBILUS pri TF v Košiciach KU v Ružomberku venovaný Mons. Alojzovi Tkáčovi. V tom istom čase sa začne pri Dolnej bráne koncert funky skupiny známeho slovenského hudobníka Gapu Groovin' heads.

- O 17.00 je od tohto dňa až do 7. mája v pláne autorské čítanie známych slovenských autorov – každý deň traja autori a jeden moderátor v kasárňach v Kulturparku.


- 6. máj (štvrtok)

- Od 8.30 do 15.30 – "Dvadsať rokov košickej arcidiecézy", Medzinárodná konferencia a od 15.30 výstava Košická arcidiecéza počas 20 rokov od nadobudnutia slobody. Miesto: Teologická fakulta Katolíckej univerzity - aula, Hlavná 89. O 16.30 v Kostole sv. Antona Paduánskeho na Hlavnej 89 - ďakovná sv. omša za dar 20 rokov slobody, za košickú arcidiecézu a za mesto Košice.

- Od 10.00 do 18.00, Dolná brána, VSE CITY RUN 2010 – Vyhráva jeden, pomáha každý. Pripravené sú aj koncerty skupín Dilemma a Heľenine oči.


7. máj (piatok)

Pamätný deň mesta Košice

- O 14.00 veľká sála historickej radnice - slávnostný ceremoniál pri príležitosti pamätného dňa mesta Košice spojený s odovzdávaním Cien mesta Košice a Cien primátora mesta Košice. Účinkujú: Strelecký spolok Košice, sláčikový orchester Musica Iuvenalis.

- Od 19.00 Dolná brána - koncert "Svetové hviezdy na košickej scéne". Koncert hudobných skupín The Backwards a Queenmania s Petrom Paulom Pačutom - najväčšie hity skupiny The Beatles a Freddieho Mercuryho. Záver koncertu umocní ohňostroj.


8. máj (sobota)

- O 9.30 hod. Katedrála narodenia Presvätej Bohorodičky na Moyzesovej 40 - Archijerejská sv. liturgia. Celebruje: vladyka Milan Chautur. Účinkuje: spevácky zbor Melodos z Katolíckej strednej pedagogickej školy sv. Cyrila a Metoda v Košiciach.

- O 10.00 v Dóme sv. Alžbety - sv. omša. Celebruje Mons. Alojz Tkáč, arcibiskup.

- Od 11.30 do 15.00 hod. Dolná brána - kultúrno-spoločenský program pre rodiny a prezentácia košických prorodinných organizácií "Aby deti otcov mali, aby mali mamy... príď to povedať nahlas". Účinkujú: Komajota, Marián Bango s manželkou, sólisti Štátneho divadla Košice Tatiana Paľovčíková-Paládiová, Marián Lukáč a František Balún, detský folklórny súbor Hanička, folklórny súbor Kalvarčan, Jeno's Brothers, spisovateľky Gabriela Futová a Anna Nečová a ďalšie osobnosti košického kultúrno-spoločenského života.

- Od 15.00 do 17.30 Dolná brána - "Míľa pre mamu". Súčasťou podujatia bude oceňovanie desiatich košických matiek so silným etickým príbehom, ktorým ceny odovzdajú primátor mesta Košice, Oľga Feldeková a ďalší predstavitelia kultúrneho a spoločenského života. Účinkujú: Spektakulárna divadelná spoločnosť z Rimavskej Soboty, SZUŠ Boby Brelly v Košiciach; moderujú Elá a Hop.

- Od 18.00 do 20.00 hod. Dolná brána – Koncert gospelových skupín.

9. máj (nedeľa)

- Od 11.00 hod. Hlavná ulica – prehliadka historických vozidiel "Cassovia Retro 2010".

- O 17.00 hod. Dolná brána – koncert AC/DC Revival.

Okrem tohto programu (ktorý môže byť v priebehu osláv doplnený či inak menený) je pripravených mnoho sprievodných akcií aj v mestských častiach. Ich zoznam ako aj celý aktualizovaný program nájdete na www.košice.sk.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 2. Marrákeš je červená perla Maroka
 3. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 4. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 5. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 6. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení
 7. Ochutnajte všetky slovenské chute a farby. Tu ich majú najviac
 8. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny
 9. Megatrendy ovplyvňujú život aj vaše investície. Poznáte ich?
 10. Cukrovkári a covid-19
 1. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 2. Marrákeš je červená perla Maroka
 3. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života
 4. Viac ako 30 000 € z Vianočnej lotérie BILLA poputuje na pomoc
 5. Projekt nórskych grantov „Decent work – dôstojná práca“
 6. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 7. PODCAST: Nárok pacienta na invalidný dôchodok a ŤZP
 8. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 9. Skleróza multiplex u detí: Kedy navštíviť lekára?
 10. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 1. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 5 949
 2. Marrákeš je červená perla Maroka 4 218
 3. Predplatné SME.sk len za 29 eur 3 501
 4. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 3 141
 5. Cukrovkári a covid-19 2 829
 6. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života 2 505
 7. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 332
 8. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu 1 406
 9. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení 1 219
 10. Ochutnajte všetky slovenské chute a farby. Tu ich majú najviac 793

Blogy SME

 1. Júlia Piraňa Mikolášiková: Dodo vynášal sýkorovcom, tvrdí prokurátor. Stopnutá kauza ide na súd
 2. Linda Ágoštonová: Rozprávka o tvrdohlavej princeznej
 3. Vlasta Žampová: 25.február deň víťazstva komunistov a oslobodenia Mučeníkov Fica .
 4. Radovan Kazda: Plnia svet solárnymi panelmi, ale nie zelenými
 5. Irena Šimuneková: Tatranský ľadový dóm - katedrála sv. Jakuba v Santiagu de Compostela.
 6. Miroslav Lukáč: Prokurátorská mafia kryje sudcovskú, tá policajnú a všetkých kryje politická...
 7. Anna Milanová: Ošetrenie?
 8. Miriam Studeničová: Radosť a bolesť! Dve cesty, ako sa dostať nahor
 1. INEKO: Nové školské rebríčky s viacerými posunmi – na prvých miestach bratislavské GJH, SPŠ elektrotechnická v Prešove a po novom aj ZŠ Staničná, Košice 23 236
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 9 392
 3. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 5 634
 4. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 3 854
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 20. Veci sa balia, náhrady hľadajú a srdce ticho puká 3 791
 6. Inštitút strategických politík: Rokovania s Ruskom môžu rozhodnúť nielen o osude Ukrajiny ale aj celej východnej Európy 2 721
 7. Martin Pilnik: Takto vyzerá budúcnosť v predpisovaní liekov 2 558
 8. Linda Ágoštonová: S láskou Tvoja Žofia 2 461
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 2. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 3. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 4. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 5. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 6. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 7. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
 8. Pavol Koprda: Šach-mat pre Pfizer? Hoaxer Blaha čítal iba nadpis, štúdiu financoval Pfizer
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Júlia Piraňa Mikolášiková: Dodo vynášal sýkorovcom, tvrdí prokurátor. Stopnutá kauza ide na súd
 2. Linda Ágoštonová: Rozprávka o tvrdohlavej princeznej
 3. Vlasta Žampová: 25.február deň víťazstva komunistov a oslobodenia Mučeníkov Fica .
 4. Radovan Kazda: Plnia svet solárnymi panelmi, ale nie zelenými
 5. Irena Šimuneková: Tatranský ľadový dóm - katedrála sv. Jakuba v Santiagu de Compostela.
 6. Miroslav Lukáč: Prokurátorská mafia kryje sudcovskú, tá policajnú a všetkých kryje politická...
 7. Anna Milanová: Ošetrenie?
 8. Miriam Studeničová: Radosť a bolesť! Dve cesty, ako sa dostať nahor
 1. INEKO: Nové školské rebríčky s viacerými posunmi – na prvých miestach bratislavské GJH, SPŠ elektrotechnická v Prešove a po novom aj ZŠ Staničná, Košice 23 236
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 9 392
 3. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 5 634
 4. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 3 854
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 20. Veci sa balia, náhrady hľadajú a srdce ticho puká 3 791
 6. Inštitút strategických politík: Rokovania s Ruskom môžu rozhodnúť nielen o osude Ukrajiny ale aj celej východnej Európy 2 721
 7. Martin Pilnik: Takto vyzerá budúcnosť v predpisovaní liekov 2 558
 8. Linda Ágoštonová: S láskou Tvoja Žofia 2 461
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 2. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 3. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 4. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 5. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 6. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 7. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
 8. Pavol Koprda: Šach-mat pre Pfizer? Hoaxer Blaha čítal iba nadpis, štúdiu financoval Pfizer

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu