KOŠICE. Po vyše siedmich rokoch súdnych sporov dnes do zamestnania v spoločnosti U. S. Steel Košice opäť nastúpil protiprávne prepustený pracovník. Americká oceliareň tak naplnila verdikt súdu, ktorý ju zaviazal Košičana Miloša Ihnáta opäť prijať. Ihnát sa s U.S. Steelom sporil o vlastníctvo patentu, aj túto časť sporu pred súdom vyhral a od firmy žiada odškodné 550 000 eur.
Zainteresované strany sa dohodli na odškodnení a ukončení sporu. Aktuálne podrobnosti čítajte tu.
"Nastupujem do práce. Neviem ešte na akú pozíciu, ale musí to byť niečo, čo zodpovedá môjmu vzdelaniu a mojej niekdajšej funkcii," povedal dnes novinárom pred nástupom do práce Ihnát, ktorý je vyštudovaný strojný inžinier. Bývalý dopravný referent spoločnosti aj napriek vynútenému odchodu na svojho bývalého zamestnávateľa nezanevrel a vo firme chce riadne pracovať.
Roky po prepustení pritom označil za ťažké. "Umýval som topánky, predával masážne gély, podnikal som, pretĺkal som sa, ako sa dalo," uviedol Ihnát, ktorý je v súčasnosti aj poslancom jednej z košických mestských častí. Za najťažšiu však označil skutočnosť, že bývalý zamestnávateľ ho považoval za podvodníka.
Ihnáta z práce prepustili v roku 2002 pre údajné porušenie pracovnej disciplíny. Dôvodom však podľa Ihnáta boli spory o vlastníctvo úžitkového vzoru na zakrytie vagónov širokorozchodnej železnice, ktorými firma prepravovala svoje výrobky na trhy v bývalom Sovietskom zväze. Patent mal ochrániť oceľový plech napríklad pred dažďom, ktorý mohol produkty znehodnotiť.
Podľa verdiktu súdu zo začiatku roka sa Ihnát stal spolumajiteľom a spolupôvodcom patentu, zápisom to potvrdil aj Úrad priemyselného vlastníctva v Banskej Bystrici. Ihnát preto žiada od U. S. Steel Košice náhradu majetkovej a nemajetkovej ujmy. Tú sám ohodnotil na 550 000 eur. Či vo firme ostane pracovať aj po prípadnom získaní tejto čiastky, Ihnát nespresnil.
Ihnát 3. mája podal na prokuratúru trestné oznámenie na prezidenta U.S. Steel Georgea Babcokea vo veci porušovania priemyselných práv, v prípade dohody je ho pripravený stiahnuť. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii s tým, že súdiť sa s USSK na Slovensku po sedemročných skúsenostiach so slovenskými súdmi nechce.
S USSK je v súdnom spore pre patent týkajúci sa úspor pri plynulom odlievaní ocele do brám aj rodina Horváthovcov z Čane v okrese Košice - okolie. Podľa Petra Horvátha, syna dnes už nebohého autora patentu Mikuláša Horvátha, tiež sa mienia obrátiť na zahraničné inštitúcie.
Stanovisko U. S. Steel Košice
Hovorca USSK Ján Bača k sporu pre TASR uviedol, že Ihnát sa ako zamestnanec spoločnosti podieľal v rámci plnenia pracovných úloh na príprave podkladov k dokumentácii úžitkového vzoru týkajúceho sa zariadenia na zastrešenie vagónov oceľovými krytmi. "Naša spoločnosť predmetný úžitkový vzor akceptovala v roku 2003 a následne ako majiteľ v roku 2004 zaregistrovala na Úrade priemyselného vlastníctva SR. USSK úžitkový vzor na vlastné náklady realizovala a začala využívať na prepravu tovarov. Prax ukázala, že zákazníci mali ťažkosti s manipuláciou, uskladnením, ako aj vrátením týchto krytov. Ich používanie bolo v konečnom dôsledku vysoko stratové, náklady na realizáciu a využívanie vysoko prekročili očakávaný prínos, a preto ich naša spoločnosť prestala od roku 2006 používať," zdôraznil Bača.
Ako ďalej spresnil, podiel objemu tovarov prepravovaných na vagónoch zastrešených oceľovými krytmi prestavoval približne 0,33 percenta k celkovému objemu tovarov expedovaných zákazníkom spoločnosťou.
"Máme záujem požiadať nezávislú medzinárodne etablovanú spoločnosť o verifikovanie nami vykonaných výpočtov. Naša spoločnosť je naďalej riadne registrovaná ako majiteľ predmetného úžitkového vzoru. V roku 2009 bolo súdom právoplatne ustálené spoluautorstvo Ihnáta k úžitkovému vzoru spolu s ďalším autorom, a to v pomere 50 percent. V období rokov 2000-2009 zamestnanci spoločnosti podali 1245 návrhov v oblasti priemyselných práv. USSK vyplatila za uvedené obdobie na odmenách za prijatie a využívanie týchto návrhov celkovo 646 400 eur, pripomenul Bača.
Ako ďalej uviedol hovorca USSK, v roku 2010 bol súdom právoplatne ukončený aj spor o neplatnosť skončenia pracovného pomeru s Ihnátom. "V mesiaci apríl 2010 sme sa s Ihnátom dvakrát osobne stretli za účelom rokovania o možnosti uzatvorenia mimosúdnej dohody, ktorej obsahom malo byť uspokojenie jeho mzdových a ďalších finančných nárokov a skončenie pracovného pomeru dohodou. Keďže k uzavretiu takejto dohody nedošlo, vyzvali sme ho k nástupu do práce. Budeme v plnom rozsahu rešpektovať právoplatné rozhodnutia súdov," dodal Bača.
tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári