KOŠICE. Podujatie je určené pre deti a žiakov 1. stupňa základných škôl. Pripravený je pre ne príbeh, plný milých zvieratiek, ktoré dokážu, že dobro ešte vždy víťazí nad zlom.
Aktuálna premiéra Romathanu je v poradí už 52. Podľa riaditeľa divadla Karola Adama už dnes deti pomaly netušia, že krava dáva mlieko a sova je symbolom múdrosti, preto sa rozhodli ladiť rozprávku na prírodnú nôtu. "Príbeh však napriek medvedici, ježibabe či bosorákovi nebude hrôzostrašný, ale milý. Keď zvieratká začnú spievať, detský divák bude očarený," vraví riaditeľ.
Naučia deti vnímať dobro
Autorom scenára je Milan Godla, režisérom Marián Balog. V ich príbehu je Vilko osamelou sirotou. Zmocní sa hozlá ježibaba v úmysle vziať si ho za muža. Keďže odmietne a túži po pravej láske, nositeľka zla ho začaruje, zohaví mu tvár a ľudskú reč zamení za zvieraciu. Vilkovi však napokon pomôžu zvieratká a vládca lesa. "Rozprávkou sme chceli povedať, že aj v uponáhľaných časoch sa nájde niekto, kto dokáže druhému človeku pomôcť. Chceme, aby deti odmalička vnímali dobro," vraví M. Balog.
Scénu rozprávky vytvoril Juraj Vaňo, hudbu zložil Karol Adam a pod choreografiu sa podpísal režisér Marián Balog. Zlú ježibabu stvárňuje Magdaléna Adamová. "Dvanásť rokov som hrala len kráľovné a mamy, takže konečne som vo svojom živle. Odjakživa som niečo takéto túžila hrať, len sa bojím, aby sa detičky na mňa nehnevali," prezradila nám. Hlavnú postavu Vilka stvárňuje Oto Bunda. "Najviac sa mi páči, že Vilko musí byť vynachádzavý. Do úlohy som sa ľahko vžil, lebo režisér mi ju ušil takpovediac na mieru." Viktória Študyová doposiaľ tiež hrávala len princezné, takže má z úlohy zajačice Gofky veľkú radosť.
Likvidujú ich prevádzkové náklady
Diváci sa ešte v tejto divadelnej sezóne môžu tešiť na inscenáciu o primášovi Piťovi, či voľný príbeh o kočujúcich Rómoch Čierna karavána. Dodržiavanie dramaturgického plánu však dáva divadlu riadne zabrať, keďže sa podľa slov riaditeľa musí kolektív namiesto umeleckej činnosti trápiť s existenčnými problémami.
"Tento rok je pre naše divadlo, dalo by sa povedať, kritický. U nás akoby už hospodárska kríza trvala 18 rokov, lebo taký čas máme stále tú istú dotáciu. Likvidujú nás nehorázne prevádzkové náklady. Pracujeme v hrozných podmienkach, bol som nútený prepustiť štyroch zamestnancov, takže niekedy žasnem, že sa nám darí dodržiavať plán. Veď vlani sme napríklad zrealizovali 140 vystúpení," uviedol K. Adam, podľa ktorého si divadlo Romathan vážia v zahraničí, no doma nie. "Oproti iným menšinovým divadlám sme diskriminovaní. Každé totiž má svoju domovskú krajinu, ktorá mu rada pomôže, žiaľ, u nás je to problém."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári