Dnes to bude maliar a vizionár Anton Jasusch.
Anton Jasusch sa narodil 25. apríla 1882 v Košiciach v jednej z najbohatších košických rodín. Od roku 1904 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti (prof. Ballo), od 1906 na Akadémii výtvarných umení v Mníchove, od 1907 na Académie Julien v Paríži. V rokoch 1908 až 1914 žil v Košiciach, potom bol dva roky na fronte. Roky 1916 až 1920 strávil v ruskom zajatí, od 1920 sa trvalo usadil v Košiciach.
Prvé osudové umelecké poučenie našiel mimo akademickej pôdy, v takmer okamžitom okúzlení maliarstvom Károly Ferenczyho, ale najmä Jószefa Ripla-Rónaia. Hneď, ako sa mu podarilo rutinérsky zvládnuť školou požadovanú sentimentálnu, temnosvitnú munkácsyovskú štylizáciu figurálneho výjavu, jeho cesta viedla do Mníchova, do súkromnej školy Antona Ažbeho. Tam dychtivo nasával radikálne názory jej novým symbolizmom a expresionizmom nadšených poslucháčov. Výstavnej premiéry sa však nedočkal. Roku 1907 bol už v Paríži, v tolerantnej a bohémskej pohode Académie Julien. Neinformovanosť a nezorientovanosť mladíka z provincie a najmä rečová bariéra však zapríčinili, že Jasusch najnovšie parížske novoty nezaznamenal.
Keď po návrate do Košíc (1908) rozmieňal na drobné svoje študentské skúsenosti, bernou mincou mu zostala prvotná fascinácia Riplom-Rónaiom. K tomu musíme pridať konvenčné prostredie Košíc, ktoré mladého modernistu aspoň začas uzemnilo do klišé tradičného plenérizmu. Jeho košická maľba mala zrejme aj preto zostupný kvalitatívny priebeh: vrchol dosiahla hneď po príchode zo štúdií do Košíc. V obrazoch s námetom roľníckej práce A. Jasusch jasne deklaroval nekompromisnú, secesne špekulatívnu, priznane skonštruovanú obrazovú kompozíciu. S pointilistickou pravidelnosťou kládol do súvislých pásov farebné plôšky vytvárajúce symbolický podtext kompozície.
Prvá svetová vojna, ktorú maliar prežil najprv na talianskom a ruskom fronte, neskôr v zajateckých táboroch na Ďalekom východe, odkiaľ sa až v roku 1920 vrátil do Košíc, otriasla Jasuschovým duchovným svetom Bytostne zmenila jeho myslenie, vnútorné presvedčenie a zároveň i maliarovo poslanie a umelecký program. V rokoch 1920 až 1924 vytvoril A. Jasusch obsiahly súbor tematických obrazov, týkajúcich sa existenčných otázok človeka, zmyslu života a miesta človeka na zemi i v kozme, ako aj povahy i etického poslania človeka.
Nastupujúce roky znamenali pre A. Jasuscha najdôležitejšie tvorivé obdobie, keď vytvoril ohromujúce obrazové cykly. Ide o väčší komplex malieb, ku ktorému patril cyklus 20 až 24 diel v rozmeroch asi 150 x 172 cm a cyklus 10 malieb v rozmeroch takmer 3 x 3 metre. Štyri sú vo Východoslovenskej galérii v Košiciach a jedno v Slovenskej národnej galérii v Bratislave.
Začiatkom 30. rokov A. Jasusch opäť nabral kreatívnu energiu a vrátil sa k tvorbe, ktorú charakterizovala menšia ideová výbojnosť, rôznorodosť v štýle i spôsobe maľby a v neposlednom rade prispôsobivosť požiadavkám trhu a obecenstva kupujúceho umenie ako dekoratívny doplnok. Vracal sa k vyskúšaným spôsobom maľby, tie sa sporadicky objavovali v rôznych jeho ďalších obdobiach tvorby, ktorá ukazovala pestrú paletu tém vrátane klasických, pracovných, športových a iných výjavov. Z tejto neskoršej, kvalitatívne premenlivej tvorby A. Jasuscha je pozoruhodná perióda na prelome 20. a 30. rokov 20. storočia, keď vytvoril neobyčajnú kolekciu malieb s metaforickým motívom masiek.
Posledný rozmach jeho tvorby nastal po autorovej výstave roku 1958 v Košiciach a v roku 1962 v Bratislave. A. Jasusch popri tematickom bohatstve aj v týchto rokoch využil širokú škálu výtvarných nápadov, ktoré ľahko obmieňal a prispôsoboval rôznym námetom, ich nálade, tónu. Svoje uplatnenie si tu našiel Jasuschov vrodený cit pre rytmus a kompozíciu, ale aj jeho ojedinelý zmysel pre dekorativizmus, farebnosť a výtvarnú monumentalizáciu.
V poslednej fáze jeho tvorby nájdeme súbor pastelov, ktoré si vyžadovali komornejší výtvarný prejav a zvnútornené poňatie jednotlivých kompozícií i tém.
Bohato rozvrstvená, niekoľkými periódami sa vyznačujúca viac ako polstoročná tvorba A. Jasuscha patrí medzi vrcholné výtvarné prejavy moderného umenia 20. storočia na Slovensku. Tvorí neodmysliteľnú súčasť histórie výtvarného umenia na Slovensku a rozhodne patrí medzi vrcholné prejavy v medzivojnovom umení u nás.
A. Jasusch zomrel 3. júla 1965 v Košiciach a je po ňom pomenovaná jedna z ulíc na Sídlisku KVP.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári