POVODŇOVÁ AKTIVITA Čím vyšší stupeň, tým vyššie nebezpečenstvo
1. stupeň - stav bdelosti (nebezpečie povodne, začína sa hliadkovanie) 2. stupeň - stav pohotovosti (nebezpečie sa zmenilo na skutočnú povodeň, aktivizujú sa orgány protipovodňovej ochrany) 3. stupeň - stav ohrozenia (v záplavovom území hrozia škody väčšieho rozsahu alebo sú ohrozené životy)
Kde zistiť aktuálne stupne povodňovej aktivity a vývoj na jednotlivých tokoch?
O vývoji hladiny riek neustále informuje Slovenský hydrometorologický ústav na jeho webstránke v častiach
Hydrologické spravodajstvo a Hydrologické výstrahy
KOŠICE. Neustávajúce dažde naďalej zvyšujú hladiny vodných tokov a zhoršujú situáciu aj v okrese Košice-okolie, kde starostovia už v 14 obciach vyhlásili 3. stupeň povodňovej aktivity (SPA). Ako uviedla po večernom zasadnutí Obvodnej povodňovej komisie (ObPK) prednostka Obvodného úradu životného prostredia (ObÚŽP) Košice-okolie Oľga Kormošová, 3. stupeň povodňovej aktivity platí v obciach Herľany, Ruskov, Kalša, Nový Salaš, Ždaňa, Slanské Nové Mesto, Trsťany, Veľká Ida, Kechnec, Seňa, Ďurďošík, Košický Klečenov, Kecerovce a Nižný Čaj.
"Uzatvorené sú dva úseky ciest medzi Slancom a Slančíkom a medzi Ďurkovom a Olšovanmi. Medzi Vyšným a Nižným Čajom aj v Bohdanovciach sa vybrežila rieka Olšava. Hornád je vybrežený pri hrádzi v Gyňove a vybrežené sú aj viaceré miestne potoky v obciach, kde bol vyhlásený tretí stupeň. Niektoré zaliali pivnice, záhrady a pozemky," povedala Kormošová po návrate z terénu s tým, že evakuáciu osôb či prípadné zranenia hlásené nemajú.
Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) tam, kde je správcom, poskytol vrecia a piesok. "Vrecovalo sa v obciach Veľká Ida, Ruskov a Ždaňa, kde Turecký potok už poklesol o 40 centimetrov. Situáciu stále monitorujeme, pretože pršať neprestáva," dodala prednostka ObÚŽP Košice-okolie.
Hasiči sa nezastavili
Hornád v meste síce hrozivo stúpal, no viac problémov narobila voda na košickom vidieku. Hasiči z okolia sa dnes nezastavili. Museli rozpíliť a odstrániť z vozoviek popadané stromy, ktorých koreňové systémy sa pravdepodobne neudržali v premáčanej pôde.
"Najprv to bol výjazd do Medzeva-Štósu, neskôr do Košických Oľšian, potom opäť do Štósu, dvakrát na Alpinku, ešte predtým na Jahodnú," uviedol operačný hasičov.
Hornád v Košiciach povážlivo stúpal, väčšie škody však nenarobil.
Foto: Veronika Janušková
Voda trápila Myšľanov Pred obedom vyrážala zásahová jednotka do obce Nižná Myšľa, kde voda zaliala pivničné priestory a garáž v domoch. Hasiči vodu odčerpávali pomocou čerpadiel, aby voda ďalej nevytápala obytné priestory, vykopali rigol, ktorým voda odtekala do polí. Neskôr sa do obce ešte museli vrátiť, voda stekajúca z polí zatápala tamojšiu Hlavnú ulicu. A aby toho nebolo málo, Myšľania budú mať týždeň odstavený prívod pitnej vody z dôvody poruchy na rozvodnom potrubí, vodou ich budú zásobovať cisternami. Počas víkendu hasiči odčerpávali vodu zo zaplavenej pivnice v Myslave, zachraňovali aj mačku v kanáli na stanici. Popoludní hasiči pomáhali odčerpávať vodu na Bočiari, v Košických Oľšanoch a Ruskove.
Potôčik sa zmenil na živel
Dnes podvečer vyhlásili tretí, najvyšší stupeň pohotovostnej aktivity už v štrnástich obciach okresu Košice - okolie a v devätnástich dedinách na Južnom Zemplíne. Najkritickejšia situácia bola včera pod Slanskými vrchmi.
„Slančík sa začína vylievať. Žiadame dobrovoľníkov, aby prišli na obecný úrad a pomohli obyvateľom najviac ohrozených domov," ozývalo sa tesne pred trinástou hodinou z miestneho rozhlasu v Slanskom Novom Meste.
Mierumilovný potôčik sa v priebehu pár hodín zmenil na dravý živel. Ľudia v pršiplášťoch sa len bezmocne pozerali, ako sa kalná voda prelieva zo záhrad cez cestu k domom na druhej strane.
V zemplínskych obciach je kritická povodňová situácia. Podrobnosti nájdete tu.
O aktuálnom stave povodňovej situácie na východe čítajte tu.
Zasadala Krajská povodňová komisia
KOŠICE. Vzhľadom k povodňovej situácii dnes na poludnie začala svoju činnosť operačná skupina ochrany pred povodňami na Krajskom úrade životného prostredia Košice. Po zmapovaní situácie v teréne sa večer v zúženom zložení zišla na zasadnutí Krajská povodňová komisia (KPK) v Košiciach.
"Dohodli sme sa, že Policajný zbor SR zabezpečí obhliadky na najviac postihnutých miestach obcí, najmä na mostoch, aby sme predišli tragickej udalosti. Východoslovenská vodárenská spoločnosť bude zabezpečovať náhradné zásobovanie obyvateľstva pitnou vodou. Zatiaľ majú odstavené čističky odpadových vôd Sečovce, Borša, Trebišov, Komárovce, Sliepkovce. To znamená, že je už postihnutý aj okres Michalovce. K prerušeniu ochrannej hrádze došlo na rieke Trnávka na základe súhlasu Ústrednej povodňovej komisie," uviedla pre TASR tajomníčka KPK Mária Michalcová. Ako dodala, podľa predpovedí Slovenského hydrometeorologického ústavu by malo za 24 hodín napadnúť od 30 do 80 milimetrov zrážok.
tasr
Košické cesty zaplavila voda.
Foto: Veronika Janušková
Autor: sam, sen
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári