Boj o každý meter územia medzi ustupujúcimi vojskami wehrmachtu a postupujúcou Červenou armádou sa rozpútal v areáli bývalej magnezitky. Medzi množstvom dobovej bojovej techniky vynikli najmä rarity - nemecký tank Panther, stíhač tankov Hetzer a ruská legendárna Kaťuša. S ich majiteľmi sme sa pozhovárali o tom, ako sa k týmto relikviám dostali, čo ich prevádzka obnáša a kde všade sa s nimi na rekonštrukciách bojov zúčastnili.
Zhodou okolností všetky tri spomínané bojové prostriedky patria maďarskému tímu historických bojov z Győru. "Do Košíc sme prišli s Pantherom, Hetzerom a Kaťušou. Okrem nich vlastníme napríklad aj nemeckú legendu tank Tiger, niektoré ruské tanky, či modernejšie bojové vozidlá ako BMP, B55, Ural, či CV-čko," hovorí Gergö, vedúci maďarského tímu.
Nemecký tank Panther bol zrejme najúčinnejším stredným tankom nemeckých vojsk svojej doby. Na rekonštrukcii bojov sa v Košiciach predstavil na Slovensku vôbec po prvýkrát. Divákov zaujala najmä jeho rýchlosť a flexibilita. "Bol vyrobený najmä ako súper ruských tankov T 34. Vynikal vysokým účinkom, no nemeckou chybou bolo najmä to, že ich začal vyrábať neskoro a v malom počte. Nestíhali tempu výroby ruských tankov T 34, a tak boli ruské bojové vozidlá všeobecne v desaťnásobnej presile."
Slabinou tankov Panther bolo aj slabšie pancierovanie. Na druhej strane to však spôsobovalo lepšiu flexibilitu pohybu. Tá je pomerne prekvapivá. Panther totiž nie je žiadnym "maznáčikom". "Váži 45 ton. Pásy sa skladajú z 86 článkov a ich šírka je 660 mm. Na tú dobu bol tento tank kvalitne odpružený a posádke poskytoval veľký komfort. Výzbroj tvorili najmä 75- milimetrová húfnica a dva guľomety MG 34 alebo MG 42." Na prevoz 45-tonového kolosu, ale aj jeho ľahších "kamarátov", používa maďarský historický klub veľký kamión so špeciálnou rampou. Okoloidúce autá na diaľnici majú pri prechode okolo takého transportu určite o zábavu postarané.
Trup a veža Panthera mali zváranú konštrukciu z oceľových plátov. Veža bola v blízkosti ťažiska, otáčala sa spolu so sedadlami posádky. V zadnej časti pancierovania veže bol kruhový únikový otvor. Na vrchu boli umiestnené periskopy, ventilátor a veliteľská vežička. Bočné a čelné steny boli chránené pancierom hrubým 40 mm, čelná stena 80 mm. Podvozok sa skladal z ôsmich pojazdových kolies, z vypínacieho a hnacieho kolesa v dvoch radoch. Podľa Gergöa bola najväčšou slabinou tohto tanku prevodovka.
"Bol to veľmi ťažký stroj so silným motorom, čo jej spôsobovalo veľké problémy. Na bojisku pritom mohol o živote posádky rozhodnúť každý okamih, každé zaváhanie. Keď sa prevodovka pokazila v boji, vojakom neostávalo nič iné, než tank opustiť a ďalej pokračovať pešo. Inak by sa stali ľahkým terčom nepriateľských tankov. Pancierovanie Panthera ich nedokázalo dlho uchrániť." V košickej rekonštrukcii bola maďarská replika Panthera predurčená na neúspech. Väčšina strojov klubu je replikami nemeckej porazenej strany. "Nevadí nám, že prehrávame. Aj to má svoje čaro. Nesústreďujeme sa na to, kto vyhrá. Našou úlohou je hlavne robiť to čo najviac autenticky. Boli sme aj na rekonštrukciách bitiek, v ktorých zvíťazili Nemci. Záleží to od histórie. My ju len kopírujeme."
Stalinov organ
Ako Gergö jedným dychom dodal, nie sú nejakými milovníkmi nemeckého vojska, špeciálne k nemu neinklinujú. Neraz sa oblečú aj do ruskej uniformy a zaspievajú si ruskú bojovú pieseň. Disponujú aj patričnou ruskou výzbrojou. V Košiciach sa predstavili s legendárnou Kaťušou. Divákov zaujala až v závere rekonštrukcie, keď sa stala súčasťou mohutného záverečného útoku Červenej armády. Zvukové a vizuálne efekty na divákov pôsobili podobne ako na nemeckých vojakov v 2. svetovej vojne. Samozrejme, na nás omnoho symbolickejšie, no stále odstrašujúco. "Na rekonštrukciách bojov nemôžeme používať skutočné rakety, ani ich ochudobnené či zabezpečené verzie. Radovú raketovú paľbu simulujeme pyrotechnikou, pričom sa snažíme dosiahnuť čo najhlučnejší a najdymovejší sprievodný efekt. Káble s pyrotechnikou máme naťahané na odpaľovacej rampe."
Hoci nešlo o najodstrašujúcejšie výbuchy a efekty rekonštrukcie bitky o Košice, nejedno blízko stojace dieťa, či slabšie povahy pri salve až podskočili a inštinktívne si zapchali uši. „Bol to ruský tromf, ktorý sa začal vyrábať až ku koncu vojny. Vtedy totiž dochádzalo k najčastejším bojom so zvyškami nemeckej pechoty. Čo sa týka samotného boja, Kaťuša nemala veľké uplatnenie. Jej najdôležitejšou úlohou bola takzvaná psychická vojna. Strely z Kaťuše mali veľký rozsah zasiahnutého územia a najmä vytvárali obrovský hluk, masívne výbuchy a množstvo dymu. Psychologicky to na nemeckú pechotu pôsobilo tak, že sa vojaci jednoducho zľakli, klesla im morálka a mnohí sa rozutekali," opisuje Gergö pýchu jeho vozového parku, nazývanú aj „Stalinov organ".
Tento ruský postrach navrhol inžinier Georgij E. Langemak, ktorý bol ešte pred skončením vojny odmenený typickou sovietskou "vďakou" - po zinscenovanom procese bol ako nepriateľ štátu popravený. V prípade Kaťuše ide v podstate o raketomet typu BM-8, alebo BM-13 s 82- a 132- milimetrovým kalibrom. "Stalinov organ sa im kedysi hovorilo kvôli tomu, že strelivo bolo na odpaľovacej ploche rozložené podobne ako píšťaly na organe. Spojitosť s hudobným nástrojom mal, samozrejme, aj kvílivý zvuk páliaceho raketometu. Názov Kaťuša dostalo toto vozidlo podľa známej ruskej bojovej piesne." Podvozkom tohto raketometu boli najčastejšie známe vozidlá typu V3S, ktoré možno vidieť na cestách mnohých postkomunistických krajín dodnes.
Hetzer
Nemecký stíhač tankov Hetzer bol tiež vyvinutý až ku koncu vojny. "Nemeckí dôstojníci pochopili nepraktickosť ťahania protitankových zbraní kolesovými transportérmi. Žiadali teda vyvinutie opancierovaného vozidla, ktoré by mohlo tanky ničiť nielen z bezprostrednej blízkosti, ale aj z diaľky. Hlavne tak, aby bolo schopné reagovať na ich posuny a odolalo ostreľovaniu."
Výhodou bola aj jeho nízka silueta a menšia cenová náročnosť,ako u iných protitankových zbraní. Prevratným riešením bolo aj šikmé uloženie pancierovania, čím sa dosiahla vysoká balistická odolnosť. "Hoci boli vyvinuté najmä na ničenie tankov, čoskoro sa začali využívať aj proti pechote. Bola to zbraň určená najmä na prekvapenie nepriateľa. Takisto tam zohrávala svoju úlohu aj psychika. Bolo to vozidlo, ktoré vtrhlo na bojisko, vystrieľalo čo sa dalo, a potom zmizlo." Zbraňami Hetzeru boli kanón kalibru 75 milimetrov a guľomet MG 34.
Hetzer bol účinnou zbraňou, ktorá sa kvôli skorým pozitívnym výsledkom v boji začala vyrábať sériovo. Prezrel si ju údajne aj samotný Adolf Hitler. Na nemeckú smolu však prišla táto evolúcia nového tankového stíhača neskoro. Používal sa najmä v roku 1944, keď už boli vojnové karty pomaly rozdané. "Pre Slovákov môže byť zaujímavé, že sa vyrábal v Protektoráte Čechy a Morava. Najmä v Prahe a Plzni."
Repliky vyrábajú sami
O 2. svetovú vojnu a bojovú techniku, či rôzne druhy taktík sa Gergö s kamarátmi zaujíma už niekoľko rokov. Len pred tromi si však povedali, že sa pustia do rekonštrukcií vo veľkom. "Zohráva v tom rolu jednak náš osobný záujem a tiež obchodná stránka veci. Vieme totiž, že je o podobné veci v Európe záujem. Teda nielen v Maďarsku, ale aj Čechách a na Slovensku. Tento rok máme napríklad naplánované turné po šiestich slovenských mestách. Až v toľkých sa budú konať rôzne rekonštrukcie, ktoré sú divácky veľmi atraktívne."
Keď Gergö hovoril o dopyte, myslel aj na inú stránku ich činnosti. "Všetky bojové vozidlá, ktoré mali Košičania možnosť vidieť, ale aj tie, ktoré sme nechali doma, sú našimi výrobkami. Vyrábame ich nielen pre seba, ale aj pre iných záujemcov, často zo zahraničia." Bojové vozidlá vyrábajú po naštudovaní odborných dokumentov. Prakticky každý zo zamestnancov sa aj osobne zaujíma o vojnovú minulosť, a tak sa im spolu pracuje dobre. "Bojové vozidlá skladáme z rôznych materiálov. Neprerábame originály. Vyrábame stopercentné repliky. Začíname podvozkom podobného vozidla a pokračujeme podľa dostupných možností."
Keď chce človek podnikať v tejto oblasti, musí sa vedieť obracať. Komplikovaná je už aj samotná legislatíva. Nie vždy nájdu úradníci pochopenie k podomáckej výrobe zbraní či strojov, pripomínajúcich hrôzy 2. svetovej vojny. "Často si všímame aj reakcie okoloidúcich, ktorí nás stretnú napríklad pri transporte. Fašistické symboly, prirodzene, vzbudzujú pozornosť. Nosiť takéto uniformy máme počas samotných rekonštrukcií povolené aj na verejnosti, mimo miesta rekonštrukcie. To, že iba imitujeme bojovú činnosť wehrmachtu, našťastie štátne orgány pochopili. Stačí, keď sa preukážeme patričnými povoleniami." Ak teda niekto v sobotu stretol v električke "ozbrojeného" člena nemeckej armády, nemusí sa pohoršovať. Ide len o záležitosť historikov. Podobné rekonštrukcie bojov majú za cieľ práve upozorniť na hrôzy vojny. Poučiť spoločnosť, ktorá na minulosť veľmi rýchlo zabúda a vyhnúť sa budúcim tragédiám.
Keby si mal Gergö ako vojenský generál vybrať zbraň, ktorou by útočil na nepriateľa, rozhodol by sa pre bojové lietadlá. Z ich vlastného vozového parku by si vybral práve Panthera. "Nemci mali všeobecne kvalitnejšiu techniku ako Rusi. Červená armáda vyrábala nekvalitné stroje, no veľa, Nemci veľmi kvalitné no málo." Do budúcna sa nadšenci z Győ***ru chcú so svojim historicko - bojovým parkom zúčastniť čo najviac stredoeurópskych rekonštrukcií. Majú však aj ďalší plán, ktorý zamestnáva ich hlavy každú voľnú sekundu. "Na americkú objednávku vyrábame repliku ruského raketometu BM 21 na podvozku vozidla Ural."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári