Dr. Josef Polák bol Čech, ktorý v Košiciach pôsobil 20 rokov. Veľkú časť života zasvätil práci pre slovenské múzejníctvo. Bol to práve on, ktorý dal systematický základ vzniku Bárkányho zbierky v synagóge v Prešove. Tiež zachránil kostolík z Kožuchoviec, ktorý v roku 1928 dal previezť do Košíc. Má zásluhu aj na vzniku známej Krónovej školy, prvého skanzenu ľudovej architektúry pri Východoslovenskom múzeu, či prešovského Židovského múzea. Bol tiež priekopníkom v evidencii získaných vecí pre múzeum.
"Dnes o tejto významnej osobnosti vie málokto. Košice boli vybrané za Európske mesto kultúry 2013. Na stavaní základov ich kultúrneho života mesta má obdivuhodný podiel aj Pražan s jemným citom pre slovenské osobitosti, rodák z pražského židovského mesta s európskym myslením, nadšenec umenia s úžasným zmyslom pre poriadok. Doktor práv Josef Polák," uviedla scenáristka Helena Miškufová. Pozoruhodnou osobnosťou, ktorej život sa zavŕšil v neslávne známom koncentračnom tábore Osvietim, sa zaoberá už 10 rokov.
V záujme dokonalejšieho vykreslenia obdobia začiatku 20. storočia siahli tvorcovia filmu po hraných scénach, ktoré v slovenských dokumentárnych filmoch nie sú bežné. Realizačný tím s režisérkou Ľubou Koľovou a kameramanom Ladislavom Csikym vycestoval aj do Prahy, keďže J. Polák bol rodák z jej židovskej časti Jozefov. Do hlavnej postavy Dr. Poláka obsadili českého herca Sašu Rašilova. „Bol veľmi pripravený, veľmi disciplinovaný a vysoko profesionálny," zhodnotila Ľ. Koľová spoluprácu s členom súboru pražského Národného divadla. Vo filme okrem neho účinkuje Jarka Sisáková ako druhá manželka Dr. Poláka. Tiež Vanda Hybnerová, s ktorou sa oženil po smrti druhej manželky a Miroslav Kolbašský, ktorý si vo filme zahral Eugena Bárkányho. Hudbu zložil Marián Čekovský, za kamerou stál Ladislav Csiky. Réžiu si vzala na starosť Ľ. Koľová.
Nakrúcanie 52-minútového filmu trvalo len 20 dní, oveľa viac času museli tvorcovia prežiť v štúdiových strižniach. Ako prezradila strihačka Gabriela Devošová: "Ak je dej filmu pútavý a inšpirujúci, potom nehľadí na čas." Ani hudobník M. Čekovský neskrýval nadšenie zo spolupráce na filme. Pozrel si scenár a Ľ. Koľovej na otázku, či do toho ide, odpovedal jasne: "Áno, idem. Veľmi rád. Čokoľvek budete robiť, idem s vami do toho."
Film vznikol v koprodukcii Slovensko-českého klubu v SR a Slovenskej televízie, s finančným príspevkom Ministerstva kultúry SR (z programu Kultúra národnostných menšín 2009) a Ministerstva zahraničných vecí ČR. Premiéra filmu v televízii bude na Deň múzeí a galérií 18. mája.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári