Takmer 17 miliónov eur (512 miliónov korún) bude stáť premena bývalých kasární na nové kultúrne centrum Košíc. Kto bude mať po roku 2013 investíciu v rukách, je nejasné. Takisto spôsob, akým sa udrží prevádzka troch budov a celého areálu, keď projekt Európske hlavné mesto kultúry skončí a štedré eurofondy pominú.
KOŠICE. Koncom 19. storočia vznikol v bezprostrednej blízkosti historického centra komplex kasárenských skladov kapitána Jaroša. Jeho súčasťou je historický park významnej hodnoty. Práve tu má za 2,5 roka vzniknúť unikátne kultúrne megacentrum – Kasárne Kulturpark, kľúčový projekt tímu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013.
Veci sa pohli v marci, keď vláda po takmer ročnom oneskorení odobrila investičný balík pre Košice. Namiesto 70 miliónov dostal tím EHMK na projekty o 10 miliónov menej. Niektoré zámery sa preto museli uskromniť (napr. Ulička remesiel či rekonštrukcia Dómu sv. Alžbety), Kulturparku sa naopak pridalo. Ešte vo februári totiž radnica uvádzala, že rekonštrukcia kasární bude stáť 12 miliónov eur.
Podľa hovorkyne tímu EHMK Jany Krajkovičovej môžu za päťmiliónový rozdiel rôzne odhady. „Nová suma 16,7 milióna je zapríčinená tým, že sme museli investičné zámery prehodnotiť v súvislosti s novým rozpočtom a s výsledkami realizovanej architektonickej súťaže, keďže vláda vo svojom uznesení celkovú sumu upravila, tento rozpočet je pre nás záväzný. Stále sú to však odhadované náklady." Európska únia tak zaplatí približne 16 miliónov eur, zvyšok doplatí mesto.
Tri budovy
V kasárenskom areáli sa nachádza šesť budov. Rekonštrukcia sa týka polovice z nich, zvyšné dve sú v rukách súkromných vlastníkov a jedna patrí rezortu financií.
Hlavnou, čiastočne už fungujúcou, je centrálna budova, kde vznikne kultúrne centrum. Obsahovať má prezentačné priestory, multifunkčnú a experimentálnu sálu, divadelné štúdio, výstavné priestory, ateliéry, kreatívne štúdiá, kancelárie pre administratívu centra i kaviareň či reštauráciu.
Vo vedľajšej budove vyrastie „kreatívny inkubátor". Priestory v ňom chce tím prenajímať
začínajúcim umelcom, firmám a subjektom pôsobiacim v kultúre, pre ktoré sa vytvoria zvýhodnené nájomné podmienky. V treťom objekte budú mestské výstavné priestory. Tie sa budú deliť na galériu a múzeum.
Búranie, parkovisko
Rekonštrukciu kasární bude mať v rukách víťaz verejnej súťaže. Tú však mesto plánuje vyhlásiť až začiatkom budúceho roka. Dovtedy má prebehnúť kompletná projektová dokumentácia. Tá má zistiť, čo všetko je nutné zrekonštruovať.
Areál čakajú následne veľké stavebné práce, časť múrov padne a vznikne námestie. „Takmer celý zostane pôvodný zelený park, pribudnú rôzne multifunkčné plochy, ktoré sa budú dať využiť na kiosky, pódiá, či umeleckú činnosť, miesta na relax a oddych v parku a dole sa vybuduje podzemné parkovisko pre zhruba 300 áut," hovorí Krajkovičová. To bude len pre návštevníkov, umelcov a zamestnancov Kulturparku. V prípade, že sa bude areál rekonštruovať celý naraz, na určitý čas sa pre verejnosť zatvorí.
Udržateľné?
Podľa tímu EHMK v kasárňach vznikne svojho druhu najväčšie kultúrne centrum Slovenska. Mesto sa napriek tomu o jeho udržateľnosť po roku 2013 neobáva. „Robíme pre to maximum. Od spolupráce s kultúrnymi subjektami pôsobiacimi v meste až po voľbu čo najefektívnejšieho energetického modelu prevádzkovania objektov," tvrdí hovorca magistrátu Jaroslav Vrábeľ. Podľa neho vysoké prevádzkové náklady nezapríčinia, že o štyri roky kultúrny komplex ako taký zanikne.
„Po roku 2013 bude všetko na rozhodnutí mesta. Požiadavka mesta bola, aby sa čo najviac investovalo do obnoviteľných zdrojov, aby bola prevádzka čo najlacnejšia," dopĺňa ho Krajkovičová.
Podľa plánov má byť po roku 2013 v správe mesta. Radnica však dúfa, že pomôžu aj súkromníci. „Jedným z viacerých možných modelov je správa neziskovou organizáciou aj po roku 2013, pričom sa napríklad ráta aj s naviazaním súkromného sektora," dodáva Vrábeľ.
V rámci projektu EHMK by sa do roku 2013 malo preinvestovať 107 miliónov eur, z toho 60 miliónov pôjde na 14 investičných projektov. Najväčším z nich je práve Kulturpark.
„Je to náš najväčší projekt"
Architektonickú súťaž na riešenie areálu vyhral vo februári ateliér Zerozero z Prešova. Jeho šéf Irakli Eristavi hovorí, že stoja pred veľkou výzvou.
„Komplex bývalých kasární vnímame ako priestor s veľkým potenciálom, ktorý je schopný po svojej transformácii slúžiť všetkým Košičanom i návštevníkom mesta ako centrum umenia, kultúry i spoločenského života. Pôvodne introvertný komplex s prekrásnym parkom sa otvorí verejnosti a integruje do organizmu mesta."
Eristavi označuje premenu kasární za mimoriadne zaujímavý projekt. „Práca na projekte je pre nás bezpochyby výzvou a je najväčším projektom nášho ateliéru."
Tím EHMK: Nie sme menšinoví
Verejnosť vyčíta Kulturparku improvizovaný a veľmi menšinový program. Peter Struckel tieto výhrady pozná. Pri svojom nástupe deklaroval, že Kulturpark sa má výrazne odlišovať od iných klubov v meste. Nateraz sa to však nedarí a reprízujú sa tu koncerty, ktoré sa uskutočnili krátko predtým v iných kluboch.
„Je to spôsobené tým, že náš dramaturg začal až vo februári. Súhlasím s tým, že prvé akcie sa mohli podobať na iné v meste, no nechceme konkurovať iným kultúrnym centrám, ale spolupracovať s nimi. Chceme nájsť priestor pre to, čo tu chýba a zároveň docieliť, aby sa tu stretávali rôzne žánre, chceme osloviť širokú verejnosť, všetky vekové kategórie" hovorí Struckel.
Krajkovičová odmieta, že robia len umenie pre menšinovú kultúru. Ako príklad, ktorý má pritiahnuť veľa divákov uvádza pripravovaný Tanec s bagrom. „Z Francúzska príde tanečník, ktorý bude tancovať s bagrom na vážnu hudbu." Krajkovičová očakáva, že táto akcia osloví mnohých Košičanov. „To, že podujatia, ktoré môže košická verejnosť navštíviť tu ešte neboli, neznamená, že sú menšinové," dodal Struckel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári