Korzár logo Korzár Košice

Skelet bol z duralových rúrok, pohon zabezpečilo šesť vŕtačiek

Kritické hlasy vytýkajú slovenskému školstvu, že v ňom chýba silnejšie zastúpená praktická časť výučby. O tom, že to neplatí pre všetky školy, presvedčil zmiešaný tím študentov SOŠ automobilovej a Technickej Univerzity z Košíc.

Košický tím so svojim elektromobilom. P. Vida stojí druhý sprava, pilot J. Kolek stojí štvrtý sprava.Košický tím so svojim elektromobilom. P. Vida stojí druhý sprava, pilot J. Kolek stojí štvrtý sprava. (Zdroj: archív P. Vidu)

Zapojili sa do zaujímavého projektu, ktorého výsledkom bolo zostrojenie elektromobilu poháňaného šiestimi vŕtačkami. S vlastnoručne zostrojeným automobilom sa koncom apríla zúčastnili medzinárodných pretekov v susednom Maďarsku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Celý projekt je dielom nemeckej spoločnosti BOSH vyrábajúcej elektroniku. Keďže je známa aj výrobou vŕtačiek, zrejme sa takto rozhodla spropagovať svoje výrobky v širšom meradle. Pozitívom je, že tak poskytla študentom technických škôl skvelú možnosť overiť si svoje teoretické poznatky v praxi. „Už deväť rokov sa táto súťaž koná v Maďarsku, kde je veľké sídlo tejto spoločnosti. Zúčastňujú sa nej technické univerzity z celého sveta. Nám ponúkla zapojiť sa do tohto projektu Technická univerzita v Košiciach,“ hovorí zástupca riaditeľa SOŠ automobilovej a zároveň šéf košického tímu Peter Vida.

SkryťVypnúť reklamu

Vytvoril sa tak zmiešaný košický tím, ktorý tvorili dvaja študenti SOŠ a traja študenti univerzity. „Koncom roka 2009 sa do súťaže prihlásilo vyše sto tímov, k štartu bolo pripustených len 64 z nich. Každý totiž musel splniť tvrdé konštrukčné kritériá.“ Najmä zabezpečiť detailnú technickú dokumentáciu svojho vozidla, ktorá bol postupne hodnotená. „Ak v nej niečo chýbalo, autorský tím dostal trestné sekundy. Tie sa mu neskôr k výslednému času prirátali alebo bol vylúčený. My sme po tejto etape nemali ani jednu trestnú sekundu.“

Zaujali aj divákov

Podmienkou organizátorskej firmy bolo najmä to, aby elektromobily poháňalo šesť vŕtačiek. Tie každému tímu zabezpečili. Konštrukcie sa aktívne zúčastňovali okrem členov tímu aj majstri odborného výcviku zo školy. Za zmienku určite stojí aj to, že sa náročnej konštrukcii venovali mimo svojho pracovného času. Rovnako ako študenti vo svojom voľne. „Do tímu sme vybrali študentov, ktorí sú manuálne zruční a vedeli sme o nich, že dokážu pracovať v tíme a pri prípadných problémoch na súťaži promptne reagovať.“ Dobrý prospech nebol podmienkou, pretože študenti, ktorí spĺňajú vyššie napísané kritériá, vraj majú dobré známky aj bez toho.
Hlavná konštrukcia elektromobilu SOŠ automobilovej je z tenkostenných duralových rúrok. Celý projekt je výnimočným aj kvôli vynikajúcej spolupráci košických škôl. „Hriadele do prevodov nám spravili na Strednej odbornej škole hutnickej, náboje do kolies zas na Strednej priemyselnej škole strojníckej.“ Prevody boli reťazové, kolesá bicyklové. Konštrukcia elektromobilu prebiehala v priestoroch dielní SOŠ automobilovej. Súťaž sa konala 17. apríla v Miskolci. Deň pred samotnými pretekami sa ešte všetky monoposty zúčastnili posledných previerok. „Elektromobily museli jazdiť rýchlosťou minimálne 27 kilometrov za hodinu. Náš jazdil až 37–kilometrovou rýchlosťou.“ Ďalším kritériom k pripusteniu do pretekov bolo zabrzdenie na siedmich metroch. „Keď sme prešli touto previerkou, nasledovala previerka pilotov. Absolvovali najmä rôzne školenia týkajúce sa pravidiel pretekov a ich bezpečnosti.“

SkryťVypnúť reklamu

Košičania boli prekvapení z organizátorskej stránky podujatia. Ubytovanie, infraštruktúra, služby pre súťažiacich a ich hostí, to všetko klapalo tak, akoby šlo o veľké športové podujatie sledované celou Európou. Súťaž mala profesionálnych rozhodcov či komentátorov. „Väčšinu tímov tvorili maďarské univerzity. Zastúpené tam však boli aj tímy z iných európskych krajín. Za zmienku stoja napríklad Nemecko, Rakúsko, Slovinsko, Rumunsko či Chorvátsko.“ Pred pretekmi boli súťažiace elektromobily vystavené vo veľkej hale, kde si ich mohli prezrieť všetci návštevníci. Tých bolo neúrekom. „Nepoznám presný počet, no určite tam bolo niekoľko tisíc divákov. Náš elektromobil zaujal divákov už počas výstavy. Viacerých oslovil náš jedinečný dizajn.“
Samotné preteky sa konali na druhý deň. Keďže sa súťažná časť jazdila na cestnom okruhu, v tej časti mesta, kde sa konala, bola dopravná premávka zatvorená. Vyzeralo to teda, akoby sa tam konalo nejaké slávne rallye. Košičanov podporovali kamaráti z ďalších klubov vytvorených Technickou univerzitou či niekoľkopočetný sprievodný tím hostí, ktorí s nimi do Maďarska pricestovali. Milo ich prekvapil aj nečakaný fanklub tvorený domácimi občanmi. Prišiel za nimi napríklad riaditeľ maďarskej strednej školy s vyučovacím jazykom slovenským. So žiakmi nefandili len Maďarom, ale najmä Slovákom.

SkryťVypnúť reklamu

Systém im nesedel

Preteky mali dve súťažné disciplíny. „V prvej sa jazdilo na 350-metrovom okruhu, ktorý bolo treba prejsť sedemkrát. Povinnou bola jedna zastávka v boxoch, kde sa vymenili batérie vŕtačiek. Ako všetky lepšie tímy, aj my sme absolvovali len povinné zastavenie.“ Košický tím má trocha ťažké srdce na voľbu súťažného systému. „Organizátori zvolili tzv. vyraďovací systém. Na trať púšťali po štyri elektromobily, ďalej postupoval len najrýchlejší.“ V prvej disciplíne dosiahli Slováci skvelý čas. „Nepostúpili sme len kvôli súťažnému systému. Hoci sme boli rýchli, obsadili sme druhé miesto a ďalej sa nedostali.“

Druhá disciplína pripomínala americký „dragster“ pretekársky štýl. „Bola to súťaž v zrýchlení na sto metrov s pevným štartom. Síce sme boli v našej rozjazde prví, nestačilo to na to, aby sme postúpili do finále. Naša rozjazda bola totiž pomalšia než iné, odkiaľ sa postupovalo.“ Napriek tomu však hodnotí šéf tímu P. Vida ich účinkovanie pozitívne. „Sme radi, že sme v krátkom čase dokázali splniť všetky technické podmienky konštrukcie a bezpečnostné prvky. Nedostali sme ani jediný penalizačný bod, za čo nás pochválila aj organizátorská firma. Potešilo nás aj to, že sme dokázali byť konkurencieschopní voči domácim tímom, ktoré sa súťaže zúčastňujú niekoľko rokov po sebe.“

Skúsenosť domácich tímov sa odzrkadlila aj na výsledkovej listine. Medailové pozície obsadili maďarské univerzity. „Žiaden zo zahraničných tímov sa neumiestnil vysoko. Avšak nemusí to tak ostať na dlho. Mnoho skúseností sme získali my aj iné zahraničné družstvá.“ Každého láka najmä prvá cena súťaže - návšteva technického inštitútu v Stutgarte a možnosť zúčastniť sa nemeckých pretekov elektromobilov, kde majú veľkú tradíciu. Ani to však v členoch tímov nevzbudilo nejakú prílišnú nezdravú súťaživosť. „Členovia všetkých tímov sa navzájom stretali, prezerali si svoje elektromobily a rozprávali o tom, ako pri ich konštrukcii postupovali. Padli aj nejaké rady, návrhy na zlepšenie či komplimenty.“ K tomu, aby si v rámci konkurenčného boja navzájom odskrutkovávali skrutky na kolesách, nedošlo. Nezatajovala sa ani väčšina konštrukčných údajov. Elektromobily si navyše mohol každý detailne fotodokumentovať.

Účasť na projekte označuje P. Vida za veľmi prospešnú. „Prezentovali sme sa ako škola a dokázali, že vieme zostrojiť konštrukčne kvalitný elektromobil. Okrem toho to bolo veľmi prospešné aj z pedagogického pohľadu. Do konštrukcie sa aktívne zapájali mnohí študenti SOŠ automobilovej a TU v Košiciach. Mohli si tak teoretické poznatky otestovať v praxi,“ Škola získala kvalitnú učebnú pomôcku prakticky zadarmo. „V budúcnosti sa na elektromobile budú môcť študenti učiť, ako sa napríklad pri zmene nastavení vozidla menia jeho jazdné schopnosti a podobne.“ Keď bude možnosť, Košičania sa na súťaž prihlásia opäť. „Už teraz máme zopár nápadov, ktoré z nás spravia silnú konkurenciu aj pre domáce tímy.“

Súťažil by znova

Ako pri každej pretekárskej súťaži, aj v súťaži elektromobilov bola dôležitá voľba pilota. „Máme 17-ročného chlapca Jakuba Koleka, ktorý už v mladom veku jazdí amatérsku rely. Okrem toho, že má skvelé vodičské schopnosti, je ľahký, čo je výhodou. Celý kokpit elektromobilu bol šitý na jeho mieru. Má skvelé jazdecké skúsenosti a hlavne cit pre vozidlo. Veľmi nám pomohol aj pri konštrukcii. Vie povedať, v čom má vozidlo nedostatky, na základe čoho dokážeme urobiť správne konštrukčné zmeny.“

Jakub dostal ponuku pilotovať elektromobil a zúčastniť sa aj jeho konštrukcie pred niekoľkými mesiacmi. „Rozhodol som sa, že do toho pôjdem. Pokladal som to za zaujímavú myšlienku a možnosť získať nové skúsenosti s jazdou vozidla, na ktorom som ešte nejazdil,“ hovorí. Pri Jakubovom rozhodovaní nezohralo rolu to, že by mal na škole medzi profesormi nejaké „plus“. Je totiž skvelý študent a nepotrebuje to. Jeho záujem o automobily prišiel sám od seba. Nebol vyvolaný tradíciou v rodine, alebo niečím podobným. „S bratom sme si kúpili prvé auto, zapáčilo sa mi to. Momentálne jazdievam na amatérskej rely v kategórii juniorov.“
Jazda na elektromobile však bola o niečom inom ako na športovom automobile. „Bolo to podobné ako motokára, len s iným pohonom. S ostatnými pretekármi som sa počas súťaže príliš nebavil. Sústredil som sa najmä na naše vozidlo a na to, aby sme na ňom doladili, čo sa dá. Ešte aj tesne pred pretekami sme niektoré veci pomenili tak, aby malo dobré jazdné schopnosti.“ Možnosť zúčastniť sa tohto projektu si váži. „Dalo mi to novú skúsenosť, elektromobil je vecou budúcnosti. K jazdeniu na rely mi to síce nepomôže, no ak by som dostal podobnú ponuku aj o rok, rád ju prijmem.“ Nabudúce už pôjde na preteky obohatený novými skúsenosťami a s tým, aby ich vyhral alebo minimálne potrápil silných konkurentov.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 251
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 501
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 187
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 103
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 981
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 647
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 838
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 363
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 539
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 579
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 406
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 368
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 886
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 312
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 263
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 539
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 579
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 406
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 368
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 886
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 312
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 263
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu