Koncom marca sa dokonca zúčastnil služobnej cesty magistrátu do Bruselu a ešte v polovici apríla sedel v mestskom parlamente.
KOŠICE. "Dňa 9. apríla 2009 Okresný súd Košice-okolie uznal Štefana D. vinného z prečinu sprenevery. Súd mu uložil jeden rok odňatia slobody s podmienečným odkladom na skúšobnú lehotu 18 mesiacov. Obžalovaný sa proti rozsudku odvolal," informovala hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach Marcela Gálová.
Dodala, že 11. decembra 2010 Krajský súd v Košiciach zrušil uvedený rozsudok vo výroku o treste a uložil obžalovanému peňažný trest 2 000 eur. "Pre prípad, že by výkon uvedeného trestu úmyselne maril, mu súd uložil náhradný trest osem mesiacov odňatia slobody. Rozsudok je právoplatný," uzavrela Gálová.
Skutok má podľa našich informácií súvisieť s firmou Ypsilon so sídlom v Moldave nad Bodvou, v ktorej bol Derján konateľom. Vlani vyhlásil Okresný súd Košice I konkurz na jej majetok.
Radnica: Neoznámil nám to
Magistrát sa o jeho odsúdení dozvedel až v priebehu apríla na základe listu zo súdu. "Mandát mu zanikol k 11. decembru 2009, a to na základe právoplatného odsúdenia za úmyselný trestný čin. Poslanec nám to sám neoznámil," reagoval hovorca košickej radnice Jaroslav Vrábeľ.
Derján bol aj členom komisie regionálneho rozvoja a cestovného ruchu aj komisie dopravy a výstavby. Do mestského parlamentu kandidoval za koalíciu SDKÚ-DS, KDH, SMK-MKP. Podľa svojho profilu na stránke mesta má 43 rokov a pracuje ako manažér.
Napriek tomu, že mandát mu zanikol už v decembri, ešte v polovici apríla sedel na mimoriadnom rokovaní mestského zastupiteľstva. Derján sa k veci odmietol vyjadriť. "Nebudem to komentovať."
Filipko: Veľmi nás to mrzí
Derján bol členom poslaneckého klubu SMK, ktorému šéfuje Jozef Filipko. "Žiadne rozhodnutia súdu som nečítal, dostal som len informáciu, že mandát mu zanikol. Veľmi nás to mrzí, ale je to jeho osobný život. Sú to nejaké dlhy alebo záležitosti z minulosti, ktoré vypukli. Je to škoda, no nie je to závažný trestný čin, nejaká vražda."
Dodal, že o veci sa spolu rozprávali. "Hneď od prvej chvíle naznačoval, že ak takýto problém vznikne, tak mandátu sa vzdá." Derján nateraz ostáva členom SMK. "Jeho prípadom sa budeme zaoberať na najbližšom mestskom predsedníctve," uzavrel Filipko.
V poslaneckej lavici nahradil Derjána Pavol Naď (SDKÚ-DS), ktorý bol podľa výsledkov uplynulých komunálnych volieb prvým náhradníkom. V bielom dome sa však dlho neohreje, súčasné zastupiteľstvo čakajú už len tri rokovania. "Zo začiatku som váhal, či má význam na to krátke obdobie." Naď pôsobí v samospráve 16 rokov. "Dve volebné obdobia som strávil na Furči a dve v Ťahanoviach, kde som v súčasnosti miestny poslanec." Ako novozvolený mestský poslanec sa chce venovať školstvu.
Musí vrátiť viac ako 1 500 eur
Na rad príde aj vrátenie odmien "Poslanca Derjána požiadame o vrátenie poslaneckých odmien za uplynulých 3,5 mesiaca, teda od polovice decembra," informoval Vrábeľ. Derján bude musieť vrátiť viac ako tisíc eur.
Koncom marca sa ešte zúčastnil spolu so 16 poslancami služobnej cesty magistrátu do Bruselu pri oficiálnom 25. výročí projektu Európske hlavné mesto kultúry. Náklady na jednu osobu (záloha na stravu, vreckové, letenka, preprava v Bruseli, ubytovanie) boli približne 514 eur. Aj túto sumu musí Derján vrátiť.
Z Drábika sa nepoučil
V druhej polovici minulého roka sa prevalila aféra Jozefa Drábika (vtedy Smer), ktorému sa rok a pol podarilo utajiť svoje odsúdenie za sexuálne zneužívanie maloletého chlapca.
Zákon vtedy nikomu neprikazoval, aby samosprávam oznamoval právoplatný rozsudok za úmyselný trestný čin, pre ktorý komunálnemu politikovi automaticky zaniká mandát. Ministerstvo vnútra to napravilo novelou zákona o obecnom zriadení.
Od prvého apríla tohto roka musia poslanci, starostovia a primátori bezodkladne oznámiť svoje odsúdenie obci. V zákone chýbajú sankcie pre prípad, že to neurobia. Rezort vnútra to vtedy vysvetlil tým, že môžu byť stíhaní za zneužívanie právomoci verejného činiteľa.
Radnica to polícii neoznámi
Magistrát v konaní Derjána podozrenie z trestného činu nevidí a podnet polícii nepodá. "Zákon o obecnom zriadení neukladá obci informovať o nesplnení oznamovacej povinnosti poslanca iné orgány. Zákon neupravuje sankciu za nesplnenie oznamovacej povinnosti poslanca, ani ho nekvalifikuje ako trestný čin," uviedol Vrábeľ.
Trestné kauzy v samospráve
V tomto volebnom období je Štefan Derján (SMK) po Jozefovi Drábikovi (ex-Smer) druhým odsúdeným poslancom.
Odobratie mandátu hrozí aj Františkovi Olejníkovi (kandidoval za Smer), ktorého Špecializovaný trestný súd uznal vinným a vymeral mu trojročný trest s podmienečným odkladom na tri roky. Okrem toho dostal peňažný trest päťtisíc eur a päťročný zákaz pôsobiť v samospráve. Proti rozsudku sa odvolal a o mandát príde, ak jeho odvolanie zamietne Najvyšší súd.
Trestné kauzy v košickej samospráve boli aj v minulosti. Bývalý starosta Ladislav Lumtzer (ex-SDKÚ-DS) si odpykáva vo väzení päťročný trest za podvod. Podľa súdu podpisom fiktívnych faktúr umožnil čerpať stavebnej firme Kame štátne dotácie na výstavbu bytov.
V tej istej kauze figuruje aj bývalý viceprimátor Košíc Eugen Čuňo (ex-SDKÚ), ktorého poslal Špeciálny súd vlani na šesť rokov do väzenia. Súd ich odsúdil za podvod, no Čuňo aj ďalší dvaja obžalovaní sa odvolali. Prípad sa dostal na začiatok, ešte sa pojednáva.
jog
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári