Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
ZÁUJEM JE O VÝTVARNÚ I HUDOBNÚ, V KRÍZE SA OCITLI ZBORY

Deti sa bijú o folklór a spoločenský tanec

Kým mali rodičia kedysi na výber pre svoje ratolesti len pár základných záujmových krúžkov, dnes sa v ich ponuke často strácajú.

(Zdroj: ilustr. foto: Judita Čermáková)

Nie je problémom prihlásiť dieťa na krúžok streľby zo vzduchovky, moderovania, astronómie či podnietiť v dcére či synovi vlohy stať sa novinárom, filmárom, prípadne moderátorom. Zatiaľ čo je krúžok šikovných rúk či zdravotnícky krúžok takmer definitívnym prežitkom, niektoré tradičné záujmové aktivity sa nielenže udržali, ale zažívajú i svoj boom.

KOŠICE. V zóne ohrozenia sa v súčasnosti ocitli spevácke zbory a dychové orchestre, veľkej popularite sa však tešia folklórne súbory a výuka spoločenských tancov. Svoju stálu pozíciu si udržiavajú výtvarné, hudobné i športové aktivity a množstvo rodičov dnes kladie dôraz i na jazykové vzdelávanie svojich potomkov.

Boom zaznamenali spoločenské tance

Ťažko povedať, či záujem o spoločenský tanec vzrástol vďaka veľkolepým televíznym projektom, no ladný pohyb láka čoraz viac malých záujemcov. Tanečný pedagóg Milan Plačko pôsobiaci v TC Meteor priznáva, že sa musí s trénermi riadne obracať, pretože detí do 14 rokov má pod svojím vedením niečo vyše 150. "Síce žiadne deti neodmietame, ale dá nám to zabrať. Delíme ich do rôznych skupín. Oproti uplynulému školskému roku je nárast členov 40-percentný." Podľa jeho slov je najlepšou reklamou spokojnosť detí. "Potom to podajú ďalej a nabaľuje sa to. Nejakú extra reklamu si totiž nerobíme. A máme aj nové pôsobisko, ktoré je dopravne prístupnejšie, čo tiež mohlo ovplyvniť vzrast záujmu.

Dvojnásobná mamička: "Podľa syna tanec zaberá na baby"

Spoločenskému tancu sa venujú na ZUŠ-ke i obaja synovia 33-ročnej mamičky Anny. 12-ročný Vladko a 7-ročný Tomáško však stíhajú chodiť aj na futbalový krúžok, ktorý je aktivitou ich základnej školy. "Futbalový krúžok majú dokonca úplne zadarmo. So záujmom tancovať prišiel starší syn sám, lebo ho k tomu inšpirovalo viacero spolužiakov. Po roku, keď jeho najlepší kamarát s tancom skončil, to chcel tiež nechať, no ´podplatila´ som ho vreckovým a dnes ho to opäť baví. Vraj to totiž zaberá na dievčatá." S ponukou záujmových krúžkov je mamička nadmieru spokojná, nakoľko len škola im poskytla na začiatku roka krúžkami popísanú celú A4-ku. "Dokonca môžu chodiť aj na požiarnicky či biblický krúžok. Keďže som odjakživa túžila tancovať vo folklórnom súbore, chcela som ich pôvodne prihlásiť tam, ale len kým som ich nepočula spievať. (Smiech.) Celkovo sa však s krúžkami pre nich snažím byť opatrná, pretože si nemyslím, že dieťa potrebuje mať vyplnenú každú voľnú chvíľu."

Psychológovia radia nič nepreháňať

S jej slovami súhlasia i psychológovia, podľa slov ktorých ak má dieťa viac krúžkov zameraných na výkon, v ktorých sa niečo učí, musí sa zlepšovať, prezentovať svoj výkon, prípadne súťažiť, môže to byť pre neho mimoriadne zaťažujúce. Ak to prekročí istú mieru, môže dokonca klesať i školská výkonnosť u daného dieťaťa. Najdôležitejšie je preto vybrať svojej ratolesti krúžok, ktorý sa jej páči a na aký má talent. Krúžok orientovaný na nejaký výkon by však nemal byť viac ako jeden a každé dieťa potrebuje mať niektoré popoludnie aj úplne voľné.

Trikrát do týždňa na basketbal a okrem neho i na angličtinu chodí 9-ročná Veronika. Jej mama Zuzana hodnotí celkovú ponuku záujmových aktivít pre deti ako veľmi dobrú a spokojná je i so sumou 10 eur mesačne za športové vyžitie pre svoju dcéru. "Pri výbere krúžkov nám síce niečo ponúkla základná škola, ale bolo to chabé a skôr išlo o počítačové a pracovné aktivity a nič pohybové. Ak sa však človek o to zaujíma, myslím si, že s tým nemôže mať problém."

Zbory zažívajú krízový stav

Pred rokmi patrili medzi mimoriadne vychytené krúžky spevácke zbory. Dnes je realita podstatne iná. V Košickom detskom speváckom zbore pod vedením manželov Varínskych, ktorý žne v rámci celoštátnych ocenení jedno víťazstvo za druhým, klesol počet detí za ostatných 5 rokov zo stovky na 36 zapísaných členov. "Na skúšky mi chodí od desať do dvadsať detí, predtým som ich mala od osemdesiat do sto," vraví Oľga Varínska. Vinu pripisuje viacerým faktorom. "Rodičia si nevážia, že má dieťa odborné vedenie takmer zadarmo. Som aj veľmi sebakritická a myslím si preto, že by deti radšej chodili k mladším učiteľom. A chybou bola i skutočnosť, že sa hudobná výchova na školách dlhší čas neklasifikovala." Podľa jej slov jej množstvo členov odčerpávajú hudobné školy vyhláseniami, že spevácky zbor ničí hlas. "Figu borovú ničí. Aj Pavarotti spieval od detstva v zbore. Ja hlas neprerábam na svoj obraz, ja mu nájdem jeho polohu."

Mimoriadne vychytený je folklór

Hoci folklór v mestskom prostredí nie je natoľko vychytený ako mimo neho, záujem o členstvo vo folklórnom súbore je podľa vedúcej Železiarika obrovský. Dnes v ňom aktívne pôsobí približne 150 malých folkloristov. "Trápi nás, že nemôžeme prijať viac detí, ako naše tanečné sály zvládnu. Musíme si to strážiť. Hovorí sa, že chlapci veľmi nechcú tancovať, ale u nás to až tak neplatí a mali sme i roky, kde sme mali pomer chlapcov k dievčatám presne 50:50," uviedla Antónia Urbanová. Ak by ste si mysleli, že na folkór prihlásia deti len rodičia, ktorí s ním mali pred rokmi osobnú skúsenosť, mýlili by ste sa. "Sú u nás aj deti, ktorých rodičia nemali s folklórom nikdy nič spoločné, ale i také, čo ku nám pritiahli spolužiaci.

Stabilný záujem je o výtvarné odbory

Keď kedysi dieťa nechodilo na hudobnú, navštevovalo výtvarný krúžok. Riaditeľka ZUŠ Irkutská Ľudmila Hegyessyová nevidí, že by deti v ostatných rokoch stratili záujem o výtvarné vzdelávanie. Mierny pokles členov je podľa jej slov ovplyvnený najmä financiami, pretože kým sa dlhé obdobie platilo na žiaka mesačne 25 korún, dnes je to takmer 10 krát viac. "Nemôžeme preto hovoriť len o záujme či nezáujme detí. Mnoho rodičov prišlo o prácu a rozmyslia si, koľko svojich detí a kam prihlásia. Situáciu ovplyvňuje aj fakt, že kedysi bol v Košiciach jeden výtvarný odbor a dnes ich máme päť." V čase najväčšieho rozkvetu ZUŠ na Kováčskej ulici chodilo na výtvarnú 1 100 žiakov. Dnes len na ZUŠ Irkutská nájdeme okolo 500 detí. "Žiakov nám však odčerpávajú svojimi krúžkami základné školy, hoci úroveň výučby na nich nie je vždy najvyššia. Veľakrát nám preto deti prerušia štúdium a potom sa vrátia."

Hudobná najlepšie súkromne?

Rodič si dnes môže rozmyslieť, či dieťa prihlási do štátnej či súkromnej ZUŠ na hudobnú výchovu, alebo mu dopraje súkromné hodiny u učiteľa. Muzikant Martin Skuban má ako vyučujúci skúsenosti so všetkými troma variantmi. "Záujem žiakov je podľa mňa veľký, vidím ho na štátnych i na súkromných umeleckých školách. Z môjho pohľadu najväčší je práve o gitaru a klavír. Vyučuje sa však klasická gitara, čo deti často nebaví a po pol roku odchádzajú. Ak ich učím súkromne doma, vieme nájsť operatívne na internete noty k ľubovoľnej pesničke, vytlačiť ich a nacvičovať. Kamarát, ktorý učí na konzervatóriu, ešte vďaka tomu doma vyučuje niekoľko desiatok detí."

Koľko sa platí za krúžky

Košický detský spevácky zbor - 2 x týždenne po 3 vyučovacie hodiny - 12 eur mesačne. Ak dieťa chodí menej často, cena je nižšia.

Folklórny súbor Železiarik
prípravný ročník - 2 hodiny týždenne - 15 eur mesačne
1. až 4. ročník ZŠ - 6 hodín týždenne - 22 eur mesačne
5. až 8. ročník ZŠ - 8 hodín týždenne - 22 eur mesačne

TC Meteor
menšie deti 2, väčšie 3 tréningy týždenne po 90 minút - 18,5 eura mesačne
Alternatívou je aj kurz pozostávajúci z 10 lekcií, kde sa okrem 12 základných tancov deti naučia i zásady spoločenského správania a komunikácie. Triedy platia 35 eur na osobu, jednotlivec 40 eur.

ZUŠ Irkutská (výtvarný odbor)
1 x týždenne 3 vyučovacie hodiny - 7,30 eura mesačne

ZUŠ Hemerkova (hudobný odbor)
individuálne 10,95 mesačne, skupinovo 7,30 mesačne, pre porovnanie súkromný učiteľ hudby berie v priemere za 60 minút 5 eur


Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 2. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 3. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 4. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 5. Čo som sa naučila o mužskom holení a o mužoch
 6. SYNLAB je v Európe jednotkou v laboratórnej diagnostike
 7. Chcete mať pasívny príjem vďaka investovaniu? Ako začať?
 8. Ako správne nalepiť obklady v kúpeľni?
 9. Mooncity: prvá expozícia elektromobility na Slovensku
 10. Na elektromobile môžete prerobiť, ale aj ušetriť
 1. SYNLAB je v Európe jednotkou v laboratórnej diagnostike
 2. Mooncity: prvá expozícia elektromobility na Slovensku
 3. Čo som sa naučila o mužskom holení a o mužoch
 4. Na elektromobile môžete prerobiť, ale aj ušetriť
 5. Prekvapia hokejový svet? Slovensko ide na šampionát s mladíkmi
 6. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 7. Ceny nehnuteľností stále rastú. Je čas investovať
 8. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 9. Bakalárske študijné programy na FVT
 10. Ako správne nalepiť obklady v kúpeľni?
 1. Tajná komunita, v ktorej nakupujete so zľavami až do 80% 14 410
 2. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 11 359
 3. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 8 878
 4. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel 8 546
 5. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 8 491
 6. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 7 460
 7. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 7 149
 8. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov 6 908
 9. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite 5 633
 10. Tip na rodinné kombi 4x4 v plnej výbave do 30 000 eur 4 627
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ústavný súd sídli v Košiciach.

Ústavný súd nariadil prepustenie z väzby po štrnástich rokoch.

13 h

Parlament čaká hlasovanie o skrátení kolúznej väzby.

9 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop