KOŠICE. Ani sa uveriť nechce, že tučniak uhynul rukami detí, ktoré sú ich najväčšími obdivovateľmi a od začiatku sú ich miláčikmi. V stredu popoludní ubili samčeka z Dánska na smrť kameňmi agresívni tínedžeri, ktorí prišli do zoo zabíjať a nie potešiť sa z pohľadu na ne. Uhynutého ho našli návštevníci, ktorí okamžite informovali riaditeľa. Následne si prezreli záznam z kamery a neverili vlastným očiam.
Trýzniteľov čaká trest
"Zariadenia pre tučniaky sú po zlých skúsenostiach monitorované kamerovým systémom. Ten zachytil skupinu výrastkov priamo v akcii. Je to ako zlý sen. Je to veľmi smutné, sme z toho otrasení a isto budú všetci, čo tučniaky zbožňovali a trávili pri nich dlhý čas. Z dvoch párov, ktoré sa podarilo vypiplať z najhoršieho, zostali už len traja - dve samičky a jeden samček," dozvedeli sme sa od hovorkyne zoo Evy Malešovej. Zoo podá trestné oznámenie na páchateľov tohto činu.
Skôr ako ďalší úbytok očakávali v zoo, že sa kŕdeľ rozrastie o vlastné potomstvo. Namiesto toho zavládol opäť smútok.
Od začiatku boli s návštevníkmi problémy
Bezprostredný kontakt tučniakov s návštevníkmi museli hneď po ich príchode do zoo trochu pribrzdiť, keď od samej lásky kŕmili vtáky kadečím a hádzali im do vody odpadky.
V zoo už zaznamenali neprístojné správanie sa mladistvých, ktorí vytiahli tučniaka z vody, brali ho na ruky a fotografovali sa s ním. Vybudovala sa priehľadná stena, ktorú museli zvýšiť, namontovali elektrický ohradník, nainštalovali kamery, aby boli pod stálym dohľadom. Nepomohlo. Aj tak sa našli necitliví ľudia, ktorí im ublížili.
Labuť prišla o potomstvo
Tučniačiky nie sú jediné, ktoré si v posledných dňoch užili týranie zo strany návštevníkov. "Labuť sedela už tri týždne na vajíčkach a mladé boli tesne pred vyliahnutím. Vlani sme priviezli pre ňu partnera. Prvý raz by sa tu vyliahli mladé. Hniezdila na brehu pri veľkom rybníku. Asi si nezvolila to najsprávnejšie miesto v dosahu ľudí. Príchodu potomstva na svet sa nedočkala. Niekto spod nej ukradol päť vajec. Keby sa o to postaral nejaký dravec alebo líška, zostali by nejaké škrupiny, ale zmizli bez stopy," pokračovala v katastrofických scenároch E. Malešová.
Zoo rieši aj ďalší problém. Upozornenia, aby návštevníci zvieratá nekŕmili, sú zbytočné. Každý má pocit, že trpia hladom a potrebujú ich nasýtiť. Pri sociálnych zariadeniach nedávno vysadili oleandre, aby skultúrnili prostredie návštevníkom. Deti ho veselo okmasávajú a jedovatými rastlinami kŕmia kozy...
Smutná štatistika
Ako tučniaky hynuli
Na jar 2008 priviezli do zoo 12 tučniakov - 5 z Prahy a 7 z dánskeho Allborgu.
Prvý tučniak uhynul v júni 2008 onedlho po privezení. Skolila ho choroba. V ten istý mesiac sa druhý utopil pri vypúšťaní vody z bazéna. Zasekol sa vo výtokovom systéme pre chybu ošetrovateľky.
Infekcia sa podpísala v marci 2009 pod úhyn dvoch tučniakov. Zabili ich baktérie a plesne.
Piaty tučniak dostal v apríli 2009 zápal priedušnice s ložiskovým krvácaním. Pravdepodobne súvisel s otravou jedom ropuchy obyčajnej, ktorej časti skonzumoval.
V máji 2009 podľahla chorobe ďalšia samička. Vplyv na to mali vonkajšie faktory a vtáky z voľnej prírody.
V júni 2009 nasledoval ďalší tučniak s rovnakou diagnózou ako väčšina ostatných - vírusová infekcia tráviacej sústavy a zápal horných dýchacích ciest.
V novembri 2009 opäť úradovala nedbanlivosť ošetrovateľky - samička sa utopila pri vypúšťaní vody z bazéna, uviazla vo výpuste.
Deviateho ubili kameňmi tínedžeri 12. mája 2010.
Týranie zvierat
Považuje sa zaň:
Také zaobchádzanie so zvieraťom, ktoré mu spôsobí trvalé alebo dlhodobé poškodenie zdravia či správania, ak bolo zviera zanedbávané tak, že došlo k dlhodobému alebo trvalému poškodeniu jeho zdravia.
Každé ublíženie z nedbanlivosti, ktoré na dlhší čas alebo trvalo poškodí zdravie zvieraťa alebo nezvratne zmení jeho telesný stav.
Nevhodné chovné podmienky, v ktorých bolo zviera držané tak dlho, až došlo k trvalej zmene jeho zdravia alebo správania.
Ak kvôli zanedbaniu starostlivosti došlo k úhynu zvieraťa, považuje sa takýto čin za utýranie zvieraťa.
V prípade podozrenia z týrania zvierat je potrebné napísať podnet na prešetrenie a poslať ho na príslušnú regionálnu a veterinárnu správu, tiež na príslušné oddelenie polície.
sam
Trestný zákon
Hrozí aj väzenie
Kto týra zviera, hoci bol za obdobný čin v predchádzajúcich 12 mesiacoch postihnutý alebo za taký čin v predchádzajúcich 24 mesiacoch odsúdený; alebo týra zviera krutým a surovým spôsobom; alebo utýra zviera, potrestá sa odňatím slobody až na 1 rok.
Odňatím slobody na 6 mesiacov až 3 roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin vyššie uvedený na viacerých zvieratách; verejne alebo na mieste prístupnom verejnosti; na zvierati osobitne chránenom zákonom; alebo závažnejším spôsobom konania.
sam
Psychologička
Deti prestávajú rozlišovať dobro a zlo
Detí s agresívnym správaním je, zdá sa, čoraz viac. Je to tak preto, že agresivita je spoločnosťou tolerovaná, hovorí detská psychologička Dana Lovašová.
KOŠICE. Chceli sa tínedžeri, ktorí dobili tučniaka kameňmi, predviesť pred kamarátmi, boli prinútení silou svorky a prispôsobili sa väčšine, alebo sa v nich prejavilo dlho potláčané násilie ako prejav pomsty?
Detská psychologička a vedúca košickej Linky detskej dôvery Dana Lovašová hovorí, že jeden z týchto faktorov alebo ich súhra boli určite dôvodom na agresívne konanie. To sa podľa odborníčky prejavuje v stále väčšej miere.
Málo pozitívnych vzorov
"Agresívne deti si nie vždy uvedomujú dôsledky svojho konania. To preto, že spoločnosť agresivitu toleruje. V médiách vidieť, že niektorí zločinci nie sú za svoje činy potrestaní a preto si deti myslia, že sa trestu vyhnú rovnako. Stierajú sa rozdiely medzi virtuálnym svetom počítačov a svetom reálnym. Deti prestávajú rozlišovať, čo je dobré a čo zlé, čo je naozaj a čo len akoby. Často pochádzajú z neúplných alebo rozvrátených rodín a majú okolo seba len málo pozitívnych vzorov."
Väčšie extrémy
Zvieratá sa nedokážu brániť, a preto sú pre deti vítanými obeťami. Agresívnejší ľudia majú radosť z ubližovania slabším a bezbrannejším. Lovašová upozorňuje, že ubližovanie prerastá do aj väčších extrémov. "Deti sa nestránia šikanovať spolužiakov. Množia sa verbálne i telesné útoky na pedagógov."
Akýkoľvek prejav agresivity u detí si podľa psychologičky vyžaduje odbornú pomoc.
kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári