Nepomohli dražby, zmäkčenie podmienok ani znižovanie cien.
KOŠICE. Výstavba bytov stála samosprávu 963-tisíc eur. Pôvodne chcelo mesto projektom „sociálneho bývania" pomôcť mladým rodinám s nízkymi príjmami, bezdetným manželom či osamelým rodičom s dieťaťom. Tým sa mali byty prenajať.
Po ukončení stavebných prác v lete 2007 však mestskí poslanci rozhodovali, či bytový dom predajú alebo prenajmú. Šéf sociálnej a bytovej komisie Marián Dittrich (KDH) vtedy odporúčal byty prenajímať.
Na návrh jeho spolustraníka Martina Boritáša však pravicová koalícia rozhodla, že ich predá. Za pevnú cenu, za ktorú si ich môžu kúpiť tí, čo spĺňajú podmienky.
Mali byť štartovacie
Práve tam vidí spätne zásadnú chybu Dittrich. „Bytová komisia ich odporučila prenajať ako štartovacie byty pre mladých, napríklad na 5 rokov. Za ten čas by si našetrili a kúpili byt inde. Komisia má byť poradný orgán, no nik na to neberie ohľad. A tak to bolo aj v roku 2007," vyčíta Dittrich.
Kompetentní si po troch rokoch len ťažko spomínajú, prečo mesto upustilo od prenájmu. „Vtedy vznikol problém, že ak budeme chcieť meniť nájomníkov, no oni by nemali inú možnosť, že by tam ostali na x rokov. My by sme sa ich nevedeli zbaviť a museli by sme sa o nich postarať. A úmyslom mesta bolo poskytnúť byty pre čo najviac ľudí. A to nás priviedlo k tomu, že byty sa predajú za náklady mesta a za peniaze sa postaví ďalší obytný dom, a tak sa budú peniaze otáčať a byty pribúdať," hovorí Boritáš.
Nepomohlo ani zmäkčenie podmienok
Na predaj sa ponúklo 12 jednoizbových a 12 dvojizbových bytov s výmerou od 28 do 48 štvorcových metrov. Podľa podmienok nesmel mať žiadateľ viac ako 35 rokov.
No tí, čo podmienky spĺňali, si byt logicky dovoliť nemohli, pretože mesačný príjem žiadateľa a osôb s ním bývajúcich nesmel prevýšiť trojnásobok životného minima (v tom čase 170 eur) a banky im úver neposkytli.
Záujemcov bolo málo, preto radnica ešte v roku 2007 podmienky zmäkčila - nemuseli byť manželmi a nemuseli mať ani dieťa. Okrem toho zvýšila strop príjmu o sto percent. Predaju bytov v troch kolách to však nepomohlo, vhodní záujemcovia sa hľadali ťažko. Do konca roku 2008 sa radnici podarilo predať 13 bytov, do mestskej kasy sa tak vrátilo 604-tisíc eur.
Vlani išli zostávajúce byty na Baltickej do verejnej dražby. Ich vyvolávacia cena sa pohybovala od 32 200 do 43 600 eur. V dražbe boli odvtedy trikrát, dvojizbáky sa postupne rozpredali.
Zatiaľ posledná dražba bola v apríli, keď sa z deviatich jednoizbových bytov s vyvolávacou cenou od 29-tisíc podarilo predať jediný. Oproti prvému pokusu bola ich cena znížená až o 3 200 eur.
Predať alebo prenajať?
Mestu tak ostalo na krku 8 jednoizbových bytov. Radnica váha, čo s nimi, prikláňa sa však k prenájmu. „Magistrát predloží materiál do majetkovej komisie, týkajúci sa ďalšieho postupu s nakladaním týchto bytov. Navrhujeme ho prehodnotiť. Majetková komisia by sa mala vyjadriť, či by nebolo vhodné ponúknuť ich formou prenájmu," reagoval hovorca magistrátu Jaroslav Vrábeľ. Ak aj komisia návrh radnice odobrí, o všetkom rozhodnú mestskí poslanci.
Keďže tretina bytov je už roky prázdna, radnica priznáva, že projekt sociálneho bývania je neúspechom. „O ich predaji rozhodlo zastupiteľstvo, pôvodne sa mali prenajímať. Vývoj ukázal, že to nebolo celkom dobré. To, že magistrát predloží odporúčanie, je iba dôkazom, že mesto nie je spokojné s týmto stavom, ktorým je nezáujem o odkúpenie," priznáva Vrábeľ.
Boritáš naopak neúspech projektu nepriznáva. „Je mi ľúto, že tretina je prázdna, no dvom tretinám sme zabezpečili strechu nad hlavou. Ale mohlo by to byť aj lepšie." Poslanec Boritáš bude trvať na ich predaji. „Prenájom by bol nefér voči tým, čo byty odkúpili."
Prázdne byty = strata
„Projekt bol podarený, ale rozhodnutie o predávaní bytov bolo nepodarené," myslí si Dittrich. Ešte nevie, ako zahlasuje v majetkovej komisii, ktorej je členom. „No treba sa rýchlo rozhodnúť, prázdne byty spôsobujú stratu mestu a príjem z nich chýba."
Podobným prípadom je aj projekt kontajnerového bývania na Luniku IX. Výstavba 15 bytov stála radnicu 333 795 eur a už niekoľko mesiacov má samospráva problém nájsť im nájomníkov.
Fakty
Ako sa menili podmienky
Podmienky na získanie bytov sa doteraz menili postupne štyrikrát. Z pôvodnej cieľovej skupiny mladých rodín sa upustilo od sobášneho listu, potomka i veku do 35 rokov. Neskôr už boli za stanovených podmienok pre kohokoľvek. Tretím ústupkom bolo znižovanie ich vyvolávacích cien, štvrtým zrušenie predkupného práva mesta. (Nový majiteľ ho musel v prípade odpredaja v priebehu piatich rokov spätne ponúknuť mestu za nadobúdaciu cenu alebo navýšenú o preukázané investície. To malo zabrániť kupčeniu s bytmi, napríklad cez realitné kancelárie.) V súčasnosti už nie sú záujemcovia limitovaní žiadnymi podmienkami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári